• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Belediyenin borcu 3 milyar 63 milyon TL

18 Mayıs 2019 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

Belediyenin borcu 3 milyar 63 milyon TL

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı olağan meclis toplantısının üçüncü oturumu gerçekleştirildi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mayıs ayı olağan meclis toplantısının üçüncü oturumu İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirildi. Meclis toplantısında, hamile ve annesi ile birlikte 10 yaşına kadar olan çocuğuyla toplu ulaşım araçlarına binenlere indirim uygulanması için ilk adım atıldı. 0-5 yaş arası çocuğu bulunan ailelerin çocukları ile birlikte, aileye ait olacak şekilde tüm toplu taşıma araçlarında kullanılabileceği indirimli veya ücretsiz ulaşım kartı verilmesi için adım atıldı. Toplantıda 2018 Mali Yılı Kesin Hesabı görüşüldü, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin borcu 3 milyar 63 milyon olarak açıklandı.

Hamile ve çocuklu annelere indirimli ulaşım
     Belediye meclisinde ‘Halk Taşıt Uygulaması Projesi’ adı altında İzmir Büyükşehir Belediyesine ait toplu taşıma araçlarına 1 Haziran tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ‘hamile olan ve annesi ile birlikte 10 yaşına kadar olan çocuğuyla’ toplu ulaşım araçlarında saat 08.00-20.00 arası yüzde 50 indirim uygulanması için ilk adım atıldı. Öte yandan toplantıda İzmir ili içerisinde 0-5 yaş (0-60 ay) arası çocuğu bulunan ailelerin çocukları ile birlikte, aileye ait olacak şekilde tüm toplu taşıma araçlarında kullanılmak üzere 0-5 yaş arasında olan çocuk yanında iken kullanılabileceği indirimli veya ücretsiz ulaşım kartı verilmesi için adım atıldı.

“Piriştina’nın adını yaşatacağız”
     Toplantıda İzmir Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın vefat ettiği evin Karşıyaka Belediyesi Başkanlık Konutu olarak tahsis edilmesine itiraz eden Ak Parti Grup Başkan Vekili, Özgür Hızal “Konuk evi kullanılmasını doğru bulmuyoruz. Müze olarak kullanılabilir ama konuk evi ya da lojman olarak kullanılmasının doğru bulmuyoruz” dedi. Önerinin geri çekilmesini istediklerini belirten Ak Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, “Ahmet Piriştina’nın vefat ettiği yer. Burasını daha önceki belediye başkanlarımız böyle bir şey yapmak aklından bile geçirmedi. Karşıyaka belediye başkanımızın böyle bir öneriyi geri çekmesini, müze ya da anı evi olarak kullanılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.
     AKP Grubunun itirazları üzerine konuşan Soyer, binanın çürüdüğünü, müze olarak kullanılmasının mümkün olmadığını dile getirdi. Soyer, “Gösterdiğiniz bu hassasiyet çok önemli. İzmir’e mal olmuş, unutulmaz izler bırakmış bir başkan. Rahmetli Piriştina’yı öldüğü yerde değil, yaşadığı yaşadığı yerlerde anacağımız ortamlar yaratacağız. İsminin İzmir’e daha büyük iz bırakmasını sağlayacak çalışmalar yapacağız. Ahmet Piriştina’nın adını yaşatmak için elimizden geleni yapacağız” açıklamalarında bulundu. Tartışmalar sonucunda Piriştina’nın vefat ettiği evin 5 yıl bedelsiz Karşıyaka Belediyesi Başkanlık Konutu olarak kullanılmasına oy çokluğuyla karar verildi.

“Belediyenin borcu 3 milyar 63 milyon”
     Meclis Toplantısı’nda 2018 Mali Yılı Kesin Hesabı görüşüldü. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin borcu 3 milyar 63 milyon olarak açıklandı. CHP’li Yeşim Tekoğlu, “2018 yılı kesin hesabı, mali disiplinden taviz vermeden yerelde kalkınmayı sağlamak amacıyla sağlık kültür sosyal hizmetlere önem vererek başarılı bir şekilde hayata geçirdi. 2018 kesin hesabı oylamaya sunarken şuna dikkat etmenizi istiyorsunuz siz bu kesin hesaba ret oyu verirseniz bu bütçeyle yapılan sosyal yardımları sağlanan istihdamları ve tüm hizmetleri yok saymış olacaksınız o yüzden oy verirken iyi düşünün. Bir önceki dönem belediye yönetimimize ve geçmiş dönem İBB Başkanı Aziz Kocaoğlu’na ve tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkürlerim sunuyorum” açıklamalarında bulundu.

“Belediye yatırımlardan tasarruf yaptı”
     Bütçeye itiraz eden AKP’li Hızal, “Kesin hesabı değerlendirirken aynı zamanda yıl içerisinde yapılan faaliyetlerin de değerlendirilmesi gerekir. Amacımız İzmir’i daha iyi notalara taşımak, bir dünya kenti yapmak. Bunu yeteri kadar yatırımların yapılmasıyla yapabiliriz. İzmirli hemşerilerimizin yaşam standartlarını yukarı taşıyacak yatırımların yapılmasını istiyoruz. Bunların olması için yeteri kadar yatırım yapılmamış. İzmir Büyükşehir Belediyesinin finansal durumu konuşulurken 2 husus dile getirilir; birincisi borçsuz belediye diğeri de kredi notlarının yüksekliği. Bir belediyenin asli görevleri arasında kredi derecelendirme kurumları arasında yüksek kredi notu alma, finans kuruluşu gibi tasarruf yapmak yoktur. Bel asli görevi doğru ve zamanında kent için gerekli yatırımların yapılmasıdır. Kredi notlarının yüksek olması sorunların giderilmesi konusunda bizlere bir şey kazandırmıyor. Belediye tasarruf yaptı ama ne yazık yatırımlar konusunda tasarruf yaptı” dedi. AKP grubu her iki kesin hesap için ret oyu verse de kesin hesap oy çokluğuyla kabul edildi.


+ Benzer Haberler
» Günlük vaka sayısı tekrar binin altına düştü
» Açılan ve kapanan şirket sayısı nisanda geriledi
» 22 milyon ev tüketicisi elektrik tedarikçisinden memnun değil
» Moda Gelişim Akademisi eğitimleri girişimcilere rehber oluyor
» Görünmeyen İnciraltı’ndan Turizm Bakanına davet var
» Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinde mutfaklarda silverline teknolojisi
» Konak’ta dayanışma halkasına yenisi eklendi
» Koronavirüs ile birlikte akıllı şehirlere olan talep arttı
» Turkcell Gönüllüleri’nden çocuklara mutlu masallar
» “Ergonomi standartları yüksek önem taşıyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni