• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Biyogaz sektöründen atık yasası talebi

09 Ekim 2020 Cuma 13:00
12
14
16
18

Sektörün henüz emekleme aşamasında olduğunu belirten Denizsel: “Gidilecek çok yol var ama her şeyden önce atıklarla ilgili bir yasamız yok” dedi.

Biyogaz sektöründen atık yasası talebi

   ► Ülkemizde 35 lisanslı tesis ve 106 MW kurulu gücün bulunduğunu kaydeden Biyogaz Yatırımları Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Altan Denizsel, “Türkiye’de 17 milyon civarı büyükbaş ve 300 milyon civarında tavuk varken bu kadar ufak bir atık yönetim sisteminin olması yürüyecek daha çok yolumuzun olduğunu gösteriyor”

           SELDA AK/ ÖZEL      
     Biyogaz Yatırımları Geliştirme Derneği (BİYOGAZDER) Yönetim Kurulu Başkanı Altan Denizsel, biyogaz sektöründe hayvansal ve organik atıklar için yeterli bir yasanın olmadığını vurgulayarak, yetkili mercilerden destek çağrısında bulundu. Biyogaz sektörünün dünyada çok büyük bir öneme olduğunu anlatan Denizsel, Almanya’da 9 bin 732 tesisin çalıştığını, ülkemizin ise daha emekleme döneminde olduğunu ve sadece 35 lisanslı tesis ve 106 MW kurulu güce sahip olduğunu belirtti.
     2020’de devreye alınacak tesislerin toplamının yaklaşık 40-50 MW olduğunu aktaran Denizsel, “Yüzde 50’ye yakın bir büyüme bekliyoruz. 2021 Haziran sonunda eminim ki 100 MW daha bu sektöre eklenecek” dedi. Atık yasasının revize edilmesi gerektiğini kaydeden Denizsel, bu durumun sektörde büyük bir zorluk yarattığını vurguladı.

“Gidilecek yol var ama ilgili atık yasamız yok”
     Biyogaz sektörü dünyada çok büyük bir sektör olduğunu ve ülkemizde de atık yasasının elden geçmesi gerektiğini kaydeden Denizsel, “Özellikle Avrupa’da ve en özeli Almanya’da 9 bin 732 tesis çalışıyor. Ülkemizde ise daha emekleme döneminde sadece 35 lisanslı tesis ve 106 MW kurulu güç var. Gidilecek çok yol var ama her şeyden önce atıklarla ilgili bir yasamız yok. Şimdi sözleşme imzalayanlar yarın vazgeçerse senelerce mahkemelerde uğraşırsın ve bu arada batarsın” dedi.

“Biyogaz için MW başına 2.5 milyon Euro lazım”
     Sektörde yaşadıkları en büyük zorluğun hayvansal ve organik atıklar için yeterli bir yasanın olmaması diye konuşan Denizsel, “Tesislerin çalışması için gerekli hammadde temini sözleşmelerinin en az 10 sene olması zorunluluğu var. Bir çok firma bu süreyi uzun buluyor ve atıkları için bedel istiyorlar. Atık üretenin bedel ödemesi gerekirken, bizden para istiyorlar. Taşıma maliyeti de bizden oluyor. Biyogaz tesisine ne girerse o çıkar. Yani çiftçi veya atık sahibini kurtarıyor. Fakat bu yük tesise geçiyor. Biyogaz tesisi sadece fermentör yapmakla bitmiyor. Arkasına gübreyi sepere (ayrıştırmak) edecek, katıyı kurutacak ve kompost yapacak sistem ve sıvıyı işleyecek tesis gerekli. Yani MW başına 2.5 milyon Euro sadece biyogaz için lazım. Bir o kadar da gübre işleme tesisine gider. Bu durumda siz atık için gerekli garantileri almazsanız kısa sürede batarsınız. Bu tesislerin Bakanlıklar nezdinde sahibinin kim olduğu belli değil. Atık işliyoruz, Çevre Bakanlığı yönlendireceğine ceza yazmaya çalışıyor. Organik gübre üretiyoruz, Tarım Bakanlığı hiçbir şekilde yönlendirici olmuyor ve destek vermiyor. Bize sadece Enerji Bakanlığı destek veriyor. Bu seferde herkes YEKDEM’den dolayı onları suçluyor” ifadelerini kullandı.

“Yüzde 50’ye yakın büyüme bekliyoruz”
     2020’de YEKDEM’e (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) tabi 36 adet tesisin bulunduğunu aktaran Denizsel, “Toplam kurulu güç 106 MW (Megawatt). Ayrıca 3-4 adet lisanssız biyogaz tesisi de var. Onlarda yaklaşık 2 MW. Bu rakamların içinde çöp gazı diye adlandırdığımız landfill’ler yok. Islak ve kontrollü fermantasyona tabi tesislerimiz için 106 MW çok kötü bir rakam. Türkiye’de 17 milyon civarı büyükbaş ve 300 milyon civarında tavuk varken bu kadar ufak bir atık yönetim sisteminin olması yürüyecek daha çok yolumuzun olduğunu gösteriyor. 2020’de devreye alınacak tesislerin toplamı yaklaşık 40-50 MW olacak. Yüzde 50’ye yakın bir büyüme bekliyoruz. Pandemiden dolayı geciken tesisler için verilen ek 6 ay süre ise büyük bir avantaj. 2021 Haziran sonunda eminim ki 100 MW daha bu sektöre eklenecek” diye konuştu.

“Tesis yatırımı yapacak bütçe yok”
     Biyogazdan çıkan organik gübreyi yeterli kalitede üreten tesis sayısının az olduğunu aktaran Denizsel, “Nedenine gelince gübre tesisi yatırımı yapacak bütçeleri yok. Bu tesisler için ek kredi kullanamıyorlar. Fermente gübreden hangi çeşit gübreleri üreteceğini bilen kişiler ve hocalar yok. TÜBİTAK, ARGE destekleri senelerden beri aynı TL üzerinden devam ediyor. Yani Dolar 1.7 TL iken de 1 milyon TL idi. Dolar 7.6 TL iken de 1 milyon TL. Bu durumda bu bütçeler yetmiyor. ARGE çalışmaları için ön bürokrasi çok yavaş işliyor. Üniversitelerde bu ARGE’lere hakemlik yapacak kaliteli öğretim üyeleri yok. Olanları da buralarda istihdam etmiyorlar. Üniversitelerin tarım fakülteleri fermente gübrelerin değişik formlarının değişik ürünlerde nasıl tepkiler verdiğini ölçecek uzun süreli araştırmalara destek vermiyor. Kısaca söylemek gerekirse  hayatını uzun vadeli tek projelere adayacak kişilere yeterli imkanlar sağlanmadığı için tarımsal üretim aşamasındaki biyogaz etkisini görmemizin mümkün olacağını zannetmiyorum” ifadelerine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» Türkiye’nin balığı izmir’den gidiyor
» Kemeraltı esnafında kira zammı korkusu
» İthalat çiftçiyi vuracak
» “Seyahat acenteleri yoğun entübe halinde”
» “43 şehrin elektriğinden tasarruf edebiliriz”
» Türkiye’nin pandemi sınavı, gayrimenkulde yatırıma dönüştü
» Patateste pazar payını başka ülkelere kaptırdık
» Yerli kozmetikçiler ithalata ek vergi istiyor
» Akıllı Tarım Kentleri ile hedef 400 milyon TL
» Tarımda sürdürülebilirlik için acil dönüşüm gerekiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
  Ticaret 22.10.2020
  Ticaret 21.10.2020
  Ticaret 20.10.2020
  Ticaret 19.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni