• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Başkan Sandal: Bayraklıyı yeniden inşaa ediyoruz

12 Ekim 2020 Pazartesi 11:00
12
14
16
18

Başkan Sandal: Bayraklıyı yeniden inşaa ediyoruz

   ► Bayraklı Belediyesi; kent kimliği, altyapı, yoksulluk, eğitim ve 5 bin yıllık Smyrna’nın gün yüzüne çıkmasına odaklandı

           HABER MERKEZİ     
     Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal göreve geldiğinden itibaren geride kalan 500 günü değerlendirdi. Kent kimliği, altyapı, yoksulluk, eğitim ve tarihsel birikim gibi konularda 5 temel sorun üzerinde çalışmaya koyulduklarını aktaran Sandal, “Bayraklı’da güzel şeyler oluyor. Geleceğin Bayraklısını el birliğiyle yeniden inşa etmek istiyoruz” dedi.

     Kent sorunlarını çözmek üzere beş temel soruna odaklandıklarını ifade eden Sandal, “Kent kimliği, altyapı, yoksulluk, eğitim ve 5 bin yıllık Smyrna’nın gün yüzüne çıkması. Bunları çözmek için hazırlığınızın olması gerekiyor. Paydaşlarımızla barışmak gerekiyordu. En önemli paydaşımız Büyükşehir Belediyemiz ile ilişkilerimizi tam da istediğimiz seviye getirdik. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla Bayraklı’nın menfaatine olduğu sürece barış içerisinde olacağız. Üzerimize ne düşüyorsa gerçekleştireceğiz. Muhtarlarımız önemli paydaşlarımız. STK’larımızla ve hangi siyasi partiden olursa olsun her vatandaşımızla Bayraklı’yı yeniden inşa etmek istiyoruz. Sizin destekleriniz ve pozitif eleştirilerinizi bizim çalışma azmimizi daha da arttıracaktır “ dedi.

“Personel reformu yaptık”
     Doğru projeler üretebilmek için personel reformu yapılması gerektiğini ve liyakat üzerine bir çalışma yaptıklarını ifade eden Sandal, “Eşit işe, eşit ücret gerekiyordu. Bayraklı’nın tüm kadrolarının çalışmasını yaptık. Geldiğimiz günden itibaren israfla mücadele ettik. İhale komisyonu oluşturduk ve ihaleleri canlı yayınladık. Aylık 3 buçuk milyonun üzerinde tasarruf sağladık. Gelir artırıcı işlerle bunu destekledik. 250 milyona yakın borcumuz varken hiç kredi çekmeden 102 milyonu bankalara olmak üzere 60 milyonunu ve toplamda 133 milyon ödeyerek, personelimizin tüm ücretlerini pandemi sürecinde de bir hafta önceden yatırarak, mali disiplini sağladık” diye konuştu.

“Kentsel dönüşümde önemli adımlar attık”
     İlçenin en önemli sorunlarından kentsel dönüşümle ilgili önemli adımlar atıldığını vurgulayan Sandal, “10 yıl önce çalışmalarına başlanan kentsel dönüşüm konusunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’den revizyon yetkisini istedik ve aldık. Vatandaşımızın, iş dünyasının ve belediyemizin beklentilerini hesaba katarak ilerleyeceğiz. Daha önce tek uygulama sahası olan alanı 33 alana bölerek, kooperatif metoduyla projeyi hayata geçireceğiz. İlk pilot uygulamayı Cengizhan, Alpaslan ve Fuat Edip Baksı mahallelerinin bir bölümünü kapsayan 60 hektarlık alanda gerçekleştireceğiz. Onur Mahallesi, Yamanlar, Nafiz Gürman bölgelerinde de çalışmaları tamamladık. Burada da 1 yıl sonra vatandaşımıza gerekli açıklamaları yapacağız” ifadelerini kullandı.

21 bin aileye sosyal yardım
     Özellikle pandemi sürecinde sosyal yardımlara ağırlık verdiklerini belirten Sandal, “Diğer sorunlarımızdan biri de yoksulluktu. Kentin üçte biri yoksul mahallelerden oluşuyor. Vatandaşın ihtiyacını doğru tespit edip hizmeti ulaştırmak ve bunun sürekliliğini sağlamak amacımızdı. Gıda bankasıyla 21 bin ailemize dokunduk. İhtiyaç fazlası ürünleri büyük süpermarketlerden vatandaşımıza ulaştırdık. 15 bin paket süt, 200 kilo eti bu arkadaşlarımız sayesinde dağıttık. Bir diğer önemli işimiz kadınlarımız. Kadın kooperatifimizi canlandırarak, önümüzdeki süreçte iş kıyafetleriyle ilgili de çalışmaları başlattık. 500’e yakın kadınımızın iş olanağına kavuşmasını sağlayacağız.

“Gençleri Bayraklı’ya çağırmak istiyoruz”
     Yeni kent merkezi olarak onaylanmış bir kentte sosyal donatı alanları olmadığına dikkat çeken Sandal, “Yaşam alanlarının olmayışı aslında kent kimliğimizin olmayışının göstergesidir. Bayraklı’nın dünya çocuk ve gençlik merkezi olmasını tasarladık. Doğançay’da Dünya Çocuk ve Gençlik merkezi yapılıyor. Dünyanın bütün çocuklarını, gençlerini Bayraklı’ya çağırmak istiyoruz. Onlardan dinlediklerimizi, dünyanın dört bir tarafında duyurmak istiyoruz” dedi.

“Eğitim her zaman önceliğimiz olacak”
     Bir öğretmen olarak eğitimin kendisi için her zaman öncelik olduğunun altını çizen Sandal, “Onur duyarak söylüyorum; bir belediye dershanesinden Türkiye 28’ncisi çıktı. Öğrencilerimizin büyük çoğunluğu ilk 10 binlik kısımda yerleştiler. Şimdi yine Türkiye’de bir ilk olan TVBEK ile yeni bir proje başlatıyoruz. 200’e yakın tablet dağıtacağız. İnterneti, tableti, bilgisayarı olmayan çocuklarımızı da düşünerek hafta içi her gün sabah saatlerinde Bayraklı Belediyesinin gönüllü öğretmenleriyle televizyon aracılığıyla uzaktan eğitimi hayata geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir’den Bayraklı’ya 140 milyon lira yatırım
     İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde ilçeye yapılan yatırımları aktaran Sandal, “El attığımız her iş kendi içinde birkaç işi daha barındırıyor. Yine Büyükşehir Belediyemiz öncülüğünde rekor denecek seviyede ilçemize 123 bin ton asfalt serimi yapıldı. 24 bin metrekare üzerinde parke taşı döşedik. 31 parkımıza kauçuk döşedik. İZSU ile birlikte Bayraklı merkezin sorunlarından biri olan koku meselesini çözdük. 1 buçuk yıllık sürede İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bayraklı’ya yaptığı yatırım 140 milyon civarında” dedi.  Bayraklı Belediyesi olarak 31 parkı yenileyip, ilçeye 9 yeni park kazandırdıklarını da sözlerine ekleyen Sandal, daha modern, çağdaş, yeşil ve yaşanabilir bir Bayraklı için çalıştıklarını söyledi.


+ Benzer Haberler
» Maske-Temizlik-Mesafe Haydi Sen de Sobele!
» Baskan Sandal sahaya indi
» Buca’nın ürünleri 1.458 mutfağa bereket oldu
» Sarı Şemsiye Ödülleri sahiplerini buldu
» Bornova’da basketbol heyecanı başlıyor
» Dijital Dershane’ye bir haftada 1020 katılım
» Butik Bornova Doğanlar’da açılıyor
» Bornova’dan STK’lara özel
» Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın 2021 yılı bütçe sunumu
» Konak’ta kadınlar için e-okul dönemi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
  Ticaret 22.10.2020
  Ticaret 21.10.2020
  Ticaret 20.10.2020
  Ticaret 19.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni