• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Bölgesel Emtia Borsası’na öncülük etmek istiyoruz”

07 Aralık 2017 Perşembe 16:00
12
14
16
18

“Bölgesel Emtia Borsası’na öncülük etmek istiyoruz”

   ► Bakan Fakıbaba, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin Türkiye’nin emtia piyasasındaki rolü için de önemli olduğunu söyledi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin Kazakistan-Çin hattına Türkiye için bir emtia koridoru açtığını söyledi. Fakıbaba, “Bölgesel Emtia Borsası’na öncülük etmek istiyoruz” dedi.

     TOBB Ticaret Borsalar Konsey Toplantısı’nın basına açık bölümünde konuşma yapan Fakıbaba, dünya tahıl üretiminin yüzde 9’unun, tahıl ticaretinin ise yüzde 23’ünün Rusya, Ukrayna ve Kazakistan tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekti.
     Lisanslı depoculuğun önemine de vurgu yapan Fakıbaba, TMO alımlarını lisanslı depolara yaptırdıklarını kaydetti. Ticaret borsalarına lisanslı depoculuk için önemli roller düştüğünü vurgulayan Fakıbaba, Türkiye’de 113 ticaret borsasının faaliyet gösterdiğini, 2016 sonu itibarıyla bunların işlem hacminin 213 milyar lira düzeyinde olduğunu dile getirdi.

     Fakıbaba, bu konuda  “Cumhuriyet döneminin en büyük lisanslı depoculuk hamlesini başlattık. TMO’nun uzun süreli kiralama garantili depo yapımı projesiyle hayata geçirilen 3,5 milyon ton kapasiteli lisanslı depoların yapımı devam ediyor. Her geçen gün iş adamlarımız bunun için müracaat etmekte. TMO, 2017 yılında 335 bin ton hububatı lisanslı depolarda elektronik ürün senedi (ELÜS) olarak satın aldı. Bu miktar toplam satın alınan hububatın yüzde 15’ine denk geliyor. Amacımız tarım piyasalarında fiyat istikrarını sağlamaktır” diye konuştu.

     Tarımsal ürünler piyasaya 1-2 ay içinde arz edilirken, bu ürünlere talebin yıl boyunca devam ettiğini hatırlata Fakıbaba, hasat dönemlerinde tarımsal ürünlerin düşük fiyatlardan işlem görmesine, dolayısıyla üreticilerin kazançlarının azalmasına neden olduğunu kaydetti. Fakıbaba, dünyanın gelişmiş pek çok ülkesinde tarımsal ürünlerin arz-talep dengesinin lisanslı depoculuk sistemiyle çözüme kavuşturulduğunu ve istikrarlı bir piyasa oluşturulduğunu belirterek “Ürün ihtisas borsalarının da devreye girmesiyle tarım piyasalarında fiyat istikrarının sağlanacağını düşünüyoruz” dedi.

     TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise açılış konuşmasında  “Tarım ve hayvancılık sektörümüzün, istihdam ve üretimdeki önemi ortada. 3 milyon çiftçimiz, 120 milyon ton bitkisel, 23 milyon ton hayvansal üretim gerçekleştiriyor. 160 milyar lira tarımsal hâsıla elde ediyor. Tarımsal üretimde Avrupa’da 1. sıraya yükseldik. Dünyada da ilk 10 içindeyiz. Diğer taraftan, 16 milyar dolarlık tarımsal ihracat yapıyoruz. 186 ülkeye bin 730 çeşit tarımsal ürün ihraç ediyoruz. Tarım-Hayvancılık sadece iktisaden değil, stratejik açından da önemli. Zira başka alanlara benzemiyor.

     Her şey yolunda giderken, önemi tam anlaşılmıyor. Ama Allah yokluğunu göstermesin. Tarımın değeri, stratejik önemi, ancak yokluğunda anlaşılır. Tedbir almazsak, bugün daha ucuz diye her ürünü ithal etmeye kalkarsak, gelecekte boğazımızdan dışa bağımlı hale geliriz. Sadece gıda değil, milli güvenliğimiz de tehlikeye girer. Peki, bugün ithalat daha ucuz diye ne yapalım? üretimi bırakalım mı? Elbette hayır. Nasıl daha iyi bir sistem kurarım, verimi nasıl artırır, ölçeği nasıl büyütür, ekonomik değer üretirim. İşte bunun peşinde olalım” diye konuştu.

DÜNYADA DÜŞÜYOR TÜRKİYEDE ARTIYOR
     Gıda fiyatlarının dünyada düşerken Türkiye’de arttığına vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “İlginçtir, bundan üreticimiz de faydalanamıyor. Herkes şikâyet ediyor. Şehirlerde yaşam daha pahalı hale geliyor. Gıda sanayimizin rekabetçiliği olumsuz etkileniyor. Bizden çok daha küçük yüz ölçüme sahip Danimarka, Polonya, bizden daha fazla tarımsal ihracat yapabiliyor. Özetle bugün ülkemiz tarımında yaşanan sıkıntıların kaynağı dönemsel ve geçici değil, yapısaldır. Sistemin tamamını, bütüncül bir şekilde yeniden düşünmek gerekiyor. Tarım sektörüne, tarımsal desteklere, ticarete yeni bir bakış açısı kazandırmalıyız. Yüksek teknolojili ve inovatif üretim altyapısını geliştirilmeliyiz. Tarım sektörünü küresel rekabete uyumlu hale getirmeliyiz. Yani sanayideki gibi tarım sektörünü de dönüştürmeliyiz” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Star Rafinerisi, ilk özel endüstri bölgesi oldu
» Her yıl 214 milyar TL’lik gıda çöpe gidiyor
» Su ürünleri sektörü ABD’ye ihracatta 100 milyon dolar hedefliyor
» Kurulan şirket sayısı %16,26 arttı
» Palandöken, “Gıda israfıyla mücadele hızlanmalı”
» Koç Holding, Dünyanın en iyi işverenleri listesinde ilk 100’de
» Su ürünleri sektörü tek çatı altında buluştu
» ininal, yaygın yükleme ağına Teknosa’yı da ekledi
» Gıdanın geleceğine Aroma katkısı
» “16 Nisan, reform süreci başlangıcıdır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.10.2018
  Ticaret 20.10.2018
  Ticaret 19.10.2018
  Ticaret 18.10.2018
  Ticaret 17.10.2018
  Ticaret 16.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni