• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bal ihracatçısı devlet desteği bekliyor

17 Ocak 2020 Cuma 17:00
12
14
16
18

   ► Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Kalpaklıoğlu, bal ihracatında bilinçsiz ilaç kullanımı ve bürokratik işlemler nedeniyle istenilen seviyeye ulaşamadıklarını belirtirken, devlet desteği ile istenilen seviyeye ulaşılacağına dikkat çekti.

     Türkiye’nin üretimde lider olduğu çam balının daha fazla ihraç edilebilmesi için üretim ve ihracatın desteklenmesi bekleniyor. Ege Bölgesi için önemli ihracat ürünlerinden biri olan çam balı Türkiye’de yılda 15-20 bin ton arasında üretiliyor ve yaklaşık 8-10 bin tonluk bal ihraç ediliyor. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Kalpaklıoğlu, bal ihracatında bilinçsiz ilaç kullanımı ve bürokratik işlemler nedeniyle istenilen seviyeye ulaşamadıklarını belirtirken, devlet desteği ile istenilen seviyeye ulaşılacağına dikkat çekti.

     İç piyasada tüketiminden ziyade üretimin büyük bir kısmının Ege Bölgesi’nden ihracatı yapıldığının altını çizen Kalpaklıoğlu, “Çam balı ihracatı bizim için çok önemli. Türkiye’de zaten çok fazla tüketim yok. Ortalama 15 ila 20 bin ton civarında üretim yapılıyor ve bu üretimin 8 ile 10 bin tonu ihraç ediliyor. Arıcılar için çok önemli. Biz de çam balını tüm dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Çam balı sadece Türkiye’de üretiliyor” dedi.

“Arıcılık ilaçları reçeteli kullanılmalı”
     Bal ihracatının artması için, arıcılıkta reçeteli ilaç kullanımının önemine değinen Kalpaklıoğlu, “1996 yılından bu yana başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere bal ihracatı yapıyoruz. İhracat son zamanlarda artmaya başlasa da istediğimiz düzeyde değil. Bunun iki sebebi var. Bunlardan birincisi, çam balının kalitesinin yükselmesi gerekir. Arıcıların daha iyi üretim yapmaları gerekiyor. Bu noktada ilaç kullanımı çok önemli. Fazla miktarda ilaç kullanımı bal ihracatını etkiliyor. Avrupa Birliği ülkeleri bu konuda çok hassas onların değerleri bizimkinden daha düşük. Kalitenin yükselmesi adına arıcılıkta kullanılan ilaçların reçeteli satılması gerekiyor.

     Reçetesiz kullanılan ilaçlar arıcılığın kalitesini düşürüyor. Kontrolsüz bir şekilde kullanılan ilaçlar her yerden alınabiliyor. İlaçların kullanımı kontrol altına alınmalı ve eğitim çalışmaları yapılmalıdır. İlaç, bilinçsiz ve yüksek miktarda kullanıldığı zaman Avrupa’nın kabul ettiği limitler geçiliyor, Avrupa da bu limitlere uyan ülkelerden bal ithal etmeye başlıyor. Dünyada birçok rakip ülke var” diye konuştu.

“İhracatta iki analiz yapılıyor”
     Bal için ihracat kontrollerinin ihracatçıları zorladığını aktaran Kalpaklıoğlu, “Bal ihracatında hiçbir yerde olmayan iki ihracat kontrolü var. Avrupa Birliği ülkeleri kendi laboratuvarında da kontrol yapılmasını zorunlu tutuyor. Hem Türkiye’de analiz yapılıyor hem de yurt dışına gittikten sonra orada da analiz yapılıyor. Analiz sonuçları müşteriye gönderiliyor. Kontrol maliyetleri de dahil olmak üzere bal ihracatında hiç devlet desteği yok. Daha önce ambalajlı bal ihracatı için destek istedik talebimiz doğrultusunda söz verdiler ancak yerine getirmediler. Devlet desteği alırsak ihracatımız daha da artacaktır. Herkes ileri giderken bizim sektörümüz geriye gitti. Bal konusunda yapılan çalıştaya ihracatçılar olarak davet edilmedik. Bal ihracatının artması arıcılık için oldukça önemli” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Gürses: Bütçe açığı yüksek olacak
» Sanayici enerji fiyatlarında düzenleme bekliyor
» Takside ödeme kredi kartıyla da yapılacak
» İzmir’de 888 bin kişi uçağı tercih etti
» Lösemiyi anne karnında önlemek için doğru beslenin
» Müze gelirlerinde yüzde 48,46’lık artış
» Dağıtım bedelinin faturaya yansıması aylık 98 milyon TL
» 14 Şubat’ta kuyumcuların yüzü gülmedi
» Türkiye, ROP tedavisinde köprü olacak
» Pest kontrolde de çevre ile entegre mücadele yükseliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.02.2020
  Ticaret 27.02.2020
  Ticaret 26.02.2020
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
  Ticaret 21.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni