• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Bostanlı’lı Bisikletçilerden uygun bisiklet yolu eylemi

04 Aralık 2017 Pazartesi 15:00
12
14
16
18

Bostanlı’lı Bisikletçilerden uygun bisiklet yolu eylemi

           ÖZGE ÇEVİK     
      Ağustos ayında başlayan sahil düzenlemesi çalışmaları nedeniyle sahil bisiklet yolu İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 450 gün süreyle kullanıma kapatıldı. Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı ile bu süre boyunca bisiklet yolu olarak Hasan Ali Yücel Bulvarının sağ şeridinin düzenlenmesi kararı alınmasına rağmen, ilgililerin uygun olmayan ölçülerde 1 metrelik gidiş-dönüş bisiklet yolu yapması bisikletlileri kızdırdı. İzmirli bisikletliler, ‘Bu göstermelik bisiklet yolu kara yolundan güvenle ayrılmadığı, darlık ve su kanalı nedeniyle ölüm tuzağıdır. Bu bisiklet yolu müsveddesi bile arabalar ve belediyenin çöp konteynerleri tarafından işgal edilmektedir’ diyerek isyan ettiler.

Bisikletçiler isyan etti
     Bostanlı ikinci etap sahil düzenlemesi nedeniyle kaldırılan bisiklet yolu yerine uygun bisiklet yolu yapılmayınca bisikletliler toplanarak eylem yaptı. Mavişehir Balıkçı Barınağı önünde toplanan 200 bisikletli adına konuşan görme engelli bisikletli Ali Köse, “Bizler günlük hayatın her alanında işte, okulda, alışverişte ulaşımını bisiklet ile yapan İzmir’i seven, çevresini koruyan, doğa dostu bisiklet severiz. İzmir’deki tüm bisiklet grupları bir araya geldik ve İzmir Bisiklet Birliğini kurduk. 30 bisiklet topluluğunu ve 50 binden fazla bisikletliyi temsil ediyoruz. Amacımız daha yaşanır, daha temiz, daha sağlıklı bir dünya için, bisikletin yaşamın her alanında daha fazla kullanılmasını sağlamak” dedi.

Vaatler tutulmadı
     Ali Köse şöyle devam etti: “Bu yılın başında Avrupa şehirleri arasında gerçekleşen Avrupa Bisiklet Yarışmasında tüm bisikletliler, el birliğiyle İzmir’imizi birinci yaptık. Amacımız İzmir’de bisikletin ve bisikletlilerin önemini gözler önüne sermekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi de bu zafere ortak oldu. Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu defalarca ‘İzmir bisiklet şehri olacak’ diye açıklamalar yaptı. Vaatlerde bulundu. Ancak bize verilen vaatlerin hiçbiri tutulmadı. İzmir’de bisiklet yolları göstermelik yapıldı. Sahillerde gezinti yolu kıvamında kaldı. Mevcut yollar ise hiçbir güvenli alternatifi yapılmadan ulaşıma kapatılıyor” diyerek eylemin amacını ortaya koydu.”

     Yaptıkları itirazlara rağmen hiçbir değişiklik olmadığına vurgu yapan Ali Köse, bu konuda ihmalleri olanları dava edeceklerini belşrterek “Yaptığımız itirazlara, verdiğimiz dilekçelere rağmen hiçbir değişiklik olmamıştır. Belediyeyi ve ilgilileri UKOME kararlarına ve evrensel kurallara uymaya davet ediyoruz. Bisikletin bir ulaşım aracı olduğunu, ulaşımın ise bir anayasal hak olduğunu konunun taraflarına bir kez daha hatırlatmak isteriz. Bizler bu ucube yolda ölmek, yaralanmak istemiyoruz. Bisiklet yollarının mevzuata uygun olarak, çift şeritli, kara yolundan ayrılmış, güvenlikli bir bisiklet yolu yapılmasını talep ediyoruz. Yasal başvurularımızı yaparak bu konuda ihmalleri olanları tek tek dava edeceğiz” şeklinde konuştu.

Eylem renkli görüntülere sahne oldu
     İzmir’de bisikletli ulaşımın gelişmesi için, tüm bisikletliler adına ilgililere ve yetkililere bu türden hatırlatmaları sıkça yapacaklarını belirten bisikletliler, eylemlerinin devam edeceğinin sinyalini verdiler. Görme engellilerin ve yediden yetmişyediye her yaştan bisikletlilerin yer aldığı grup, anayola olması gereken ölçülerde örtüyle bisiklet yolu oluşturarak yol boyunca ardarda dizildiler ve oldukça uzun bir bisiklet zinciri oluşturdular. Yola ceset çizgisi de çizen bisikletliler, ‘güvenlikli bisiklet yolu olmadığı için ölmek istemiyoruz’ mesajı verdiler. Son olarak bisikletleriyle birlikte yere yatan eylemciler, renkli görüntüler oluşturdular. Yoldan geçen yaya ve sürücüler de önce şaşırdılar ama eyleme destek olmaktan da geri kalmadılar. Karşıyaka merkeze kadar ‘İzmir Bisiklet Şehri Olacak’, ‘Araba Kölelik, Bisiklet Özgürlü’ ‘Arabadan İn Bisiklete Bin’ diye sloganlar attılar. Yol kenarındaki İzmirliler’in desteğini de alan bisikletliler Bostanlı’da turlarına son verdiler.

 


+ Benzer Haberler
» İZBAN’da grev hazırlığı
» Sağlığa 217 yeni yatırım ile 7 bin yeni yatak
» Türk çeliğine İran tehdidi
» Terzioğlu mobil dünyanın zirvesinde
» “İzmir sanayicisinin sesini duyun”
» Palandöken, “1 kuruştan sonra 5 ve 10 kuruşlar da verilmiyor”
» Türk bilim insanlarına “yurda dön” çağrısı
» Konkordatolara denetim geliyor
» ‘Dijital Anadolu’da Yol Haritası Bursa için çizildi
» Serter: “Güçlü STK güçlü iletişimle mümkün”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
  Ticaret 10.11.2018
  Ticaret 09.11.2018
  Ticaret 08.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni