• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Borcunu peşin ödeyenlere yüzde 90 avantaj

03 Ağustos 2021 Salı 17:00
12
14
16
18

Borcunu peşin ödeyenlere
yüzde 90 avantaj


           HABER MERKEZİ      
     Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı İsmail Yılmaz, 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Kanunu hakkında basın açıklamasında bulundu. Yılmaz, borcunu peşin ödeyenlerin yüzde 90 avantaj sağlayacağını vurguladı. Yılmaz,“İlk taksit için son ödeme tarihi 1 Kasım 2021’dir, İhya Sürelerine ilişkin başvuru ise 1 Kasım 2021 tarihine kadar yapılabilecektir. Genel Sağlık Sigortası prim borçları için başvuru şartı olmaksızın 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödeme yapılabilecektir” dedi.

“İki taksitle ödemede Yİ-ÜFE’nin %50’si siliniyor”
     Yapılandırma ile anapara borçları için gecikme cezası ve gecikme zammı ile faiz uygulanmayacağını söyleyen Yılmaz, “Bunların yerine borçlar Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) ile güncellenecektir. Peşin ödemede hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ını, iki taksitle ödemede ise Yİ-ÜFE’nin yüzde 50’si silinmektedir. İdari para cezalarının; anapara borcunun yüzde 50’si silinmekte, kalanı da Yİ-ÜFE ile güncellenmektedir. Asılları ödenmiş alacakların fer’ilerinin, yapılandırılarak ödenmesi halinde, yüzde 60’ını silinmektedir. Yapılandırma ödemeleri düzenli olarak devam ettiği sürece işverenlerimizin sigorta primi teşvik uygulamalarından yararlanması, ilk taksitin süresinde ve tam olarak ödenmesi şartıyla; borcu yoktur yazısı alabilmeleri sağlanmaktadır. Daha önce konulmuş hacizler yapılan ödemeler nispetinde kaldırılmaktadır. Örneğin; 2008’de bin 200 TL anapara borcu olan bir vatandaşımızın bugün yapılandırma olmasaydı ödeyeceği faiz yaklaşık 4 bin 335 TL olacaktı. Ancak söz konusu faiz, yapılandırma sonrasında güncellenerek, 4 bin 335 TL’den 922 TL’lere kadar düşecektir.  Borcun peşin ödenmesi halinde Yİ-ÜFE güncelleme tutarı olan 922 TL’nin de yüzde 90’ı silinerek, yapılandırma öncesi gecikme zammı ile birlikte 5 bin 534 TL olan borç, bin 292 TL olarak ödenebilecektir” diye konuştu.  

“Ödemeler 2 ayda bir yapılacak”
     Borçlarını taksitle ödemek isteyen vatandaşların, kanundaki vade farkı ödenmek suretiyle; ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12, 18 taksit seçeneğinden birini tercih edebileceğini belirten Yılmaz, “Burada dikkatten kaçmaması gereken nokta, ödemelerin 2 ayda bir yapılmasıdır. Dolayısıyla 18 ay taksit seçeneğini tercih eden bir vatandaşımız borcunu 36 ayda ödeyecektir. Yani 3 yıla yayılan bir ödeme planı söz konusu olabilecektir” dedi.
     Yılmaz, “İşverenler; e-Sigorta kanalıyla, şahsen veya posta yoluyla ilgili sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezine, 4/b (BAĞ-KUR) sigortalıları; e-Devlet üzerinden, şahsen veya posta yoluyla herhangi bir sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezine, primlerini kendileri ödeyenler ise e-devlet üzerinden, şahsen veya posta yoluyla dosyalarının olduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezine başvurabileceklerdir. Başvuruların Takibi, İşverenler e-sigorta, 4/b kapsamındaki (BAĞ-KUR) sigortalılar ile GSS borçluları e-Devlet üzerinden, yapılandırılan borçlarını, taksit tutarlarını ve ödeme vadelerini görebilecektir. E-sigorta ve e-Devlet üzerinden ödeme planlarını görüntüleyen sigortalı ve işverenlerimiz, ödeme planları banka ekranlarına yansıtılacağı için tebligat beklemeden direkt olarak banka üzerinden borçlarını ödeyebileceklerdir” diye konuştu.

“Yapılandırmaya başvuranların faizi siliniyor”
     Yapılandırmaya başvuranların idari para cezalarının yüzde 50’si ile bugüne kadar uygulanan faizler tamamen silindiğini söyleyen Yılmaz, “Kalan anaparanın ise sadece yüzde 50’si Yİ-ÜFE (Yurtiçi Üretici Fiyatları Endeksi) ile güncellenmektedir. Ayrıca yeni hesaplanacak tutar peşin ödenirse yine hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı, 2 taksitte ödenirse de yüzde 50’si silinmektedir. Örneğin; 2016 yılında kesinleşen bin 200 TL idari para cezasının gecikme cezası ve zammı bugün bin 5,69 TL, toplam borç 2 bin 205,69 TL’dir. Yapılandırıldığında, borç aslı 600 TL’ye indirilecek, buna uygulanacak Yİ-ÜFE 108,65 TL, yeni borç tutarı ise 708,65 TL olacaktır. Bu borç 1 Kasım 2021’e kadar ödenirse Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ı da terkin edilerek 600+10,87=610,87 TL olarak ödenecektir. Yani 2 bin 205 TL’lik borç 610 TL’ye düşecektir. Toplam indirim oranı da yüzde 72,3 olacaktır” ifadelerinde bulundu.  

     Genel Sağlık Sigortası’nda borçluların müracaatına gerek olmadığını söyleyen Yılmaz, “GSS borçlularımıza 31 Aralık 2021’e kadar süre tanınmakta ve bu süre içerisinde prim borcunun ana para miktarını istedikleri gibi (peşin, taksitler halinde, parça parça) ödemeleri beklenmektedir. 31 Aralık 2021’e kadar ana para borcunun tamamının ödenmesi halinde bu borca ilişkin gecikme cezası ve zammının tamamını silinecektir” dedi.
     Yapılandırma hakkının kaybedilmemesi için bazı hususlara vatandaşların dikkat etmesi gerektiğini belirten Yılmaz, “Yapılandırma taksitlerinden ilk ikisinin süresi içinde ödenmemesi, bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla taksitin ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde de yapılandırma hakkı kaybedilecektir. Taksit tutarının yüzde 10’u aşılmamak kaydıyla 10 TL’ye kadar yapılmış eksik ödemeler ihlal sayılmayacaktır. Ayrıca, yapılandırmanın bozulması halinde, borçlular ödedikleri taksit tutarları kadar yapılandırma hükümlerinden yararlanabilecektir” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı iki gündür artıyor
» Çelik üreticisi karbon vergisine tedbir istiyor
» Rüzgârda hedefimiz 20 bin megavat kurulu güç
» İzmir Moda Endüstrisi 1,5 milyar $ ihracat hedefine yaklaştı
» İzmir’e ‘mobilya OSB’ müjdesi
» Kurulan şirket sayısı yüzde 30,7 arttı
» Bakan Pakdemirli: Herkesin sağlıklı gıdaya erişimi için çalışıyoruz
» “Metal fiyatına delta varyantı riski”
» Kırtasiye ürünlerinin satışı yüzde 51 arttı
» TOBB ve Visa’dan 1,5 milyon KOBİ’ye Akıllı KOBİ ile dijital dönüşüm daveti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
  Ticaret 16.09.2021
  Ticaret 15.09.2021
  Ticaret 14.09.2021
  Ticaret 13.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni