• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bayramda 81 ilin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

19 Mayıs 2020 Salı 09:00
12
14
16
18

Bayramda 81 ilin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

           HABER MERKEZİ     
     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Ramazan Bayramı’nda 81 ilde sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Arefe gününden bayramın son gününe kadar yani 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır” dedi.

“Yeni dönemi kontrollü sosyal hayat olarak tanımlıyoruz”
     Bu hafta ki Kabine Toplantısı’nın en önemli konusunun korona salgınıyla ilgili gelişmeler olduğunu söyleyen Erdoğan, “Salgınla mücadelemiz başarı ile sürüyor. Ancak bizim sadece salgının üzerinden gelmemiz yetmiyor. Tamamen ortadan kalkması tüm dünyada çözümüyle mümkündür. Türkiye olarak yıllarca sınırlarımızı dışarıya kapatıp salgının bitişini bekleyemeyiz. Ne ülkemizde ne de dünyada hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır. Bu yeni dönemi kontrollü sosyal hayat olarak tanımlıyoruz.

    Evimizden çıkıp girene kadar maske takmayı alışkanlık haline getireceğiz. Ellerimizi her fırsatta yıkayacağız ve dezanfektan ürünlerini sıkça kullanacağız. Maske, mesafe, temizlik üçlüsü artık hayatımızın vazgeçilmezi olacaktır” ifadelerini kullandı. Hastanelerde tedavi gören vaka sayısının oldukça düşük seviyede olduğunu belirten Erdoğan, “Sağlık alt yapımızı daha güçlendiriyoruz. Başakşehir’deki şehir hastanesini perşembe günü açıyoruz. Hastanenin ismini Çam ve Sakura olarak belirledik. Çam bizi, Sakura ise Japonya’yı temsil etsin istedik” dedi.

“Normalleşme takvimini adım adım hayata geçiriyoruz”
     Yeni vaka sayısının en kısa sürede kesilmesi gerektiğini dile getiren Erdoğan, “Bunu başarmak 83 milyon olarak bizim elimizdedir. Normalleşme takviminin vaka sayısının çok daha aşağı düşmesiyle mümkündür. Olumsuz bir gelişme olursa bazı tedbirleri daha sert bir şekilde uygulamak zorunda kalabiliriz. Normalleşme takvimini adım adım hayata geçiriyoruz. Geçen hafta, berber kuaför AVM gibi yerler yeniden faaliyet geçti. Genel olarak bu uygulamanın iyi gittiğini görüyoruz. Halen 15 ilimizde cumartesi gününden beri devam eden sokağa çıkma sınırlamasına riayet eden vatandaşlarımıza sabırları ve anlayışları için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

     Erdoğan, “Ülkemizin önemli üretimi olan çay hasatının sıkıntısız gerçekleşmesini sağlayacağız. Salgın döneminde alınan tedbirlerde olumsuz etkilenen vatandaşlarımızı da ihmal etmiyoruz. 5,5 milyon vatandaşımıza biner lira destek sağladık. Sanayicimizden esnafına kadar vergi sigorta, sigorta primi ve taksitlerinin ertelenmesine birçok destek veriyoruz” dedi.

“Yeni eğitim-öğretim yılı eylül ayında başlayacak”
     Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Bilim Kurulu çerçevesinde normalleşme takvimini adım adım gerçekleştireceklerini belirten Erdoğan, “ Tüm sektörlerde ilgili normalleşme planının hayata geçirilmesinde husus yayınlandı. İş yerlerinin giriş saati kullanım alanı, müşteri sayısını gösteren bilgilendirme asılacaktır. Arefe gününden bayramın son gününe kadar yani 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Çarşamba günü gençlerimizle ilgili esneklik yine olacaktır. Seyahat kısıtlaması ise 15 gün süreyle uzatılmıştır” ifadelerini kullandı.

     29 Mayıs Cuma günü öncelikle valilikler ve müftülüklerle ilgili şartları uygun camileri ibadete açacaklarını belirten Erdoğan, “Bu cemaatle namazı tabi ki kurallar içerisinde ifa edeceğiz. Yeni eğitim- öğretim yılı eylül ayında başlayacaktır. Kreşler ve gündüz bakım evleri ise 15 Haziran’da faaliyete geçecektir” dedi. Erdoğan, açık cezaevlerinde olup da salgın sebebiyle izne gönderilmiş olan 60 bin mahkumun, mayıs sonunda dolan izin sürelerinin 2 ay süreyle uzatıldığını bildirdi.
     Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Yarın saat 19:19’da ülkemizde tüm stadlar ışıklandırılarak, seslendirme cihazlarından İstiklal Marşı yayını yapılacaktır. Milletimizin tüm fertlerini aynı saatte evlerinin pencerelerinden İstiklal Marşı okumaya davet ediyoruz.”


+ Benzer Haberler
» Türk ilaç sektörüne uluslararası tescil
» Merkez Bankasından firmalara 20 milyar TL kredi
» “İzmir turizminin anayasasını yazdık”
» Covid-19, kimya sektöründe rekabet düzenini değiştirecek
» “Tarım makineleri ihracatında hedefimiz yılda 2 milyar dolar”
» Gürer: “Niğde ve Aksaray’da milyonlarca liralık zarar var”
» “Enerji sektörü normalleşme dönemine hazır”
» Bakan Selçuk, “Gündüzlü Bakım Merkezlerinin sayısı 123’e ulaştı”
» Kimya ihracatı Mayıs’ta 1 milyar 180 milyon dolar oldu
» Karabağlar’da seyyar satıcılarla mücadele sürüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.06.2020
  Ticaret 05.06.2020
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni