• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Basmane ve Alsancak’ta ulaşım yer altına alınacak”

23 Ağustos 2019 Cuma 15:00
12
14
16
18

“Basmane ve Alsancak’ta ulaşım yer altına alınacak”

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından üçüncüsü düzenlenen İzmir Buluşmaları etkinliğinde ‘ulaşım ve toplu taşıma’ konusu tartışıldı.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından üçüncüsü düzenlenen İzmir Buluşmaları etkinliği ‘ulaşım ve toplu taşıma’ konu başlığı ile Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir Buluşmaları adıyla yapmaya başladığımız toplantılar Türkiye’ye ilham versin, örnek olsun, bir kenti ortak akılla yönetilmesi, kentle ilgili kararların birlikte alınmasının çok büyük önemi var. Demokrasi sandığa gitmekle değil kentle ilgili görüşlerini aktarabilmelerini ve kentle ilgili karar mekanizmalarına müdahil olabilmenin önünü açmaktadır. Kentle ilgili fikir yürütmenin çok büyük önemi var, vatandaşlarımızın kentle ilgili hizmet üreten mekanizmalara katkı vermesi kılan toplantılar. Kültürpark ve tarımla ilgili toplantılar yaptık” dedi.

“Alsancak’ta ulaşımı yer altına alacağız”
     Basmane ve Alsancak’ta ulaşımın yer altına alınacağını ifade eden Soyer, “Alsancak Garı’nın olduğu bölgeyi Hocazade’den başlayıp Havagazı’na kadar yolu yeraltına alacağız ve o bölgede çok büyük bir yeşil alan, yayalaşmış bir alan kazanacağız. Aynı şeyi Basmane 9 Eylül Meydanı için de gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
     Toplu ulaşımdaki bisiklet aparatlarının yetersiz olduğunu ve arttırılmasına yönelik gelen talebe cevap veren Soyer, “Bisiklet aparatlarının sayısı yeni alınanlarla birlikte 236’dan 296 çıktı. Katlanabilir bisiklet uygulamasına da 26 Ağustos’ta başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“500 değil 5 bin hektarın üzerinde alan yandı”
     Kavacık’ta yanan alanın 500 hektar değil 5 bin hektardan fazla olduğunu dile getiren Soyer, “Bir büyük orman yangını felaket yaşadık. Bu felaket belki de İzmir’in en büyük yangınlarından birisi. 500 hektar olarak ifade edildi fakat 5 bin hektarın üzerinde bir alanın yanmış olduğunu gösteriyor. İzmir tarihindeki yangınlara baktığımızda bu yangın İzmir tarihinin en büyük yangınıydı. İzmir ciğerlerini kaybetti. Ege Orman Vakfı kampanya başlattı. Mesele sadece fidan dikmekten ibaret değil. Mesele dikilecek ağacın türünden, korunmasına bu kentin yaşayan insanlarının ağaçlara saihp çıkma kültürüne kadar adım atılması gereken bir hikaye aslında. Birkaç gün önce fikirlerinizi bizimle paylaşmanı istedik, çok fikir ve öneri geldi. İzmirli olağanüstü bir heyecanla katkı vermek istiyor” dedi.

“Felaketi fırsata dönüştüreceğiz”   
     30 Ağustos günü İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin olağanüstü toplanacağını belirten Soyer, “Biz 30 Ağustos günü büyük zafer gününde yanan alanda İzmirlilerle bir yangın buluşması yapacağız. Bize yazılı olarak gelen mesajlar dışında, sözlü olarak fikirlerini ifade etmelerini istiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi olarak olağanüstü bir meclis toplantısı yapacağız. Hem gelen önerileri hem de bizim önerilerimizi mecliste kararını alacağız ve valiliğe götüreceğiz. Meclis İzmir’in en büyük karar alma organıdır, büyük bir seferberliği ve kampanyayı başlatacağız. Bu büyük felaketi bir fırsata dönüştürerek kalıcı, sürdürülebilir kararlar almak istiyoruz” açıklamalarında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Görünüm iyileşiyor ama oldukça yavaş
» Esnafa kredi borcuna yapılandırma
» Türkiyenin en büyük sanayi kuruluşu TÜPRAŞ
» Axess Business’tan Petrol Ofisi’nde büyük fırsat
» TPF Radyo yayın hayatına başladı
» Egeli ihracatçılar: STA müzakereleri en kısa sürede başlatılmalı
» Konak Belediyesi ‘Sıfır Atık Belgesi’ aldı
» Gürer, ehliyet affı için Kanun Teklifi verdi
» Çin’in otomotiv sektöründeki toparlanması devam ediyor
» Avrupa’nın nüfusu 447,7 milyon oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.07.2020
  Ticaret 13.07.2020
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni