• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bankaya değil konuta yatıran kazanacak

25 Haziran 2019 Salı 15:00
12
14
16
18

Bankaya değil konuta yatıran kazanacak

           HABER MERKEZİ     
     Banka kredi faiz oranlarının yüksekliği ve artan inşaat maliyetleri yeni inşaat projelerini yavaşlatırken; önceki aylarda tamamlanmış ve satışa çıkmış konutlar değer kazanıyor.
     Sektördeki durağanlık nedeniyle neredeyse maliyetine satış yapan firma temsilcileri, “Bitmiş konut projelerimize yüzde 30’a varan yeni maliyet artışlarını yansıtmadık. Yatırımcıların önümüzdeki 1 ay içinde 400 bin liraya alacakları bir ev, yıl sonuna doğru kredi faiz oranlarının düşmesi, artan konut talebi ve inşaat maliyetlerindeki yükselişe bağlı olarak 600 bin liraya kadar çıkacak. Bu açıdan bankaların sağlayacağı kazancın en az 2 katını gayrimenkulden kazanabilirler. Bu kadar kısa sürede böylesi bir kazanç sağlayacak başka bir yatırım aracı yok. Tavsiyemize uyup konut alan bize dua eder” dedi.
     Sektör temsilcilerine göre elindeki parayla 400 bin liralık bu evi alanlar ise önümüzdeki 6 ay içinde yüzde 50 kazanç sağlarken; evin reel fiyatı da 600 bin lirayı bulacak.

Son 1 ay uyarısı
     Gözde Grup Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı: Bugüne kadar mevduat faizlerinin yüksek olmasından dolayı vatandaşların faiz getirisi için parasını bankaya yatırması doğru bir karar idi. Fakat bu trend önümüzdeki 1 ay içinde değişecek. Borsada hisse alıp, satanlar ne zaman elindeki hisseyi satıp Borsa’dan çıkacağını iyi tahmin ederler. Çünkü gidişatın nereye varacağını kestirirler ve ona göre karar verirler. Bugün için konut maliyetleri yüzde 27,5 artmış durumda, ama konut fiyatları ise hala aynı. Bir daha asla ama asla böyle bir durum olmaz. Bir de aldığınız bu konutu kiraya verdiğinizde her ay 2 bin TL civarında da kazanç sağlarsınız. Şu anda sırf artan maliyetlerin konuta yansıtılmamasından dolayı bile vatandaş yüzde 27,5’luk bir kazanç sağlıyor. Ben de bir yatırımcı olsaydım bugüne kadar paramı bankada tutardım ama 1 ay içinde mutlaka ev alırdım. Mevduatlar geçen yılın Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında enflasyon yüzde 12 arttı.

Yüzde 100’e yakın artış olur
     Yücesoy Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yücesoy: Bugün için arsa fiyatlarında hiçbir düşüş yaşanmadı. Ama maliyetler son 3 yılda neredeyse 3 kat arttı. Fakat bu durum fiyatlara çok yansıtılamadı. Piyasaya baktığınızda satış fiyatlarının halen olması gerekenin yüzde 30 altında seyrettiğini görüyoruz. Yani bugün yeni bir konut yapmak isterseniz örneğin maliyeti 100 lira iken, 6 ay veya 1 yıl önce yapılmış benzer bir konutu 70 liraya bulabiliyorsunuz. Banka kredi faizlerinin düşmesiyle yeniden güncellenecek gayrimenkul fiyatlarında en az yüzde 20’lik bir artış olacak. Fakat bu çok iyimser bir tahmin. Ben, inşaat sektöründe yaşanan maliyet artışları, arsaların artan değerleri, kredi faizlerindeki düşüş nedeniyle konuta talebin yükselmesi gibi etmenler sonucu fiyatlarda yüzde 100’e yakın bir artış olacağını öngörüyorum. Bu durum belki bazılarına abartılı gelebilir ama beyaz eşya, cep telefonu, otomobil gibi diğer ürünlerdeki fiyat artışıyla karşılaştırıldığında sonucu görecekler. Özetle konut fiyatları tarihin en düşük seviyesinde. Konutlar bugüne kadar hiç bu kadar değersiz olmamıştı. Kısacası gerek ev sahibi olmak gerekse yatırım yapmak isteyenler önümüzdeki 1 aylık süreci iyi değerlendirsinler.  Bu altın fırsat bir daha önlerine kesinlikle çıkmayacak. 

Esas değerinin çok altında
     Tanyer Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer: Bankaların faiz oranları vatandaşlara oldukça cazip geliyor. Belki bugüne kadar bu doğruydu ama bundan sonrası için tam tersini söyleyebiliriz. Öncelikle vatandaşlarımız şu an satılan konutların değerinin çok altında olduğunu bilmiyor. Gerek banka kredi faizlerinin yüksekliği satışları durma noktasına getirince gayrimenkul fiyatlarında da bir düşüş yaşandı. Örneğin 600 bin liralık bir ev bugün 400 bin liraya satılıyor. Fakat sanki evin gerçek fiyatı 400 bin liraymış gibi hareket ediliyor. Çok değil, birkaç ay sonra kredi faiz oranları düşüp konut fiyatları olması gereken değere yükseldiğinde bugün alanlar yüzde 50 oranında kazanç sağlayacak. Bu oran bankaların mevduat faizine verdiği faizle kıyaslanamaz bile. O açıdan hem başını sokacağı bir eve sahip olmak isteyenler hem de yatırım amaçlı olarak bir ev almak isteyenler için önümüzdeki 1 ay çok önemli.


+ Benzer Haberler
» Kaspersky: Enerji sektörü siber tehdit baskısı altında
» 13 cihazda 125 güvenlik açığı
» Yaş meyve sebze sektörü Antalya’da buluştu
» Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var
» Oda, Borsa ve STK’lardan destek
» TZOB ve FAO iş birliğini daha ileri aşamaya taşıyacak
» Yüzde 50 gümrük vergisi ABD’ye çelik ihracatını azaltır
» İMDER, 596 milyar dolarlık inşaat projelerine odaklandı
» Rüzgar enerjisinin merkezi Avrupa’da kapasite büyümesi risk altında
» Başkan Tugay ‘yatık bina’ sakinleri ile Vali’ye gidecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni