• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

BES’e 2020 yılı devlet katkısı 5,1 milyar TL

11 Haziran 2021 Cuma 13:00
12
14
16
18

BES’e 2020 yılı devlet katkısı 5,1 milyar TL

   ► Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, BES fon büyüklüğünün 183 milyar TL’yi aştığını dile getirdi

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Türkiye Sigorta Birliği Genel Kurul Toplantısı 9 Haziran 2021 tarihinde çevrim içi olarak gerçekleştirildi.  Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye Sigortacılar Birliği (TSB) Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Benli ile Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy’un konuşmacı olarak katıldığı toplantıda sigorta ve emeklilik sektörüne ilişkin değerlendirmeler ele alındı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 2020 yılında Bireysel Emeklilik Sigortası (BES)’e verilen devlet katkı tutarının 5,1 milyar TL’ye ulaştığını ifade etti. Bakan Elvan, “Sigorta ve bireysel emeklilik sektörünün son 20 senede kayda değer bir gelişim gösterdiğini ve bireysel emeklilik şirketlerinin fon büyüklüğünün 183 milyar TL’yi aşarak, otomatik katılım sistemiyle birlikte katılımcı sayısının13 milyona ulaştığını belirtti.

“Sigorta bilinci daha geniş kitlelere ulaştırılsın”
     Devletin 2013’ten bu yana BES’e yüzde 25 destek sağlayarak sektörün istikrarlı bir şekilde büyümesine katkıda bulunduğunu dile getiren Bakan Elvan, “Ülkemizin hızla hayata geçirdiği dev projelerde de sigorta sektörünün sağladığı güvenceleri görmekten son derece mutluluk duyuyoruz. Sigorta sektöründe sağlanan teminat, 130 trilyon TL ile milli gelirin 26 katına ulaşmış durumda, geçtiğimiz sene 262 milyar TL fon oluşturuldu. Sigortacılık sektörümüz geçen yıl 44 milyar TL tazminat üstlenerek halkımızın ve işletmelerimizin zor zamanlarında yanlarında oldu. Finansal sektörümüzde bankacılık sektörünün payı yüzde 85’in üzerindeyken sigortacılık sektörünün aldığı pay yüzde 4,5 seviyesinde. Son 20 yıldır atılan atılımlar elbette önemli ancak ulaşmadığımız çok ciddi potansiyel söz konusu. Bu potansiyeli de ekonomiye kazandırmak için ne yapmak gerekiyorsa kamu tarafı olarak biz hazırız. İleride banka sahibi olabilecek sigorta ve emeklilik sektörünün yapı taşlarını şimdiden örmeniz böyle bir dönüşümü bugünden başlatmanız önem taşıyor. Elbette bu dönüşüm her hanenin ve ticari işletmenin sigorta ve emeklilik ürünleriyle tanışmasıyla mümkün olacak. Bu kapsamda 4 temel beklentimiz bulunuyor. Birincisi Sigorta bilincinin daha geniş kitlelere ulaştırılması için gerekli katılım ve iletişim çalışımlarına hız kazandırın. İkincisi değişen dünya ve ticaret koşullarına uygun yeni ürünler geliştirin. Üçüncüsü atılım sigortacılığının geliştirilmesi noktasında, ülkemizi lider ülkelerden biri yapmak için kollarınızı sıvayın ve hizmete sunun. Dördüncüsü özellikle dijital alanda yaşanan önemli gelişimleri mutlaka dikkate alamınız gerekiyor” diye konuştu.

“Yıl sonu gelir üretimi 100 milyar TL’yi aşacak”
     TSB Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Benli, 2021 yılının zor koşullarına rağmen Ocak-Nisan döneminde sigortacılık sektöründe yaklaşık 33 milyar TL üretim rakamına ulaştığını ve yıl sonunda gelir üretiminin sektör olarak 100 milyar TL’yi aşacağını öngördüğünü ifade etti. Sigortacılık sektörünün 2020 yılı sonu itibariyle 308 milyar TL aktif toplama erişerek ülkenin finansal sisteminin sağladığı katkı açısından bankacılık sektörünün hemen arkasından geldiğini söyleyen Benli, “Hayat ve hayat dışı sigortalarda 2020 yılında prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19’un üzerinde artış göstererek 82,6 miyar TL’ye ulaştı. 31 Mayıs itibariyle BES ve otomatik katılım sistemlerinde katılımcı sayıları toplamda 12,7 milyon kişiyi bulurken fon büyüklüğümüz ise 183 milyar TL’yi aştı. Sektörümüz referans kurumu olma özelliğimize katkı yapacak şekilde Türkiye Sigorta Birliği’nin rolünün yeniden tanımlanması ve nezdindeki kurumlar ile yönetici yapısının revize edilmesi için 2021 yılında yeni bir proje başlattık. Birlik Stratejik Planı’nda hedeflenen stratejimize ulaşılması için belirlenen inisiyatifler doğrultusunda, yol haritamızın oluşturulması ve aksiyonların takip edilmesi amacıyla projemiz 4 Mayıs 2021 tarihinde başladı. Türkiye sosyal ve ekonomik gelişiminde güçlü ve sürdürülebilir bir sigorta sektörü için sigorta odaklı bir yaklaşım ile güven arttırmayı sektörün kurumsal işleyişi ve yapıları kurumsal ve verimli işleyişini sağlayacak şekilde revize etmeyi, kamu ile düzenleyici ve denetleyici kurumlarımız arasında yakın çalışmaları ve etkin ilişkileri daha da geliştirmeyi, sigorta ürün ve hizmetleri ile kapsayıcılığı genişletmek için sektörün ihtiyaç uzmanlık ve yetkinliklerinin sektöre kazandırılmasını hedefliyoruz” ifadesinde bulundu.

“Trafik sigortası kanunda düzenleme yapılıyor”
     SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, trafik sigortasındaki belirsizliklerin ortadan kaldırılacağı ve artık sektörün ana odağından çıkarılmasını istedikleri kanun düzenlemesinin Meclis gündeminde olduğunu belirtti. Gürsoy, “Son bir yıldır tüm dünyaya büyük acılar yaşatan Covid-19 pandemisiyle birlikte sağlık sigortasına olan ilginin özellikle tamamlayıcı sağlık ürünlerine olan talebin ciddi oranda arttığını görüyoruz. O ürünün daha da gelişmesi yönünde önemli çalışmalarımız var. Kamunun sağlık yükünün hafifletilmesine de hizmet edecek olan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS)’nin daha geniş bir tabana yayılması ve tamamlayıcı sağlık uygulamaların şehir hastanelerimiz ile entegre edilebilmesi gibi çok yönlü projeler üstünde çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle KOBİ’lere yönelik ürünlerin yaygınlaşması ve yeni ürünler geliştirilmesi yönünde çalışıyoruz. Diğer taraftan, emeklilik döneminde vatandaşlarımıza düzenli bir emeklilik maaşı sunmayı hedefleyen yıllık gelir sigortası konusunda hazırladığımız Yönetmelik değişikliği ise son aşamada. BES tarafında ise bildiğiniz gibi 18 yaş altındaki gençlerin sisteme girişi artık kanunlaştı. Bu konuyla ilgili uygulama esaslarını çok kısa bir süre zarfında sektörümüze duyuruyor olacağız” dedi.


+ Benzer Haberler
» Rakamlar stabil bir görünüm arzediyor
» Müsilaj balıkçılık sektörünü vurdu
» “Türkiye’yi enerji teknolojilerinde merkez yapacağız”
» 5G teknolojisinde yerli ve milli ürünler geliştirilecek
» Europap Tezol Kâğıt halka arz için ilk adımı attı
» PttAVM.com’dan tarım tedbirlerine karşı tam destek
» Efesli Bebelere bez ve mama desteği
» Yapı Denetimi Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı
» Maden çalışanları için İSG eğitiminin ilki İzmir’de gerçekleşti
» Tekstil Mühendisliğini tercih eden iki kere kazanıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.06.2021
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni