• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bayram şekercilerin beklentilerini karşılayamıyor

29 Temmuz 2020 Çarşamba 12:00
12
14
16
18

     Pandemi döneminde yaşanan Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağının da olması nedeniyle pastacılar ve şekerciler olumsuz etkilenmişti. Yıl içerisinde en fazla satışı bayram döneminde yapan esnaf geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda satışlarda yüzde 30’lara kadar düşüş yaşadı. Kurban Bayramı’nda ise yasaklar yok fakat birinci önceliğin kurban olması, insanların ise tatil ve yazlıklarda olması şekerciler ve pastacıları endişelendiriyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Şekerciler ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı İhsan Esen, “Ramazan Bayramı’na göre bu bayram satışlarda biraz daha artış olur. Fakat geçen sene Kurban Bayramı’na göre bu dönemdeki Kurban Bayramı’nı kıyaslarsak; geçen sene yüzde 100 olan satışlarımız bu bayramda yüzde 50’ye düşer. Çünkü şu an insanlar maddi açıdan sıkıntı çekiyor. Ayrıca yaz dönemindeyiz ve çoğu insan yazlıklarına gitti. O yüzden şehir içindeki esnaflarda sıkıntımız devam etse de yazlık bölgelerdeki esnafın daha fazla iş yapacağını düşünüyoruz” dedi.

“Bayramın birinci ve ikinci günü satışlar artıyor”
     Sektör olarak yaklaşık iki yıldır kötü durumda olduklarını dile getiren Esen, “Malum dolar kriziyle ekonomik sıkıntılar oldu ve bu durumda bütün esnafı etkiledi. Biz daha onun sıkıntılarını üstümüzden atamadan pandemiye yakalandık. Zaten bir çıkış yolu arıyorduk ve pandemi de bizi hepten alaşağı etti. Geçen Ramazan Bayramı’nda sektör olarak çok sıkıntı yaşadık. Özellikle arefe gününü yasağa dahil etmelerine itiraz ettik ve yasak biraz gevşetildi. Yani ‘yürüme mesafesinde olan herkes çıkıp alışverişini yapabilir’ şeklinde bir genelge çıkarıldı. Her ne kadar yürüme mesafesi olsa da o dönemde insanlar dışarı çıkmaya korkuyordu. İşlerimizde bu yüzden yaklaşık yüzde 30’lara kadar düştü. Sektör olarak bayramda ciddi bir kar elde edemedik. Kurban Bayramı’nda ise yasak yok fakat bu bayramda birinci öncelik kurban oluyor” diye konuştu.

     Tatlı satışlarında şu anda bir hareketlilik olmadığını söyleyen Esen, “Üretiminde hareketlilik var. Sonuç olarak ürünlerimiz hemen ortaya çıkmıyor ve yüzlerce tepsi hazırlanıyor. Son 24 saatte tatlılarımız pişirilmeye başlanıyor ve şuruplanıyor. Yani şu anda imalat hareketliliği var. Biz de genelde bayramın birinci ve ikinci günleri satışlar artıyor. Ramazan Bayramı’nda satışlarda yüzde 30’lara kadar düşüş yaşamış olsak da bu bayram yüzde 50 artış olacağını düşünüyoruz. Fakat geçen sene Kurban Bayramı’na göre bu dönemdeki Kurban Bayramı’nı kıyaslarsak, geçen sene yüzde 100 olan satışlarımız bu bayramda yüzde 50’ye düşer. Çünkü şu an insanlar maddi açıdan sıkıntı çekiyor ayrıca yaz dönemindeyiz ve birçok insan yazlıklarına gitti. O yüzden şehir içindeki esnaflarda sıkıntımız devam etse de yazlık bölgelerdeki esnafın daha fazla iş yapacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ürünlerinizi sürekli alışveriş yaptığınız yerlerden alın”
     Vatandaşların tatlı alışverişlerinde ürünlerini tanınmış esnaflardan ve bildikleri yerlerden almalarını öneren Esen sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü bu işte sahtecilikler çok fazla oluyor. Maliyeti düşük olsun diye fıstığı, cevizi ucuz kullanan ve hazır şurup kullanan kişiler var. Bu tarz merdiven altı işletmeler var ve bunları kontrol ederek denetlemek çok zor. O yüzden ürünlerini tanınmış esnaflar ve sürekli alışveriş yaptıkları yerlerden almaları hem kaliteli açısından hem de sağlıkları açısından daha iyi olur.”


+ Benzer Haberler
» İzmir’den tüm dünyaya oyun oynatıyorlar
» “Pandemide yeni bağışıklık desteklerine ihtiyaç var”
» Matbaacılar ambalaj üreticisi oluyor
» Eczacının stoğuna ‘aşı takvimi’ yön verecek
» Düğün salonlarına yüzde 100’ün üzerinde talep
» İnşaat sektörü kaosa sürükleniyor
» “Temmuz, sinema salonlarının açılışı için erken”
» Yeme-içme sektöründe buruk açılış
» Toprak: Mutfakta yangın var
» Otobüsçüler tam kapasite çalışmak istiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
  Ticaret 16.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni