• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

‘Barış’ ile 1 günde yapı kayıt belgesi

06 Haziran 2018 Çarşamba 19:00
12
14
16
18

‘Barış’ ile 1 günde yapı kayıt belgesi

   ► Cumü günü başlayacak başvurularda son gün 31 Ekim 2018. Ödemede ise taksit yapılmayacak ve son tarih 31 Aralık 2018

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İmar Barışı ile ilgili müracaatların Cuma günü başlayacağını belirterek, “En son müracaat tarihi de 31 Ekim 2018” dedi.
     Özhaseki, ülke genelinde imar mevzuatına ve ruhsata aykırı yapılan 13 milyon konutu yasal hale getirecek, Resmi Gazete’de yayımlanan imar barışı düzenlemesine ilişkin en fazla sorulan soruları yanıtladı. Özhaseki, imar barışı düzenlemesine ilişkin “Yapı kayıt belgesi alacak vatandaşların e-devlet üzerinden müracaat etmeleri yeterli. Başvurudan sonra maliyenin göstermiş olduğu hesaba bedel yatırılacak. Önemli olan, kişinin parayı bir başka yere yatırmaması. Herhangi bir yolsuzluğa sebebiyet vermemek için başka sözlere inanmamalı” dedi.

    Müracaat yapıldığında 24 saat içinde ilgili kişiye SMS bilgisi geleceğini anlatan Özhaseki, “Herkes Maliye Bakanlığı’nın gösterdiği hesaba ödemeye yapacak. Para yatırıldıktan sonra ise kendisine 24 saat içerisinde Yapı Kayıt Belgesi aynı yerden verilecek” dedi.  Özhaseki,  “Türkiye’de iş yerleri, konutların, başka amaçlı kullanılan yapıların toplam sayısı 26 milyon 358 bin. Hepsinin normalde ruhsata müracaat edip ilgili belediyesinde ve bir mevzuat neticesinde ortaya çıkan tabloyu gerçekleştirmesi beklenir. Ancak birçok insan ya eski alışkanlık veya geleneksel şekilde veya imarı çok ciddiye alınmadığı dönemlerden başlayarak 50’li, 60’lı, 70’li, 80’li yıllarda rastgele yapılar yapmış. Bu oranın imara aykırılığı oranı yüzde 60’lar civarında. Bizim elimizdeki verilere göre en az 13 milyonu bu şekilde. Bu yapıların çoğunluğu da 1950 ile 2000 arasında yapılmış” diye konuştu.
     15 milyona yakın yapı sahiplerinin İmar Barışı’ndan yararlanabileceğini belirten Özhaseki, sadece 3 grubun istifade edemeyeceğini kaydetti. Özhaseki, bu konuda “İstifade edemeyecek sadece 3 grup var. Boğaziçi öngörümündekiler, ikincisi Sultanahmet Ayasofya’dan başlayarak Süleymaniye’ye doğru giden hattaki tarihi yarımada içerisindeki bir bölüm ve üçüncüsü de Gelibolu Yarımadası. Bunun dışında bulunan herkes bundan istifade edebilecek” dedi.

En son müracaat tarihi de 31 Ekim 2018
     Müracaatların nasıl yapılacağına dair gazetecilere bilgi veren Özhaseki, şunları söyledi: “Vatandaşın kendi beyanı esas, temel prensip bu. vatandaş buna e-devlet sistemi üzerinden girebilecek. Herkesin zaten bir şifresi var. Yoksa şifresini alacaklar. E-devlet sistemi üzerinden müracaatını yapacak vatandaş. Hiçbir yere gitmesine herhangi bir yere başvurmasına gerek yok. Burada yine de her ihtimale karşı vatandaş emin olmak için bir yere müracaat edip yaptırmak istiyorsa şifresini alıp internet üzerinden girme imkanı bulamıyorsa Ankara, İstanbul, İzmir hariç bütün illerde Çevre Şehircilik İl Müdürlüklerine müracaat yapabilecek. Tapu kadastro ilçe müdürlüklerimizde de vatandaş gidip bu hizmeti alabilecek. Bunun dışında herhangi bir yere gitmesine, müracaat etmesine bir mühendislik bürosuna veya danışmanlık bürosuna gidip vatandaşın para ödemesine gerek yok. Ankara, İstanbul, İzmir içinse bir değişik yapı kuruyoruz. İstanbul için 40 yerde her bir ilçede ayrı ayrı birimlerimiz olacak. Üsküdar’daki, Beykoz’daki, Beşiktaş’taki vatandaş kendi ilçesinde bizim gösterdiğimiz adreste de gidip bu işlemlerini yapabilecek. Ankara için aynı şekilde uygulanacak. İzmir’de il müdürlüğümüzde geniş bir alanda 20-25 kadar arkadaşımız vatandaşın taleplerini alıp değerlendirecekler. En son müracaat tarihi de 31 Ekim 2018.”

Konutlarda yüzde 3, ticarilerde ise yüzde 5 oranı
     Maliyet hesaplaması hakkında da konuşan Bakan Özhaseki, bu konudaki oranların konutlar için yüzde 3, ticarilerde ise yüzde 5 olarak belirlendiğini ve TBMM geçtiğini kaydetti. Özhaseki, “Tarımsal amaçlı basit bir yapı varsa, kaç metrekare yapılmış bir yapısı varsa bunu 200 lira ile çarpacak. Eğer bir veya iki katlı gecekondu diye tarif ettiğimiz bir yapısı varsa bunu 600 lirayla çarpacak. 7 kata kadar bir yapı varsa 10-20 daireli apartmanlar için söylüyorum, vatandaş burada her bir metrekare için bin lira çarpacak. 8’den daha yüksek katlı bir bina varsa bin 600 lirayla çarpacak, lüks villa tipi yapılar varsa bu yapı sahipleri 2 bin lirayla çarpacak. 200 liradan başlayarak 2 bin liraya kadar uzanan hatta evinin yapı değerini kendisi neyse işaretleyip bu rakamlarla çarpış olacak. Bu müracaat yapıldığında kendisine 24 saat içinde bir SMS gelecek. Müracaatınız alındı parayı yatırın diye. Maliyenin gösterdiği hesaba buraya herkes kendisine bu yazı geldikten sonra yatıracak. Burada önemli olan bir başka yere yatırmaması, vatandaşın parayı kimseye vermemesi, herhangi bir yolsuzluğa sebebiyet vermemek için biz burada alıyoruz, sizin adınıza alırız gibi sözlere inanması gerekir vatandaşların” diye konuştu.

Ödemede taksit yok
     Ödemelerin 31 Aralık 2018’e kadar peşin olarak yapılacağını ifade eden Özhaseki, “Taksitlendirme olmayacak. Parası olan vatandaş gidip şimdi yatırsın, Yapı Kayıt Belgesi’ni 24 saat içerisinde alsın mahsuru yok. Ama parası yoksa beklesin biriktirsin, 31.12.2018’e kadar bu parayı yatırsın Yapı Kayıt Belgesi’ni öyle alsın” dedi.

Bakan Özhaseki, yapılan diğer çalışmalar hakkında da şunları söyledi:
     “Bizim bu yapmış olduğumuz hazırlık yaklaşık 1 sene öncesinden başlayan ciddi bir hazırlık. Amacımız daha çok Türkiye’nin depreme hazırlanmasıyla ilgili. Konutlarımızın, iş yerlerimizin daha sağlıklı yapılmasıyla ilgili bir hazırlık. Ayrıca imarın temel bir takım kurallarının da bir kere daha netleştirildiği yapıyla ilgiliydi. Biz bu yasayı tek başına hazırlayıp sadece herkese bir barış getirelim, insanlar rahatlasın diye hazırlamamıştık. Bizim hazırlığımız imarın temel sorunlarını giderecek şekilde yeni bir imar yasası hazırlığıdır. Burada bir taraftan parsel bazlı yoğunluk artışlarını yasaklıyoruz. Hepimizi rahatsız eden şöyle bir durum var ya, bir mahallede, bir sokakta 10 tane aynı yükseklikte bina var. Bunlar aynı yoğunluğu kullanmışlar ama birisi gelmiş bir türlü yolunu bulmuş orada 5 katlı yapıların içerisinde 15 katlı çıkmış. Bu tür parsel bazlı yoğunluk artışlarını yasakladığımız bir takım hazırlıklarımız var.”
     Depreme hazırlanılması gerektiğine de dikkat çeken Özhaseki, “Bizim yapılarımızın hem sağlıklı hem de kimlikli hale getirilmesi lazım. Bunun için hazırlığımız da bu işi çok kolay yapabileceğimiz, rahatlatacak birçok yasa hazırlığımız var. Bunun da birinci adımı Yapı Kayıt Belgesi’yle çıkıp elimizde stokumuzu görelim ne olduğunu bilelim buna uygun davranalım. Seçim kararı alınınca en hızlı biçimde vatandaşın bu müracaatını alalım bizim yasamız içinde bir hazırlık olsun diye düşündük” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» “Yüzde 5 büyümeye ihtiyaç var ama kaynak yok”
» ABD menşeli 22 ürünün ithalatında gümrük vergisi indirildi
» Çalışma Meclisi, 4 yıl aradan sonra toplanıyor
» Pınar Enstitüsü’nden ‘Bilimsel Makale Ödülleri’
» “Kırsala ait olan otu, kente Giritliler soktu”
» 33. Uluslararası İzmir Festivali’ni Gülsin Onay açıyor
» Air France, Travel Plus Awards’dan ödül kazandı
» “Daha iyi hizmet vereceğiz”
» Serter, Çeşme Otoyolu ücretini meclis gündemine taşıdı
» Sivri: Büyüme trendinin yolu reformlar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
  Ticaret 17.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni