• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Baran: Ödenmeyen çek için fon oluşturulsun

13 Temmuz 2021 Salı 00:00
12
14
16
18

Baran: Ödenmeyen çek için fon oluşturulsun


           HABER MERKEZİ      
     Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Meclis gündeminde bulunan çek düzenlemesini değerlendirdi. Çek düzenlemesinin, çeki yazan keşideci ile çeki alan lehtarın ticari hayatının devamının dikkate alınarak yapılması gerektiğini söyleyen Baran, lehtarın alacağını tahsil edeceği, keşidecinin de borcunu taksitlerle ödeyeceği bir fon oluşturulması önerisinde bulundu.
     TBMM gündeminde bulunan torba yasanın 17’inci maddesi ile çek konusunda yeni bir düzenleme yapıldığını belirten Baran, bu düzenlemeyle borçluların mağduriyeti giderilirken alacaklıların mağdur edilmemesi gerektiğini belirtti. Pandemi koşullarında yapılan düzenlemeyle, 24 Mart 2020 tarihine kadar işlenen karşılıksız çek düzenleme suçundan mahkûm olanların cezalarının infazının durdurulduğunu, hükümlünün tahliye tarihinden itibaren çek bedelinin yüzde 10’unu üç ay içinde, kalanını ise ikişer ay arayla 15 taksitte ödeyebilmesine olanak tanındığını hatırlatan Baran, daha sonra yapılan ikinci düzenlemede üç aylık sürenin bir yıla çıkarıldığını söyledi.

“15 eşit taksitte ödeneme yapılacak”
     TBMM gündeminde bulunan yeni düzenlemeyle, kapsamın genişletildiğini, 24 Mart 2020 tarihi ile 30 Nisan 2021 tarihi arasındaki karşılıksız çek suçlarının da kapsama alınmak istendiğini vurgulayan Baran, “TBMM gündeminde bulunan teklifle, çek bedelinin ödenmeyen kısmının onda birini ödemek için öngörülen süre 30 Haziran 2022 tarihine kadar uzatılacak. Kalan kısım ise bu tarihten itibaren ikişer ay arayla 15 eşit taksitte ödenecek” dedi. Karşılıksız çek konusunun 10 yılı aşkın süredir ülke gündeminde yer aldığının altını çizen Baran, karşılığı olmadan yüksek miktarda çek keşide edilebilmesindeki kolaylık ve çeklerin kredi aracı olarak kullanılmasındaki yaygınlığın çek konusunu bir sorun olarak ülke gündeminde tuttuğunu söyledi. Çekte keşideci ve lehtar dışında çek defteri veren bankaların da taraf olduğunu hatırlatan Baran, keşidecinin de lehtarın da mağduriyetini önleyecek bir düzenlemeyle konunun kökten çözümlenmesi gerektiğini ifade etti.

“Bankalar en az yüzde 10’unu garanti etmeli”
     Bankaların verdiği çek yaprağından sorumlu olduğu tutarın artırılması gerektiğini belirten Baran, “Bankaların çek defteri verme konusundaki cömertliği, keşidecilerin de ticari hayatlarına uyumsuz rakamlarla çek yaprağı imzalamaları sonucu, çek karşılığı ticaret yapanlar mağdur oluyor. Konu mahkemelere yansıdığında ve hapis cezası söz konusu olduğunda keşideci de mağduriyet yaşıyor. Çek yüzünden kimse hapis yatmasın ancak alacaklılar da gerçekleştirdiği ticari faaliyetin karşısında aldığı çeki tahsil etmek için uzun süren taksitler ve enflasyon karşısında ezdirilmesin. Karşılıksız çek yüzünden hapis yatan ya da hapis yatma tehlikesi bulunan kadar, yaptığı ticaretin karşılığını tahsil edemeyerek mağduriyet yaşayan binlerce vatandaşımız da var.  Hâlihazırda TBMM gündeminde yer alan çek borçlarını öteleyerek taksite bağlayan düzenleme, bir tarafın mağduriyetini giderirken diğer tarafın mağduriyetine yol açma tehlikesi içeriyor. Konunun tekrar tekrar gündeme gelmemesi için bankaların çek yaprağında yazan meblağın en az yüzde 10’unu garanti etmesi bu sorunun önüne geçilmesi için önemli bir adım olacaktır” ifadelerini kullandı.

     TBMM’deki düzenlemeyle çek alacaklılarının hakkı olan meblağı tahsil etmesi için yaklaşık 3,5 yıl beklemesi gerekeceğini dile getiren Baran, kamunun destekleyeceği bir fon ile alacaklıların mağduriyetinin giderilebileceğini kaydetti. Baran, “Karşılıksız çekte, lehtarın alacaklarını peşin tahsil etmesine, keşidecinin de taksitle ödeyebilmesine imkân veren, kamunun destekleyeceği bir fon ile çözüm üretilebilir. Alacaklı parasını bu fondan peşin tahsil ederken, borçlu yasal düzenlemeyle belirtilen sürelerde taksitler halinde ödemesini gerçekleştirebilir. Bu yapıyla pandemi sürecinde hapisten çıkan ancak kapanmalar nedeniyle borçlarını ödeyemeyen keşidecilere borcunu öteleme ve taksitle ödeme imkânı verilirken, alacaklıların da tahsilatlarını yapıp, iş hayatlarına odaklanmaları sağlanabilir. Sonuçta kazanan ülke ekonomisi olur” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı 12.381’e yükseldi
» Tekstil ihracatı 2021’in ilk yarısında %126 arttı
» Ege Bölgesi’nden Güney Kore’ye yapılan ihracat ikiye katlandı
» 81 ilin kütüphaneleri Türk Telekom ile dijitalleşiyor
» Kuru meyvecilerden yılın ilk yarısında 685 milyon $ ihracat
» İzmir’in en uzun tüneli için ihale tarihi belli oldu
» Başkan Soyer: Suyumuz temiz ve güvenilir
» “Biz müziği parklarda, sokaklarda yaşatırız”
» APİKAM, Lozan Antlaşması’nı iki etkinlikle anacak
» Kasalı: İzmir, yüksek teknolojinin merkezi olmalı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.07.2021
  Ticaret 19.07.2021
  Ticaret 17.07.2021
  Ticaret 16.07.2021
  Ticaret 15.07.2021
  Ticaret 14.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni