• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Bir çocuğa sarılmak binlerce çocuğa sarılmak demek”

21 Ocak 2021 Perşembe 11:00
12
14
16
18

“Bir çocuğa sarılmak binlerce çocuğa sarılmak demek”

   ► Gedikli: Hedefimiz yeni bir dernek binası bularak daha çok çocuğa ulaşmak ve onları topluma kazandırmak

           KÜBRA TOPAL      
     İzmir Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nden emekli olan hemşire Özgül Gedikli, dezavantajlı bölgedeki çocuklara, göçle gelenlere, sosyoekonomik durumu olmayanlara ve madde bağımlısı çocuklara yardım eli uzatmaya karar verdi. İlk olarak çocukların futbol takımı kurmasına ön ayak olan emekli hemşire ve ÇOVAK kurucusu Özgül Gedikli, ardından onlarla arkadaş olarak, suça karışmış çocuklar yerine, sporcu, tiyatrocu ve eğitim öğretim hayatına devam eden bireyler olmaları için çalışmaya başladı. 2012 yılında ise Buca’nın Göksu Mahallesi’nde, ‘Çocukları, Kadınları, Aileleri Koruma Spor Kulübü’nü (ÇOVAK) kurdu. Bütün çocukların eşit doğduğunu ama şartlardan dolayı ne yazık ki hayatta eşit olamadıklarını söyleyen Gedikli, “Dezavantajlı bölgelerdeki çocukların dışlanmaması ve hor görülmemesi için elimizden geleni yapıyoruz. Biliyoruz ki bir çocuğa sarılmak binlerce çocuğa sarılmak demek” dedi.

Öncelikle Çocukları, Kadınları, Aileleri Koruma Spor Kulübü (ÇOVAK) nasıl ortaya çıktı?
     Buca Göksu Mahallesi’nde başlayan bir hikâye. Serdar Yereli spor Salonu’nda akşamları yapılan hentbol, basketbol maçlarında sağlıkçı olarak çalışıyordum. Üçkuyular’a gitmek zor olduğu ve maçlar da geç bittiği için Göksu Mahallesi’ne taşındım. Fakat orada yaşam çok farklıydı yani mahallenin sizi kabul etmesi zordu. Taşındıktan kısa bir süre sonra sokaktan belli aralıklarla şiddetli patlama seslerini duydum ve korkuyla beraber takip etmeye başladım. Gördüğüm manzara beni hem şaşırttı hem de korkuttu. Çünkü 9-10 yaşlarındaki çocuklar soda şişesinin içerisine tehlikeli maddeler koyarak patlatıp kaçıyorlardı. Çocuklarla konuşmaya çalıştım ama hiç bir şekilde yanaşmadılar, aksine onlarla ilgilenmem ve konuşmam olayların daha çok devam etmesine sebep oldu. Çünkü birilerinin dikkatini çektiği için mutlu olmuşlardı. 30 kişilik bir grup oluşturmuşlardı ve grup liderleriyle konuşarak bu boş arazide birlikte futbol oynamayı teklif ettim. Çocuk teklifimi kabul etmedi ama pes etmeden akşamları yanlarına giderek sohbet etmeye başladım. Bir süre sonra çocuklarla oyunlar oynamaya başladık böylece aramızda güven ve sevgi oluştu. Ardından çocuklar bir teklifle geldiler ve tek şartları gerçek bir deri futbol topuydu. İstedikleri topu aldım ve o boş arazide patlattıkları tehlikeli maddeler yerine beraber futbol oynamaya başladık. Böylece 2011 yılında etkinliklere başlarken, 2012 yılında ise ÇOVAK’ı kurduk.

ÇOVAK’ın temel amacı nedir?
     Temel amacımız, dezavantajlı bölgelerdeki çocuklara ulaşarak onları eğitimli ve kültürlü bir birey olarak hayata hazırlamak.

Ne tarz etkinlikler düzenliyorsunuz?
     Başta o boş arazide futbol antrenmanları yapmaya başladık ama alan yetersizdi. Serdar Yereli Spor Salonu amirine çocukların durumunu anlattıktan sonra futbolu salonda oynamaya devam ettik.  Ardından basketbol antrenmanları yapmaya başladık. Çocuklar çoğaldıkça eksikleri görüyorsunuz, onların yaşam tarzlarına ortak oluyorsunuz. Bu yüzden sporun yanında topluma kazandırmak için başka etkinliklerde gerekiyordu biz de kültür sanata yöneldik. Çocuklarımızdan oluşturduğumuz bir grupla Midas’ın Kulakları adlı tiyatro oyununu Fransız Kültür Merkezi’nde oynadık. Böylece dezavantajlı bölgelerde yaşayan risk grubundaki çocukların sesi olduk.

“Üreten, fikir veren ve çözüm bulan çocuklarımız oldu”
Bu sürece kaç çocukla başladınız, şu an kaç çocuğunuz var?
     Bu sürece 30 çocukla başladık ve şu an bin çocuğumuz var. Pandemi olmasaydı eğer sayımız daha da artardı.

Gönüllülere nasıl ulaştınız ve şu an kaç gönülle ile çalışıyorsunuz?
     Hastanede çalıştığımdan dolayı insanlarla iletişimim iyiydi ve onlara çocuklardan bahsettim. Herkesten yardım gelmeye başladı. Özellikle Ege Üniversitesi Hemşirelik Bölümü öğrencileri 1 yıl boyunca destek verdi. 9 Eylül Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi’nden bazı öğrenci arkadaşlar da destek oldu, hepsine minnettarım. Hep birilerine ulaşmaya ve çözüm bulmaya çalıştım. Bu arada derneği Nurten İşleyen Öğüt ve Ogün Kayacan ile birlikte kurduk. Daha sonra belediyeler ve sivil toplum örgütlerinden destek almaya çalıştık.

Çocuklara ne tarz destek veriyorsunuz ve çocuklara nasıl ulaşıyorsunuz?
     Çocuklara maddi ve manevi olarak destek veriyoruz. Çocuklar, 3 yıl boyunca belirli saatlerde öğretmen ve üniversite öğrencilerinden, Türkçe, matematik, coğrafya, yabancı dil gibi eksik oldukları konularda ciddi destekler aldılar. Çocukların giyim ve ev eşyası gibi eksikliklerini belirleyip evlere ziyarete gidiyorduk. Anneleri de derneğe dahil edip eğitimler verdik ve ev ekonomilerine katkıda bulunmaları adına yardımcı olduk. Çocuklarımıza atölyeler kurduk, el becerilerini geliştirdik, sporla ve sanatla buluşturduk. Çocukları gidemedikleri birçok yere götürdük ve psikologlardan destek aldık. Güzel olan her fikri ve kararı çocuklarla konuşarak birlikte gerçekleştirdik. Üreten, fikir veren ve çözüm bulan çocuklarımız oldu. Çocuklara ulaşmak sandığımız kadar zor değil onlar birbirlerine haber veriyorlardı zaten. Bu süreçte reklam yapmadan ailelerden ve mahalle esnafından destek aldık. Amacımız, toplum içinde farkındalık yaratarak çocuklara hayal bile edemedikleri güzellikler sunmak.

“En büyük sıkıntımız şu an bir dernek binamızın olmaması”
Pandemi sizi nasıl etkiledi?

     Maalesef pandemi bizi çok kötü etkiledi. Şu an çocuklarla sadece telefonda görüşüp ihtiyaçlarına cevap verebiliyoruz. Fiziksel olarak bir araya gelip görüşemiyoruz. Umarım en kısa zamanda çocuklarımızla tekrar bir araya gelerek güzel etkinlikler ile kaldığımız yerden devam ederiz.

Yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?
     Sıkıntımız dernek binası ile ilgili. Önceden bir dernek binamız vardı fakat mülk sahibinin vefatıyla binadan çıkmak zorunda kaldık. Pandemi ve deprem gibi nedenlerden dolayı bina işini henüz çözüme kavuşturamadık. Umarım en kısa zamanda tek çatı altında tekrar bir araya geliriz.

“Çocuklarımız üniversite hayali bile kuramazken biz bunu başardık”
Bundan sonraki hedefleriniz nedir?
     Hedefimiz yeni bir dernek binası bularak daha çok çocuğa ulaşmak ve onları topluma kazandırmak. Çocukları hayata ve topluma hazırlarken onları dinlemek ve fikirlerini almak çok önemli. Çocuklarımızı önemsemek ve onlara saygı göstermek zorundayız. Bütün çocuklar eşit doğar ama ailevi durumları, ekonomik şartları ve kültür yapılarından dolayı ne yazık ki hayatta eşit olamıyoruz. Dezavantajlı bölgelerdeki çocukların dışlanmaması ve hor görülmemesi için elimizden geleni yapıyoruz. Biliyoruz ki bir çocuğa sarılmak binlerce çocuğa sarılmak demek.

Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?
     Başardığımız işlerden dolayı mutluyum. Fark edilmeyi ve önemsenmeyi bekleyen çocuklarımız, üniversite hayali bile kuramazken biz bunu başardık. Şimdi çoğu çocuğumuz istediği bölümleri kazandı. Bizde onlara burs bularak destek olmaya devam ediyoruz. Daha ne isterim ki, hepsini çok seviyorum ve çok özledim. Çocuklarla harika anılarımız var ve biz bu anıları kitap haline getirmeye çalışarak gönüllü olmak isteyenlere bir nebze olsa yol göstermek istiyoruz. Çünkü ilk 2 yıl çok zor süreçlerden geçtik. Toplumun bize ve çocuklara bakış açısı çok farklıydı ve hep kötümser bir tablo çizildi. Ama biz yılmadık, çocuklarımıza güvendik, sevgimizi paylaştık ve hep beraber mutlu olduk. Çünkü biz bu hayatı seviyoruz. Çocuklarımızın söylediği ve aynı zamanda sloganımız olan “hayat bize güzel” diyerek bitirmek istiyorum.


+ Benzer Haberler
» Patates üreticisi alternatif pazarlama istiyor
» Dokak: 81 il düğün tarihi bekliyor
» Yağmur suyu hasadıyla kentler geleceğine yön veriyor
» İzmir Limanı’nda planlı yatırımlar hız kesmiyor
» Gelinlikçiler hükümetten düğün tarihi bekliyor
» “Turistleri ‘işaret dili’ ile ağırlayacağız”
» “Kur düzelmezse ihracatta zor günler gelecek”
» Kuruyemişte ‘ev dışı tüketim’ azaldı
» Kısıtlamalar mahpusların ruh sağlığını hapsediyor
» STK’ların geleceğini Z kuşağı belirleyecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.02.2021
  Ticaret 25.02.2021
  Ticaret 24.02.2021
  Ticaret 23.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni