• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bayramda ‘şekerler’rafta kaldı

01 Haziran 2019 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

   ► Satışların düşmesinden yakınan Kemeraltı Esnafı Vurgun, “Bu bayram Kemeraltı tatildeymiş ruhu var” dedi.

     Ramazan Bayramı nam-ı diğer ‘Şeker Bayramı’ bu yıl esnafı güldürmedi. Bayram tatilinin 9 gün olması nedeniyle bunu fırsat bilen vatandaşlar, şehir dışına seyahat etti. Buna bağlı olarak şehrin boşaldığını dile getiren esnaf, satış yapamamaktan yakındı. Çarşıda tabiri caizse ‘in cin top oynuyor’ diyen Kemeraltı esnafı, satışlarının geçtiğimiz Ramazan Bayramı’na göre yarı yarıya düşüş gösterdiğini söyledi.

     Bayramın yaz aylarına denk gelmesinin satışlarının düşürdüğünü söyleyen Kemeraltı esnafı Yıldız Şekerleme firmasının sahibi Kamutay Mehmet Vurgun, bayramda insanların İzmir’de kalmak yerine şehir dışına çıkmayı tercih ettiğini belirtti. Toplumun tüketim alışkanlıklarının değiştiğini, bayram alışkanlıklarının da değiştiğine dikkat çeken Vurgun, vatandaşların şeker ya da çikolataya ayıracak bütçelerini deniz kenarında harcamayı tercih ettiğini belirtti. Vurgun, satışların düşmesindeki bir diğer etkenin de büyük zincir marketlere, AVM’lere kayan bir satış potansiyelinin olduğunu vurguladı.

     Kemeraltı Çarşısı’na gelen müşterilerin de azaldığını söyleyen Vurgun, “Bu bayram Kemeraltı tatildeymiş ruhu var. Geçmiş bayramlarda bu dükkanda 13 personel çalışırdı. Şu an üç kişi yetiyor” ifadelerinde bulundu. İyi bir çikolatanın ortalama 65 ile 70 liradan başlayıp 120 liraya kadar çıktığını söyleyen esnaf Vurgun,  halkın artık kaliteli ürün almaya dikkat ettiğini belirtti. Vurgun, “Şekerler de 18 liradan başlayıp 30 liraya kadar çıkıyor. Ama halkımızda yavaş yavaş kaliteye karşı bir bilinç oluşmuş durumda. Daha kaliteli ürünleri almaya gayret ediyor. Çok vasat ürünler artık gerilemede, daha kaliteli ürünler de satışta daha öne çıkmaya başladı” dedi.  

“Bayramın uzun olması cirolarımızı düşürüyor”
     Geçen Ramazan Bayramı’na göre satışlarında yüzde 20 düşüş olduğunu söyleyen bir diğer Kemeraltı esnafı Nihat Kaçmaz ise, tatilin uzun olmasının cirolarını düşürdüğünü belirtti. Cirolarının bu denli düşmesinin bir diğer nedeninin ise şekercilerin dışında gıda sektöründe olan diğer esnafların da bayram öncesi şeker satmaya başlamaları olduğuna dikkat çeken Kaçmaz, “Çerezciler bile çikolata şeker satmaya başladılar” ifadelerinde bulundu. Bu bayram satışlarının iyi olmadığını söyleyen Kaçmaz, “Nedenini ise her sene söylüyorum, gıda sektöründe olan bir sürü esnaf şeker satmaya başladı.

     Tabi ki bir büyük etmen de AVM’ler. Bayramlarda da eskisi gibi bayramlaşmak gibi bir saygı da yok.  İnsanlar erkenden dinlenmeye, tatile gidiyor. Eski Çalışma stresinden uzaklaşmak için tatile gidiliyor. Bu da satışlarımızı etkiliyor. Tatiller fazla olunca bizim cirolarımız düşüyor, alışveriş olmayınca ciro düşüyor. Geçen bayrama göre satışlarımız yüzde 15 ile 20 arasında düştü. Çerezciler bile çikolata şeker satmaya başladılar. Kemeraltı’nı gezen müşteriler de azalmaya başladı. Kemeraltını bir şekilde canlandırmak lazım. Lokumlar 12 liradan 30 liraya kadar, şekerler 18 lirada 40 liraya kadar var” ifadelerinde bulundu.

“Fiyatlar aynı fakat satışlar düştü”
     Şekerleme satışlarında geçen Ramazan Bayramı’na göre yüzde 30 oranın da düşüş olduğunun altını çizen Gürbüz Kuruyemiş firması sahibi İsmail Gürbüz, satışların beklentilerinin altında olduğunu söyledi. Fiyatlarda zamlanma olmamasına rağmen satışlarının düştüğünü ifade eden Gürbüz, “Bayram tatilinin uzun olması bu duruma etken oldu şehir boşaldı gibi. Bir de galiba çoğu vatandaş maaşlarını tam olarak alamadı galiba bunu da etkisinin olduğunu düşünüyorum. Kahve satışlarımız şekerleme fiyatlarına göre daha iyi gidiyor. Kahvenin de fiyatları 35 ile 40 lira civarı. Şekerleme fiyatları 15 ile 55 lira arasında değişiyor” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» ‘Güvenli Bölge’nin değirmenlerine talibiz
» “Voleybolda kadınlar erkeklere göre daha sabırlı”
» Gültekin: “İzmir’de konut sektörü hızlı toparlanıyor”
» İzmir hayvan haklarında öne çıkacak
» Can dostlarının dünyasını elleriyle ördü
» Futbolun mirası müzede yaşatılmalı
» Emekliler açlık sınırının altında yaşıyor
» “Sağlıklı bir gelecek ve yaşam için sorumluluk almak gerekir”
» “Doğal bir avcı türemezse palmiyeleri kaybedeceğiz”
» “Çevre mevzuatından muafiyet ile ‘kirletme hakkı’ getiriliyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.12.2019
  Ticaret 05.12.2019
  Ticaret 04.12.2019
  Ticaret 03.12.2019
  Ticaret 02.12.2019
  Ticaret 30.11.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni