• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bilişim terimleri Türkçeleştiriliyor

02 Haziran 2018 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Bilişim terimleri Türkçeleştiriliyor

            SEDA GÖK / ANKARA     
     Türkçe’de bozulma ve yabancılaşmanın artışı konusunda farkındalık yaratma ve çözüm geliştirme amaçlı çabalara bir yenisi daha eklendi. Türkçe’de yaygın olarak kullanılan ‘bilgisayar’, ‘yazılım’, ‘donanım’, ‘bilişim’ ve ‘bilgi işlem’ gibi pek çok bilişim terim ve sözcüğünün dile kazandırılmasına öncülük eden Türkiye Bilişim Derneği (TBD) çalışmalarına hız verdi. Daha önce oluşturulan ‘Terim Kolu’ ve ‘Özenli Türkçe Çalışma Grubu’na ‘Bilişimde Özenli Türkçe Çalışma Grubu’nu da ekleyen TBD bilişim terim ve kavramlarında anlayış birliği sağlanmasına öncülük ediyor.

     TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe çalışmalar kapsamında son 6 ayda 1048 İngilizce bilişim terimini gözden geçirdiklerini belirterek “Karşılıkları olmayan veya dile tam yerleşmemiş terimleri Türkçeleştirerek kamuoyunun beğenisine ve kullanımına sunduk. Türkçe çok zengin bir kültür, sanat ve bilim dili. Dildeki yozlaşma ve yabancılaşma milli kültür ve ortak anlayışın çözülmesine yol açıyor. Kamu, akademi, sivil toplum veya özel kuruluşlarca hazırlanmış Türkçe yayınlardaki tutarsızlıkların giderilmesi ve bu kuruluşlar tarafından önerilen sözlüklerin ortak akılla oluşturulmuş bir terimler havuzunda toplanması için de gayret gösteriyoruz. Her çalışmayı tamamlandıkça kamuoyu bilgisine sunuyoruz. Bilişim dilinde de ortak akıl ve anlayış birliği sağlanmasına öncülük ediyoruz” dedi.

     Bilişimin Türkçeleştirilmesi konusunda erken ve hızlı hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, “Türkiye Bilişim Derneği olarak, bilişim dünyasındaki değişim ve yenilikleri dilimize uyarlayarak halkımızın bu değişime uzak kalmamasını sağlamakla görevliyiz. Çok sayıda yabancı bilişim terimi yanlış şekilde, içeriğinden habersiz biçimde kullanılıyor. Terimlerin, duyulduğunda beynimizde kavrama resmini oluşturacak zenginlikle üretilmiş Türkçe karşılıklarında ısrarcı olmalıyız. Bu ısrarın, bilime, bilişime, teknolojiye olan hakimiyeti arttırdığı da kısa sürede görülecektir. Dilimize yerleşen yabancı terimler yerine Türkçe ve doğru terimlerin kullanılması ve geniş kitlelerce benimsenmesini sağlamak ana görevimiz” şeklinde konuştu.

‘Botnet’ Yerine ‘Köle Ağ’; hedefte ‘Blockchaın’ var
     47 yıldır çalışmalarını sürdüren TBD, bilişimde Türkçeleştirme seferberliğine hız vermek amacıyla dernek bünyesinde 6 ay önce kurulan ‘Bilişimde Özenli Türkçe Çalışma Grubu’ çatısı altında 45’i bulut bilişim-(cloud computing), 179’u büyük veri-(big data), 140’ı değişken-(variable), 66’sı siber güvenlik-(cyber security) ve 618’i veri-(data) olmak üzere toplam 1048 İngilizce terimi gözden geçirerek, terimler için Türkçe karşılık önerileri ortaya koydu.
     Başkanlığını Emeritüs Prof. Dr. Tuncer Ören’in yaptığı ‘Bilişimde Özenli Türkçe Çalışma Grubu’nun http://bilisimde.ozenliturkce.org.tr/ internet sitesinden de yayınlanan terimler ve Türkçe karşılıkları arasında gözlemci-(cookie), köle ağ-(botnet), tuzak-(honeypot), siber muhalif-(hacktivist), veri oltalama-(data fishing), veri çoğaltma-(data farming), veri arayıcı-(data miner), kukla değişken-(dummy variable) bulunuyor. Yaygın şekilde kullanılan ‘blockchain’ ve ‘cloud computing’ gibi güncel bilişim terimlerine uygun karşılıkların bulunmasına yönelik çalışmalar devam edecek.

 


+ Benzer Haberler
» Akkuyu NGS’de ilk fonlama yapıldı
» Elektronik Ticarette Güven Damgası Uygulaması başladı
» “30 kişi iş kazasıyla 25 kişi doğal yolla yaşamını yitirdi”
» EBSOV eğitim için kermes düzenledi
» İşler: Travel Turkey turist ithal eden fuar olmalı
» EPDK’dan sert yaptırım
» “Ulaştırma Bakanı ve TCDD Genel Müdürü istifa etmeli”
» Palandöken, “Kültürümüzün mirası mesleklerimiz yok olmasın”
» ‘70 Hayat’ın geliri Koruncuk Vakfı’na
» Corendon, QM Awards’tan iki ödülle döndü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.12.2018
  Ticaret 14.12.2018
  Ticaret 13.12.2018
  Ticaret 12.12.2018
  Ticaret 11.12.2018
  Ticaret 10.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni