• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Bankalar bir eliyle tokalaşırken, öteki elini yumruk yapmamalı”

25 Mart 2020 Çarşamba 11:00
12
14
16
18

“Bankalar bir eliyle tokalaşırken, öteki elini yumruk yapmamalı”

           HABER MERKEZİ     
     Koronavirüs salgını nedeniyle hemen tüm sektörlerde üretim ve ticaret durma noktasına gelirken, başta Kobi’ler olmak üzere işletmelerin finansmana erişiminde ciddi sorun yaşanıyor.
     TBMM’de kabul edilecek sicil affı, yaşanan sorunun aşılmasında hayati önem taşırken, geçmişteki sicil aflarında yapılan hataların tekrarlanmaması büyük önem taşıyor.
     Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, ülkede durma noktasına gelen ticari hayatın, önlem alınmadığı takdirde binlerce işletmenin kapanmasıyla sonuçlanabileceğini belirterek, “Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, Şubat ayı içinde sicil affı ve borç yapılandırması çalışmasının güçlü sinyallerini vermişti. Bu düzenleme ile bankalar nezninde sicili bozulmuş firmalar için çok önemli fırsat yakalanacağını düşünüyoruz.” dedi.
     Yapılandırmanın 2019 yılı borçlarını da kapsaması gerektiğini ve 24 Nisan 2020’ye kadar uzatılan Mart ayı beyanname döneminden önce yasanın çıkarılarak, ikincil düzenlemelerin de hayata geçirilmesinin önemini vurgulayan Vatansever, iş dünyasında büyük merakla beklenen düzenlemelerde yaşanabilecek olası sorunlar için şu uyarılarda bulundu:

“DİĞER EL YUMRUK SIKMAMALI”
     “Koronavirüs salgını nedeniyle, ölçeği ne olursa olsun tüm işletmeler zor bir dönemden geçiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçen hafta açıkladığı önlem paketinin önemli, ancak finansmana erişimde yeterli olmadığını düşünüyoruz. Sicil Affı’nda geçmişte yapılan hatalardan ders alınmalı. Bir Kobi kendi kontrolü dışındaki değişkenler ve piyasa koşulları yüzünden kara listeye alınmış ya da sicili bozulmuş olabilir. Firmalar beyaz sayfa açarken, bankalar yapılandırma sonrasında da o firmalarla ilgili eski kayıtlarını dikkate almayı sürdürürse süreç tek taraflı yürümek zorunda kalır ve dağ fare doğurabilir. Bankalarımız bir elleriyle Kobi’lerle tokalaşırken, diğer ellerini yumruk yaparlarsa, siciller yeniden kararmaya başlar. Geçmişte maalesef bu şekilde çok örnekle karşılaştık. Hükümetimizin, Türkiye Bankalar Birliği nezninde bu uyarıyı bankalarımıza yapmasında yarar görüyoruz. Piyasadaki nakit sıkışıklığının giderilmesi için bu düzenlemeler Kobi’lere can suyu olacak. Önemli olan işletmeleri ayakta tutmak, işletmeler kapanmadan önlem almaktır. İşletme ayaktaysa; devlet de, bankalar da, çalışanlar da, işletme sahibi de rahatlar.”

“BORCUNU ZAMANINDA ÖDEYEN MAĞDUR OLMAMALI”
     Bankaların, yapılandırma için kapısını çalan işletme sahiplerini iyi niyetinden kuşku duymaması gerektiğinin altını çizen ENSİA Başkanı Hüseyin Vatansever, hiçbir işletme sahibinin devletle ya da bankalarla başının derde girmesini istemeyeceğini, işini büyütmeye odaklanmak isteyeceğini kaydetti.
     Borç yapılandırmasına ilişkin düzenlemelerde, bugüne kadar vergi ve sigorta borcunu zamanında ve tam olarak ödeyen mükelleflerin mağdur olmasını engelleyici düzenlemelerin getirilmesini de beklediklerine işaret eden Vatansever, bu kapsamdaki şirketlere yapılan yüzde 5’lik indirimin artarak devam etmesinin, borcuna sadık mükelleflere haksızlık yaşatılmasının önüne geçileceğini sözlerine ekledi.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı binin altına inmiyor
» Nisan ayı işsizliği % 12,8
» Zeytin ve zeytinyağı internet satışına denetim geliyor
» BAE ile gıdada yeni iş birliklerinin temeli dijitalde atıldı
» TCMB yatırımcılarla videokonferans gerçekleştirdi
» BDDK’dan 7 bankaya idari ceza
» Çin’de talep artınca ÜFE de yükselmeye başladı
» Girişim ekosistemi sağlık sektörüyle büyüyor
» Kemeraltı çarşısı da turuncu çember içinde
» Otomotiv’de Türk Yazılım Şirketi tüm Dünyaya araç kiralayacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni