• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Batur: Konakta yolumuz uzun

31 Mart 2021 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

Batur: Konakta yolumuz uzun

   ► Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, 2 yılda hayata geçirdiği projeleri ve önümüzdeki süreçte yapacağı çalışmaları kamuoyuyla paylaştı

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda görevde geride bıraktığı 2 yılda hayata geçirdiği projeleri ve önümüzdeki süreçte yapacağı çalışmaları anlattı. Toplantının başlangıcında Abdül Batur’un başkanlığında Konak’ta geçen 2 yılı özetleyen bir video sunum yapıldı. Batur, “Konak’ta yolumuz uzun. Konak’ta bundan sonraki süreç daha da hızlı olacak. Cumhuriyetin 100. yılına girerken yeni bir Konak için yeni bir süreci başlatıyoruz. Hemşerilerimizle daha çok buluşacak, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve sendikalarımızla omuz omuza yol almaya devam edeceğiz. Birlikte Konak felsefemiz genişleyecek büyüyecek. Biz çağdaşlık yolunda derinlere kök salmış büyük bir aileyiz. Biz İzmir’in kalbi konağız” dedi.

“Herkesin belediye başkanıyım”
     ‘Birlikte Konak’ sloganı ile yola çıktıklarını ifade eden Batur, “Konak’ta herkesi kucaklayan, herkese eşit mesafede davranan, herkes için elinden geleni yapmayı hedefleyen, dertleri dinleyen, halkın içinde olan bir belediyecilik anlayışı sürdürüyoruz. Birlikte Konak, bizim için bir slogandan öte yol haritamızı belirten bir slogan. Bu anlayıştan sapmadan yolumuza devam ediyoruz. Konak’ta herkesin belediye başkanıyım. Belediye başkanlığı, kimine göre iş, kimine göre görev, kimine göre hizmet makamıdır. Ben bunu hep hizmet makamı olarak gördüm ve öyle çalışmaya devam ediyorum. Halka hizmet etmek bizim için bir onur. Bunu severek ve heyecanla yapıyorum. Narlıdere’deki 20 yıldan sonra Konak’ta başkan yapmamla ilgili, çok fazla başkanlık yaptığımı ifade ederek eleştirenler var ama heyecanımızdan hiçbir zaman ödün vermiyoruz. Motivasyonumuz tam, heyecanımız yerinde. Konakta çok daha güzel işler yapacağız” diye konuştu.

“Planlar uygulandığında kentin çehresi değişecek”
     Görevi devraldıktan sonra 3 prensiple çalıştıklarını söyleyen Batur, “Bunlardan ilki, kentin en önemli ihtiyacı kentsel dönüşümü hayata geçirmek. İlk etapta buna başladık. Dönüşümle ilgili Gültepe Bölgesi’ndeki kentsel dönüşüm planlamasını 8 aylık süreçte gerçekleştirdik. Konak ve Büyükşehir’den oy birliği ile geçti, itirazlar değerlendirildi, şimdi parselasyon çalışmalarını tamamladık. Geçmişten bugüne Konak’ta yapılan en önemli çalışmalardan biriydi. Kentsel dönüşümün anayasasını bitirmiş olduk. Beştepeler Bölgesi’nin de planlamasının tamamladık, bu ay meclisimizde oy birliğiyle geçirdik. Bu planlar uygulandığında hem bu bölgedeki insanların yaşam kaderleri hem de kentin çehresi değişecek. İzmir’e gelip Yeşildere Caddesi’ne gelenler ‘Bu bölge neden değişmedi’ diye eleştirirler. Bunlar hayata geçtiğinde bölgenin değişmesini sağlayacak. İnsanların insanca yaşayacağı bir çalışmayı bitirdik. Gürçeşme birinci ve ikinci etap çalışmalarına başladık. Kentin dönüşüme ihtiyacı olan alanlardaki çalışmaları 6 aya kadar tamamlayacağız. Konak değişmeli, dönüşmeli demiştik. Bunun için de bu planlamaların mutlaka hayata geçirilmesi lazım” ifadelerinde bulundu. Deprem sonrasında Konak Belediyesi hizmet binasının hasar gördüğünü hatırlatan Batur, “Biz de yıkımına karar verdik. Binamızın çevresindeki 2 arsayı kamulaştırarak yeni bir bina yapacağız. Konak’ın ihtiyacıydı. Konak’a yakışır, çok güzel bir hizmet binası yapacağız. 2023 yılına yetiştirmek istiyoruz” dedi.

“Halka söz verdiğimiz projelerimize kontağı açtık’
     “Halkımıza söz verdiğimiz projelerimize kontağı açtık” diyen Batur, “İhalelerimizi ve çalışmalarımızı yürütürken projelerimizin hayata geçirilmesi için çalışmalarımıza devam ettik. Toros’ta sosyal tesisimizi bitirdik. Her şeyiyle hazır, kreşinden kurslara, kadınların semt merkezi olarak faydalanacağı mekanlara, gençlerin spor yapacağı alanlara kadar birçok şey var. Gültepe spor tesislerini bu ay sonunda açacağız.  Sosyal dönüşümün de bu tesislerle olacağına inanıyoruz. Birinci Kadriye’de temelini attığımız sosyal tesisimizi hizmete sokacağız. Çınarlı’daki rekreasyon alanımızda bir bilim merkezi kuruyoruz. İhalemizi yaptık, yer teslimi yakında yapılacak. Çocukların bilimsel deneyleri yapabilecekleri alanlar ve Konak’taki tüm çocukların yararlanabileceği bir merkez olacak. Temelini yakında atıyoruz. Aydın Erten rekreasyon alanının tahsisini aldık, pandemi nedeniyle temel atamadık. Önümüzdeki ay temelini atacağız” diye konuştu.

     Batur, sözlerini şöyle sürdürdü: “Diğer bir önceliğimiz tarihi misyonumuzu ayağa kaldırmak. Yani restorasyon ve çalışmalar. Agora, Kemeraltı ve Basmane, altın üçgen bölgesi dediğimiz bölgeyi ayağa kaldırmak. Konak’ta tescilli tarihi 3 bin 500’e yakın bina var.  Bu binaların aynı anda restorasyon yapılması mümkün değil. Kamulaştırdığımız, vatandaşların bize bağışladığı her türlü binanın restorasyonunu yapıyoruz. İki Çeşmelik’e ismini veren iki çeşmeyi restore ediyoruz. Kamulaştırmasını yaptık. Çakaloğlu Han’ın restorasyonuna başlıyoruz. Bize teslim edilen ya da mülkiyetimizde olan tarihi misyonu ayağa kaldırmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. İstiklal okulu restorasyonu tamamlandı. Orayı gençliğe yönelik bir inovasyon merkezi yapacağız.”


+ Benzer Haberler
» İyileşen sayısı yeni vak’aları geçti
» KÇÖ’nün uzatılması iş dünyasına can suyu oldu
» Yenilenebilir enerjiye kriz antikor oldu
» Tüketici güveni yılın en düşük seviyesinde
» MB: Politika faizi enflasyonun üzerinde oluşturulacak
» Yetiştiricilere 1,5 milyar TL’lik destek
» TBB’nin yeni başkanı Alparslan Çakar
» EPDK: Tüketicilerin faturalarına ilave bir bedel yansıtılmayacak
» Bazı ürünlerin ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı
» İnşaat sektörünün 2021 yılı rotası


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.04.2021
  Ticaret 22.04.2021
  Ticaret 21.04.2021
  Ticaret 20.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni