• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Barter sistemi tercih edilmiyor

03 Ocak 2019 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Barter sistemi tercih edilmiyor

   ► İnşaat sektörü Barter Sistemi’ni kullanmak istesede piyasadaki nakit sıkıntısı nedeniyle tedarikçiler tarafından kabul görmüyor.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Son yıllarda Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olan inşaat sektöründe ekonomik sıkıntılar nedeniyle müteahhitler malzeme alımlarında ve benzeri inşaat giderlerini karşılanmasında Barter Sistemi’ni kullanmaya başladı. Ankara ve İstanbul’da sektörde yaygın olarak kullanılan sistem İzmir’de yaygın olarak kullanılmıyor. İnşaat sektöründe yaşanan nakit sıkıntısında dolayı bu sistem tercih edilirken sistem inşaat firmalarına iş yapan firmalarında nakit sıkıntısı içinde olması nedeniyle pek tercih edilmiyor.

“Bu yönetim tercih edilmiyor”
     İnşaat sektöründe yaygınlaştırılmaya çalışan Barter Sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunan İZTO Meclis Üyesi ve İnşaat Mühendisi Levent Bendeş, “Bu yönteme gidilmeye çalışılıyor. Bu yönetimi kabul eden malzemeci, tedarikçi  pek fazla yok.  Bu sistem yaygınlaşamıyor.  İstek var ama yaygınlaşamıyor.  Bizim de danışmanlığını yaptığımız firmalar var aynı yöntemi tercih ediyoruz bende tavsiye ediyorum. Yaygınlaşamamasının sebebi karşı tarafta nakit sıkıntısı içersinde olması. Dolayısıyla herkes nakit sıkıntısı içersinde olduğu için de paraya çeviremiyorlar” dedi.

“Bu sistem İzmir’de yaygın değil”
     İnşaat sektöründe yaşan nakit sıkıntısıyla ilgili de açıklamalarda bulanan Bendeş, “İnşaat sektörünün nakit sıkıntısı çekmesinin en önemli sebeplerinden biri; banka faizlerinin çok yüksek olması. Konuşulan şu; 100 bin liraya aylık 2500 lira aylık faiz veren banklar var. Dolayısıyla 1 milyon liraya 25 bin lira vermiş oluyor. Bir daireyi 1 milyon liraya satsanız karşılığında aylık kira bedeli  5 ile 10 bin lira arasındadır. Vatandaş tabi bunu tercih etmiyor. Getirisine bakarak konuşuyorum. 1 milyon liraya daire aldığımda en fazla kiraya verebileceği bedel 5 ile 10 bin lira arasında. Bankaya yatırdığında ise aylık 1 milyon liraya karşılık 25 bin lira faiz alıyor. Bu durum satışı etkilediği için satışla nakite dönmediği için ciddi anlamda nakit sıkıntısı çekiyor özellikle büyük yatırımcılar. Nakit sıkıntısı dolayısıyla bu sistemi yaygınlaştırmaya çalışıyorlar.

     Bu sistemi danışman olarak biz önerdik fakat karşı tarafta da nakit sıkıntısı yaşadığı için buna cevap veremiyor. Bütün sektör nakit sıkıntısı içersinde. Bu Barter Sistemi zaten vardı fakat İzmir’de yaygın değildi. Bu sistem Ankara ve İstanbul’da yaygın. İzmir’de pek yaygın bir sitem değil. Zaman zaman uyguladığımız bir sistemdir. Şuanda herkeste nakit sıkıntısında olunca tabi malzemeci malzemeye para ödemesi lazım. Nakit yok. En önemli sebeplerden biride bankalar şuan inşaat sektörüne kredi vermiyor. Bankalar inşaat sektörünü riskli görüyorlar. Geri dönüş olmayacağını düşündükleri ve risk kat sayısı yüksek olduğundan dolayı şuanda bankalar inşaat sektörüne kredi vermiyorlar.  Birçok müteahhit arkadaşımız bu konudan şikayet ediyor. Kredi alamıyorlar, birde tüketicinin aldığı kredi faizlerinin yüksekliğinden dolayı gayrimenkule yatırım yok. İnsanlar parasını bankada tutuyor” diye konuştu.

“Piyasa formüller geliştirdi”
     Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ise Barter Sistemi ile ilgili Odaya bir şikayet gelmediğini belirterek “Meslektaşlarımızdan ve üyelerimizden Odamıza böyle bir şikayet gelmedi. Tabi bizde piyasadan duyuyoruz. Piyasanın sıkıntıda olduğunu her cephenin sıkıştığını duyuyoruz. Müteahhitlerde meslektaşlarımızda diğer mühendislik grupları da Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumun negatif etkilerini yaşıyorlar.
     Mimarlar cephesinde bu durum biraz daha katlanarak artıyor. Zaten ekonomimiz bu kadar krize girmeden öncede emeğimizin karşılığını alamıyorduk. Ne yazık ki bizim Odamızın açıkladığı mimarın, mühendisin alması gereken asgari ücretler var. Bu ücretleri gerçekte reel de hiçbir zaman alamıyorduk. Ekonomik krizle beraber bu daha da ağırlaştı. Bu net olarak söyleyebiliriz. Bunun yerine ne ikame edildi? Piyasanın geliştirdiği formüller var. Tabi ki meslektaşlarımıza ne gibi dezavantajlar oluşturuyor bunu da araştırmamız lazım. Şuanda bize gelen böyle bir durum olmadığı için net bir şey söyleyemiyorum” ifadelerini kullandı.

“Hiçbir zaman olmadı”
     Türkiye’deki inşaat sektörünün durumu ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Alpaslan, “Bizim çok sağlıklı bir inşaat sektörümüz hiçbir zaman olmadı. Geçtiğimiz on yıldır büyük oranda ekonomimiz inşaata dayandırıldı. Ancak bu sağlıklı değildi. İnşaat için kimi zaman çok ciddi doğal varlıklarımızı kaybettik  Kimi zaman çok sorunlu kentsel alanlar yarattık, yoğun yapılaşmaya yol açtık. Kimi zaman insanların hayatlarını tehlikeye attık. Bir sürü inşaatlarda iş kazaları yaşandı. Biz hiçbir zaman çok sağlıklı bir inşaat piyasası kuramadık ne yazık ki.
     Şimdi bu son krizle birlikte artık ekonomik olarak da sürdürülemez hale geldi, gün yüzüne çıktı. İnşaat sektöründe sistemsel bir sorun var. Yoksa şu kişi yanlış yaptı bu kişi yanlış yaptı değil. Sistemin yanlış kurulması nedeniyle zaten kör topal ilerliyorduk. Meslektaşlarımız mimarlar, mühendisler her zaman hak kaybına uğruyorlardı.
     Bu ekonomik durumla birlikte katmerlenerek su üzerine çıktı. 
     Bu durumun iyileşmesi içinde mutlaka doğru bir inşaat sektörü nasıl olabilir diye sistemsel bir çözüm aranması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Hamileliğin 6. ayında bebek odasını alın, havalandırın
» “Ameliyatlar robotik cerrahi ile değişecek’’
» Üretim dursa bile, Türk balığı 3 yıl doyuracak
» Müze gelirlerinde yüzde 13,37’lik azalma
» Türk ekonomisi gastronomi ile beslenecek
» Allianz Türkiye’nin ilk ‘Teknik Laboratuvarı’nı kuruyor
» Okul çağı çocuklara ‘sağlık karnesi’ geliyor
» Son ağlar atıldı, balıklar stoklandı
» “İzmirlilerin desteğini almadan, İzmir’in adından söz ettirdik”
» Hayvanlarda iyileşme süresi kısalıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
  Ticaret 13.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni