• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bankalardan YEKDEM’de euro teklifi

22 Kasım 2019 Cuma 10:00
12
14
16
18

Bankalardan YEKDEM’de euro teklifi

   ► GÜYAD Başkanı Cem Özkök: Bankalarda para var ve biz bankalara finanse edilebilir projelerle gidersek, finans sorunu yaşamayacağız.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yerli ve yabancı yatırımcının yüzünü güneşe çevirmek için yakın zamanda çıkacağı mini YEKA ihalesi ile yaklaşık 1.000 MW yatırım çekecek. Yarışma ilanına önümüzdeki ay, ihaleye ise Nisan 2020’de çıkılması beklenilen mini YEKA ihalesi ile 39 ilde bin megavatlık güneş santrali kurulması planlanıyor. Enerji Bakanlığı, 10’ar megavatlık yeni mini YEKA modeli ile yatırımcının ilgisini güneşe çekmeyi hedeflerken, önümüzdeki ay çıkılması beklenilen ihale öncesi Bakanlıkta güneş enerjisi dernekleri ile bir araya gelerek ihale detaylarını masaya yatırdı.

     Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Başkanı Cem Özkök, 15 Kasım’da İstanbul’da yenilenebilir enerji ile ilgili bir toplantı düzenleyerek, bankalar ile yatırımcıları buluşturduklarını söyledi. Özkök, “Toplantıda Garanti BBVA, İş Bankası, Yapı Kredi ve Akbank yetkilileri ile sektörü buluşturduk. Bankalar orada yeni YEKDEM ile ilgili ‘Biz de TL’de, dolarda, Euroda var. Biz bu yeni YEKDEM’in Euro olmasından tarafız, çünkü Euro’nun şuanda faizi daha düşük ve daha uzun vadeli Euro verebiliyoruz’ dediler. Bu çerçevede bankaların konuşmasından şunu anlıyoruz. Bankalarda para var ve biz bankalara finanse edilebilir projelerle gidersek, finans sorunu yaşamayacağız” diye konuştu.

     Küçük YEKA’lar daha çabuk yapılacağına vurgu yapan Özkök, “Güneşte megavat başı yatırım maliyeti 650 bin dolarlara düştü. Ama arazi bedelleri ile bu rakamı 1 milyon dolar olarak değerlendiriyoruz. İhalelerin 10 megavatlık güneş santralleri için yapılacağı düşünüldüğünde, Türkiye’de 9-10 milyon doları olan çok kişi var. Haliyle bu insanlar yeni yatırımlarını buralara yapabilirler. Küçük YEKA’lar daha çabuk yapılacaktır” dedi.

KÜÇÜK YEKA’LAR DAHA ÇABUK YAPILACAKTIR
     Mini YEKA ile ilgili gelişmeleri değerlendirmek üzere bir grup gazeteci ile biraraya gelen GÜYAD Başkanı Cem Özkök, yeni mini YEKA modelinden güneş yatırımcıları olarak umutlu olduklarını ve modeli çok doğru bulduklarını ifade ederek, “En son yapılan bin megavatlık YEKA ihalesini 6.99 dolar/cent teklif ile Kalyon vermişti.
     Güneşte megavat başına yatırım maliyetinin 650 bin dolarlara düştüğünü anlatan Özkök, Türkiye’de 9-10 milyon doları olan çok kişi var. Haliyle bu kişiler yeni yatırımlarını buralara yapabilirler. Küçük YEKA’lar daha çabuk yapılacaktır” dedi.

GÜNEŞ KLİMA YÜKÜNÜ TAŞIDI
     Güneş enerjisinden elde edilen elektriğin yazın klima yükü olarak tabir edilen enerji talebinin tamamını karşıladığına dikkat çeken Özkök, “O yükü taşımak enerjide fiyatların yukarı gitmesini önledi, ciddi şekilde Türkiye az fatura ödedi” dedi. Güneşte hücre üretimi noktasında önemli çalışmalar yapıldığını da kaydeden Özkök, “Kalyon ilk hücre fabrikasını kuruyor. Fabrika tamamlandığında artık güneş panelini kendimiz üretebileceğiz” dedi.

ÇATI GES’LER FİZİBIL DEĞİL
     Çatı tipi GES’ler ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Özkök, “Şuanda çatı tipi modeller evlerde fizibıl değil. Evinizde çatı yapmak istiyorsanız şuanda kendini ödemiyor. Çatıya yapılacak GES yatırımı dünyada kendisini 7-8 senede öderken biz de 12-13 senede ödüyor. Sanayide fizibıl ama sanayicinin de parası yok. Çatıda mevzuatta fazla üretimi satamıyorsun. Çatıda destek kalktı. Burada bedel piyasa fiyatları ile veriliyor, YEKDEM fiyatları ile verilmiyor, bu da maliyetleri kurtarmıyor” dedi.

YEKDEM UZATILSIN TEKLİFİ
     Özkök, güneş enerjisi dernekleri olarak bakanlıkla yaptıkları görüşmede YEKDEM desteklemesine ilişin bir teklif ilettiklerini anlatarak, “Bazı önlisans ve lisans almış projeler ÇED gibi faktörlerden kaynaklı olarak geçici kabul süresinde sıkıntılar yaşıyor. Bu tip projelerin YEKDEM süresinin bir sene daha uzatılmasını talep ettik. YEKDEM 2020’de sona eriyor bu projeler için sürenin 2021’e kadar uzatılmasını istedik. Bu yalnızca güneşte değil, HES ve JES’lerde de büyük bir sorun” dedi.

KREDİ GÖRÜŞMESİ
     Özkök, Bakanlığın çatı tipi GES’lerin desteklenmesi için kredi görüşmeleri yaptığını anlatarak, “Enerji Bakanlığı, Dünya Bankası ve Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile bir kredi çalışması yapıyor. Bu kurumların bir fon ayırarak Türk bankalarına vermesi ve Türk bankalarının da bunu Türkiye’deki vatandaşlara kullandırarak çatı tipi GES’lerin geliştirilmesi amaçlanıyor. Devam eden bu çalışmada yaklaşık 1-2 milyar dolarlık bir bütçeden söz ediliyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı binin altına inmiyor
» Nisan ayı işsizliği % 12,8
» Zeytin ve zeytinyağı internet satışına denetim geliyor
» BAE ile gıdada yeni iş birliklerinin temeli dijitalde atıldı
» TCMB yatırımcılarla videokonferans gerçekleştirdi
» BDDK’dan 7 bankaya idari ceza
» Çin’de talep artınca ÜFE de yükselmeye başladı
» Girişim ekosistemi sağlık sektörüyle büyüyor
» Kemeraltı çarşısı da turuncu çember içinde
» Otomotiv’de Türk Yazılım Şirketi tüm Dünyaya araç kiralayacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni