• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Beyaz Saray’ın mobilyacısı MODEKO’da ilgi odağı

08 Nisan 2021 Perşembe 10:00
12
14
16
18

Beyaz Saray’ın mobilyacısı MODEKO’da ilgi odağı

           HABER MERKEZİ      
     Beyaz Saray’dan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne kadar ünlü siyasetçi, sporcu ve mankenlerin mobilyalarını yapan ahşap dehası Hakan İnce, MODEKO 32. Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı’nın ilgi odağı oldu. “marifet iltifata tabidir, müşterisiz meta zayidir” diyen genç usta, yok olmaya yüz tutan ahşap oymacılığının MODEKO ile hayat bulduğunu söyledi.
     Amerika Birleşik Devletleri başkanlarının Washington’da bulunan resmi ikametgahı  ve resmi binalar arasında en önemlisi olan Beyaz Saray’ın mobilyalarında İzmirli ahşap dehası Hakan İnce’nin  sanat ve zanaatı var. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin 465 adet sandalyesinin ahşap oymasını 2015-2017 yılları arasında yapan Hakan Usta, 2017’den bu yana şura toplantılarında kullanılan 24 sandalyenin yapımında da sanatının inceliklerini icra etti.

ÜNLÜ OLMAK ONURUNU OKŞUYOR
     MODEKO 2021 32.Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı kapsamında stant açan ahşabın genç dehası Hakan İnce ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Mütevazi kişiliği ile etrafına pozitif enerji yayan Hakan İnce davetlilerle tek tek ilgileniyor. Ünlülerin ahşap oymasında kendisinin tercih etmesinden onur duyduğunu dile getiren genç yetenken, “Beyaz Saray’daki programlarda ABD ve devlet başkanlarının video ve fotoğraflarında kendi yaptığım mobilyayı görüyorum. Cumhurbaşkanlığı Külliyemizdeki şura toplantıları başta olmak üzere birçok programda imal ettiğim mobilyalar kullanılıyor. Ünlü siyasetçilerin, sporcuların ve mankenlerin mobilyalarımda verdiği pozları dergi ve gazetelerde görmek beni mutlu ediyor. Onurum okşanıyor”dedi.

9 BOYUTUN ÜZERİNE ÇIKABİLİYOR
     Her ne yapılıyorsa aşk ile yapılması gerektiğini belirten ahşap dehası Hakan İnce, “Aşk olmadan meşk de olmaz. Aşk olmadan sanatın derinliklerine inilemez, zanaatın inceliklerine nüfuz edilemez. Bir usta çırağına sadece takım tutmasını ve kullanmasını öğretebilir. Çırak hayalini ağaca işleyebildiğinde usta olur. Biz küçük atölyemizde sadece çayı değil; muhabbeti, sanatı, uhuvveti ve estetiği de demleriz. 7 yaşımdan bu yana ahşabı gördüğümde zamanda ayrı bir boyuta geçiyorum. Her dokunuşumda ahşaptan çıkan her ses tınısı, burnuma gelen koku, parmaklarımı gezdirdiğimdeki doku bu zaman ötesi yolculuğumda bana eşlik ediyor. Yaptığım figürlerle konuşuyorum. Arslan hırlayana en güzel duruşunu sergileyene kadar ben de ona hırlıyorum. Diğer ahşap oymacılarından beni ayıran nokta heykel tıraş olmam. Bu nedenle çalışmalarımda 9 boyutun üzerine çıkabiliyorum”şeklinde konuştu.

BU PROF VE DOÇLARDAN ÇIRAK DAHİ OLMAZ
     Ahşap oyma mesleğinin tükenmek üzere olmasından eğitim sistemindeki yanlışlıklarında payının olduğunu savunan Hakan İnce, bazı Profesör ve Doçenlerin esnaf atölyelerinde çıraklık dahi yapamayacak durumda olduğunu söyledi. İnce, “Ahşap oymacılığı için gittiğiniz okulun sınıfında oto tamirciyle kuyumcuyla aynı derse giriyorsun. Alınan belge ahşap süsleme. Benim yaptığım işin tanımı bu değil. Ahşap oymacısı geçinen bazı Profesörler ve Doçentler var. Vallahi onlardan üniversite ders verdirmeyi bırakın atölyede çırak olmaz. Mesleğimizin doğru anlatılması doğru icra edilmesi ve doğru öğretilmesi için gönüllü olarak destek vermeye hazırım”dedi.

AHŞAP OYMACILIĞI MODEKO’DA HAYAT BULUYOR
     Ahşap oymacılığının tanıtımındaki MODEKO’nun önemli payına vurgu yapan ahşap dehası Hakan İnce, “Bizler küçük atölyelerinde sanatını ve zanaatını yapmaya çalışan ustalarız. Biz tanıtım ve pazarlama bilmeyiz. Uluslararası İzmir Mobilya Fuarı tanıtım ve iş bağlantısı yönünden bize çok faydalı oluyor. Kahramanmaraşlı olduğumuzu düşünenlere İzmir’de bu işi yapan 50-60 kadar usta olduğunu söylüyoruz. Oymaların mobilyalara kattığı estetik ve şıklığı anlatıyoruz”şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı 570 bini geçti; vak’a/test oranı %17,30’a geriledi
» Tarım Bakanlığından İzmir’e 35 proje
» İkinci çeyrek için çift rakamlı büyüme öngörüsü
» Dijital Türkiye’nin skoru 100 üzerinden 68
» Ramazan’da yiyecek ve içecek satışları %20 artacak
» Bakanlık güvensiz kişisel koruyucu donanımları tespit etti
» 23 Nisan’ı eğlenceli, mini bilgi yarışmasıyla kutluyoruz
» İzmir İtalyan Ticaret Odası yeni yönetimini belirledi
» ASKİ, içme suyu şebeke hattı yaptıracak
» Kaybolan eşyaları bulmanın akıllı yolu: Yeni Galaxy SmartTag+


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2021
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
  Ticaret 16.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni