• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Başkan Sengel: “Benim motivasyon kaynağım kadınlar ve çocuklar”

05 Aralık 2019 Perşembe 12:00
12
14
16
18

Başkan Sengel: “Benim motivasyon kaynağım kadınlar ve çocuklar”

           HABER MERKEZİ     
     Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Konak Belediyesi ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği tarafından 5 Aralık Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını Elde etmesinin 85.yılı kapsamında düzenlenen “Kadın Yoksa Demokrasi Yok” Paneline konuşmacı olarak katıldı. Motivasyon kaynağının ne olduğu sorusuna çok kısa ve net cevap veren Başkan Sengel; “Benim motivasyon kaynağım en çok kadınlar ve çocuklardır” dedi.
     Moderatörlüğünü İzmir İş Kadınları Derneği ve KKB Başkanı Hürriyet Serter’in yaptığı Panelin ikinci oturumuna Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ve Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya konuşmacı olarak katıldılar. Kadın belediye başkanları, Serter’in sorularını içtenlikle yanıtladılar.

“SİYASET BENİM İÇİN İNSANA DOKUNMAKTIR”
     Çocukluk yıllarından başlayıp, okul döneminde yaşadıkları zorlukları, mesleki yıllarını ve aile içerisindeki yaşantılarını anlatan kadın belediye başkanları, daha sonra siyasi hayata nasıl adım attıklarını anlattılar.  Panelde konuşan ve konuşmasında ilk olarak sevgi dolu ve demokratik bir ailede yetiştiğini anlatan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel; siyasete girmesinin sebebini toplumun her köşesine dokunmak olduğunu söyledi. Uzun süre önce ilçede faaliyete giren Sürekli Eğitim ve Kişisel Gelişimi Destekleme Derneği’nin (SEGEM-DER) kurucu başkanı olduğunu hatırlatan Başkan Sengel; “Benim esas amacım toplumsal engellilere el uzatabilmekti. Kadınları da toplumsal engelli olarak tanımlıyorum. Bu yüzden eşinden şiddet gören kadınlarımıza uzun süre ücretsiz hukuksal destek verdim. Engelliler ile uzun yıllar çalıştım. Tüm bunların çerçevesinde siyaset bahsettiğimiz dezavantajlı gruplara yönelmenin en kolay yolu aslında. Ben siyaseti toplumun kalbine dokunabildiğim için sevdim” dedi.

     Göreve geldiği yandan bu yana geçen sekiz aylık süreçte ilçede yapmış olduğu çalışmaları anlatan Başkan Sengel, kendisine gelen soru üzerine; “Benim en büyük motivasyon kaynağım çocuklar ve kadınlar. Bu yüzden göreve geldiğimizde Köy akademileri kurduk. Efes Selçuk’un 9 köyünde tam 250 çocuğumuza İngilizce, satranç, el işi, drama, kitap okuma ve daha birçok ders verilmesini sağladık. Köy Akademilerimize Türkiye genelinde köy enstitülerini çağrıştırdığı için gönüllü katılım göstermek isteyenler oldu. Bunun yanı sıra belediyemizin kültür ve sanat evinde bütün kurslarımızı ücretsiz yaptık. Bu kurslarda şu anda 578 tane öğrencimiz var. Ayrıca iki tane minik tiyatro grubumuz, bir tane yetişkin tiyatro grubumuz var” dedi.

ÇOCUKLAR KADAR ANNELERİNİ DE DÜŞÜNÜYORUZ
     Kadınların çalışmasını ve sosyal hayata katılmasını önemsediklerini kaydeden Başkan Sengel; “Biz çocuklarımızın yanı sıra annelerini de düşündük. Kadınların çalışması lazım dedik ve Deppo Efes’te tarım işçisi kadınlarımız için Masal Evi’ni açtık. Yine Kadınlarımızın sosyal hayata dahil olması için Çocuk Kafe’yi açtık. Kadınlar, çocuklar, engelliler ile ilgili projelerimiz başta olmak üzere tüm projelerimizle geleceğe köprü atmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
Başkan Sengel’in konuşması, panele katılan kadınlar tarafından dakikalarca alkışlandı.


+ Benzer Haberler
» 2. beşyüz’ün lideri Panasonic Life
» Libya’da yarım kalan Türk projelerine yönelik önemli anlaşma
» Teknik tekstil ihracatı yüzde 40 arttı
» İzmir’de 22 üreticiye 73 manda
» MB’nin döviz rezervinde bir haftada 79 milyon dolar azalma
» 90 dakika kalkmıyor, 120 dakikaya çıkıyor
» EÜ Göz Hastalıklarına 2,5 milyon TL’lik yatırım
» Doğaköy Halk Kütüphanesi açıldı
» Bu kez Narlıdere’de buluştular
» Gürer: “Kamuda liyakat yok oldu”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.08.2020
  Ticaret 13.08.2020
  Ticaret 12.08.2020
  Ticaret 11.08.2020
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni