• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bilişim terimleri Türkçeleştiriliyor

02 Haziran 2018 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Bilişim terimleri Türkçeleştiriliyor

            SEDA GÖK / ANKARA     
     Türkçe’de bozulma ve yabancılaşmanın artışı konusunda farkındalık yaratma ve çözüm geliştirme amaçlı çabalara bir yenisi daha eklendi. Türkçe’de yaygın olarak kullanılan ‘bilgisayar’, ‘yazılım’, ‘donanım’, ‘bilişim’ ve ‘bilgi işlem’ gibi pek çok bilişim terim ve sözcüğünün dile kazandırılmasına öncülük eden Türkiye Bilişim Derneği (TBD) çalışmalarına hız verdi. Daha önce oluşturulan ‘Terim Kolu’ ve ‘Özenli Türkçe Çalışma Grubu’na ‘Bilişimde Özenli Türkçe Çalışma Grubu’nu da ekleyen TBD bilişim terim ve kavramlarında anlayış birliği sağlanmasına öncülük ediyor.

     TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe çalışmalar kapsamında son 6 ayda 1048 İngilizce bilişim terimini gözden geçirdiklerini belirterek “Karşılıkları olmayan veya dile tam yerleşmemiş terimleri Türkçeleştirerek kamuoyunun beğenisine ve kullanımına sunduk. Türkçe çok zengin bir kültür, sanat ve bilim dili. Dildeki yozlaşma ve yabancılaşma milli kültür ve ortak anlayışın çözülmesine yol açıyor. Kamu, akademi, sivil toplum veya özel kuruluşlarca hazırlanmış Türkçe yayınlardaki tutarsızlıkların giderilmesi ve bu kuruluşlar tarafından önerilen sözlüklerin ortak akılla oluşturulmuş bir terimler havuzunda toplanması için de gayret gösteriyoruz. Her çalışmayı tamamlandıkça kamuoyu bilgisine sunuyoruz. Bilişim dilinde de ortak akıl ve anlayış birliği sağlanmasına öncülük ediyoruz” dedi.

     Bilişimin Türkçeleştirilmesi konusunda erken ve hızlı hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, “Türkiye Bilişim Derneği olarak, bilişim dünyasındaki değişim ve yenilikleri dilimize uyarlayarak halkımızın bu değişime uzak kalmamasını sağlamakla görevliyiz. Çok sayıda yabancı bilişim terimi yanlış şekilde, içeriğinden habersiz biçimde kullanılıyor. Terimlerin, duyulduğunda beynimizde kavrama resmini oluşturacak zenginlikle üretilmiş Türkçe karşılıklarında ısrarcı olmalıyız. Bu ısrarın, bilime, bilişime, teknolojiye olan hakimiyeti arttırdığı da kısa sürede görülecektir. Dilimize yerleşen yabancı terimler yerine Türkçe ve doğru terimlerin kullanılması ve geniş kitlelerce benimsenmesini sağlamak ana görevimiz” şeklinde konuştu.

‘Botnet’ Yerine ‘Köle Ağ’; hedefte ‘Blockchaın’ var
     47 yıldır çalışmalarını sürdüren TBD, bilişimde Türkçeleştirme seferberliğine hız vermek amacıyla dernek bünyesinde 6 ay önce kurulan ‘Bilişimde Özenli Türkçe Çalışma Grubu’ çatısı altında 45’i bulut bilişim-(cloud computing), 179’u büyük veri-(big data), 140’ı değişken-(variable), 66’sı siber güvenlik-(cyber security) ve 618’i veri-(data) olmak üzere toplam 1048 İngilizce terimi gözden geçirerek, terimler için Türkçe karşılık önerileri ortaya koydu.
     Başkanlığını Emeritüs Prof. Dr. Tuncer Ören’in yaptığı ‘Bilişimde Özenli Türkçe Çalışma Grubu’nun http://bilisimde.ozenliturkce.org.tr/ internet sitesinden de yayınlanan terimler ve Türkçe karşılıkları arasında gözlemci-(cookie), köle ağ-(botnet), tuzak-(honeypot), siber muhalif-(hacktivist), veri oltalama-(data fishing), veri çoğaltma-(data farming), veri arayıcı-(data miner), kukla değişken-(dummy variable) bulunuyor. Yaygın şekilde kullanılan ‘blockchain’ ve ‘cloud computing’ gibi güncel bilişim terimlerine uygun karşılıkların bulunmasına yönelik çalışmalar devam edecek.

 


+ Benzer Haberler
» Türkiye ile İtalya iş birliğini arttırmak istiyor
» Ege ve Güneydoğu’ya işbirliği modeli
» Burdur Fuarı’ndan üreticiye tam destek
» İzmir şeflerini seçti
» TÜRGÖK’ten anlamlı konser; Gültekin Yazgan konser ile anıldı
» Logo Mind Insight çözümü, dijital dönüşümde KOSGEB kredilerinden yararlanmak isteyen işletmelerin hizmetinde
» İzmir Ticaret Odası’ndan çağrı: Bir hayata dokunun!
» Palandöken, “Karadeniz trafik sigortasında öncü”
» Panasonic’ten “100 Çocuk, 100 Mutluluk” sosyal sorumluluk projesi
» İZSİAD’dan toplumsal cinsiyet eşitliği hamlesi: “iş adamları” gitti “iş insanları” geldi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni