• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Borsa’dan cinsiyetçi söylemlere karşı farkındalık

02 Ağustos 2018 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Borsa’dan cinsiyetçi söylemlere karşı farkındalık

           HABER MERKEZİ     
     İzmir Ticaret Borsası (İTB), çalışanlarına daha huzurlu ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak, aile içi şiddeti ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin neden olduğu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak amacıyla, 2017 yılında dâhil olduğu  “İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı-Business Against Domestic Violence” (BADV) projesi kapsamındaki çalışmalarını yeni bir boyuta taşıyor.

     Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından tasarlanan BADV projesi çerçevesinde Borsa çalışanlarına yönelik düzenlenen “Toplumsal Cinsiyet Ayrımı-Şiddet Kavramlarının Tanımı ve Şiddet Türleri” konulu bilgilendirme eğitimlerinin ardından, yapılan yeni çalışmayla bu kez de insan ilişkilerinin ve iletişimin temelini oluşturan dilimizdeki cinsiyetçi ifadeler ele alınarak toplum nezdinde farkındalık yaratılması amaçlanıyor.
     “Şiddet Dilde Başlar... Cinsiyetçi Söylemlerden Uzak Durarak Sen De Bu Farkındalığa Destek Ol” sloganıyla yola çıkılan farkındalık çalışması kapsamında İzmir Ticaret Borsası’nın tarihi binası konuya dikkat çeken afiş ve levhalarla donatıldı.

     Çalışma kapsamında sosyal medya üzerinden yapacakları paylaşımlarla kamuoyunda farkındalık yaratmayı hedeflediklerini belirten İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Gündelik yaşantımızda kurduğumuz cümlelerden tutun da iş toplantılarında kendimizi karşımızdakine ifade ediş şeklimiz; bu süreçte kullandığımız dil, hatta kelime tercihlerimiz iletişim kurma hedefimize doğrudan etki eder. Dilimiz, her söylenmek istenileni farklı bir şekilde,  herhangi bir cinsiyetçi söyleme başvurmadan ifade etmeye yetecek kadar zengin bir dil.

     Ancak ne yazık ki, zihinlerimize kazınan kalıplar nedeniyle cinsiyetçi söylemlere bulaşmadan konuşmayı pek başaramıyoruz. Bu nedenle, ‘nasıl konuşursak öyle düşünürüz’ inancıyla mesleklerin, eylemlerin cinsiyetinin olmadığına dikkatleri çekmek istiyoruz. Proje nezdinde kadın-erkek herkesi el ele verip birlikte mücadele etmeye davet ediyorum, çünkü birlikte çok daha güçlüyüz” dedi.
     Borsa binasına asılan afişlerin yanı sıra sosyal medya üzerinden de duyurulacak kampanya kapsamında “Toplumsal Cinsiyet ve Şiddet Kavramlarının Tanımı ve Şiddet Türleri” konusunda eğitimler düzenlenecek, bilgilendirici broşürler hazırlanıp dağıtılacak.

İş dünyası aile içi şiddete karşı projesi ile neler hedefleniyor?
     Temel borsacılık hizmetlerinin yanı sıra gerçekleştirdiği projelerle diğer borsalar içerisinde kendine önemli ve saygın bir yer edinen İzmir Ticaret Borsası, bu proje aracılığıyla aile içi şiddetin ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin neden olduğu olumsuz etkileri ortadan kaldırarak öncelikle yakın çevre, sonrasında da ulaşabildiği tüm kesimler nezdinde konunun hassasiyetine ve ülke geleceği üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekmeyi hedeflemektedir.
     Bu kampanyayla bir iyilik çemberi yaratılması amaçlanırken, merkezden yerele, üyelerden tarladaki bireye kadar her kesimin bu soruna karşı daha duyarlı olması için çalışmalar yürütülmektedir.
     Projeye ilişkin detaylı bilgiye badv.itb.org.tr adresinden ulaşılabilir.

 


+ Benzer Haberler
» Türk organik ürünleri dünyaya açıldı
» TARKEM modelinin Türkiye’ye anlatılması gerekir
» Ev ve mutfak eşyalarında yeni hedef İngiltere
» 2018 yılı ihracat şampiyonları belli oldu
» Geleceği Yazan Kadınlar için son başvuru tarihi 22 Şubat oldu
» Koç Holding’in 2018 yılı konsolide cirosu 143,2 milyar TL olarak gerçekleşti
» ‘Dyo Sanat Ödülleri’den 52 yılda 23.424 eser
» İzmir iş dünyasından Albayrak’a ekonomi raporu
» Palandöken, “Emekliliği gelmiş esnafa kolaylık sağlanmalı”
» Türk seramiği 130 ülkeden 91 bin ziyaretçiyle buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
  Ticaret 11.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni