• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Brexit tatili vurdu, İngilizler ucuz alternatif arıyor

05 Haziran 2018 Salı 12:00
12
14
16
18

Brexit tatili vurdu, İngilizler ucuz alternatif arıyor

   ► KPMG’nin ‘Tatil ve Eğlence Sektörü Araştırması’, Brexit’in Avrupa kıtasındaki tatil alışkanlıklarını nasıl değiştirdiğini inceledi.

           HABER MERKEZİ     
     KPMG’nin ‘Tatil ve Eğlence Sektörü Araştırması’, Brexit’in Avrupa kıtasındaki tatil alışkanlıklarını nasıl değiştirdiğini inceledi. Araştırma sonucuna göre, ithal enflasyon ve reel ücret artışındaki yavaşlama nedeniyle bütçesi sarsılan Britanyalı tatilciler alışkanlıklarını değiştiriyor. Hem yurt dışı seyahatlerden hem ülke içindeki eğlence faaliyetlerinden vazgeçen Britanyalılar’ın taleplerinde gevşeme var. KPMG Türkiye Brexit Lideri ve Şirket Ortağı Murat Palaoğlu, zayıf Sterlin’den etkilenen İngilizler’in daha ucuz destinasyonlara yöneleceğini, bu durumun Türkiye turizmi için fırsat yaratabileceğini söyledi.

     KPMG’nin ‘Küresel Tatil ve Eğlence Sektörü Araştırması’nda (Global Leisure Perspectives) dünyada tüketicilerin tatil ve eğlence davranışlarındaki değişim incelendi. Araştırmadan çıkan Britanya bölümü, Brexit’in İngilizler’in tatillerini nasıl etkilediğini ortaya koydu.
     Araştırmanın sonucuna göre, Brexit’in Britanya’daki konaklama sektörü üzerinde oluşturduğu baskıyı izlemek mümkün. KPMG Türkiye Brexit Lideri ve Şirket Ortağı Murat Palaoğlu, “Birleşik Krallık açısından baktığımızda konaklama sektöründe çalışan çok sayıda AB vatandaşı var ve Avrupalı şirketlerle yapılmış pek çok tedarik ve ticaret sözleşmesi bulunuyor. Bunların tümünün gözden geçirilmesi gerekiyor. Ayrıca Birleşik Krallık’ın bir turizm destinasyonu olarak cazibesi de mercek altında. Bu faktörlerin tümü bir araya geldiğinde tatil ve eğlence işletmesi sahiplerinin faaliyetlerinin ve hasılatlarının etkileneceği görülüyor” dedi.

Maddi sıkıntı tatil erteletiyor
     Brexit’in tüketici harcamaları üzerindeki etkisini tespit eden rapordan dikkat çekici bölümler şöyle:
     Avrupalı tur operatörleri, ithal enflasyon çekincesi nedeniyle Britanyalı tatilcilerin taleplerinde bir gevşeme gözlemledi.
     Yaz tatili, Britanyalılar için çok önemli ve kolayca vazgeçmek istemiyorlar. Ancak yeni ve daha ucuz destinasyonlara yönelecekler veya tatillerini kısaltacaklar.
     Zayıf Sterlin yurt dışı seyahatlere ayrılacak bütçenin yükselmesine yol açtı. Bu nedenle yıl içindeki ikinci tatillerini evde geçirenlerin sayısı artıyor.
     Reel ücretindeki yavaşlama pek çok Britanyalı tüketicinin bütçesini sarstı. Harcanabilir gelirlerin azalmasıyla birlikte temkinli kesim harcamalarında kısıntıya gidiyor. Hem yurt dışı seyahatler hem de ülke içindeki tatil ve eğlence faaliyetleri azaldı.
     Britanya’daki bar ve restoran ciroları risk altında. Sektörde son aylarda büyüme rakamları oldukça durgun seyretti. Hatta bazı şirketler zarar etmeye başladı ve çok sayıda mekan kapandı.

Ucuz bulan yabancı turist geliyor
     Bununla birlikte Brexit tamamen olumsuzluktan ibaret değil. Ülkeye gelen turist sayısı artıyor. Londra’daki oteller 2017 sonuna kadar çok iyi iş yaptı. Sterlin’deki değer kaybı, yurt dışından gelen turist sayısında tüm zamanların en yüksek seviyesinin görülmesini sağladı. Bu ivme konaklama bir yana, perakendede ciddi gelir kaynağı yarattı. Buna rağmen yerli piyasa oyuncuları bu canlılığın Brexit sürecinde sürdürülebilir olmasından şüpheli.
     Britanya’nın AB’den çıkış tarihi yaklaştıkça tatil ve eğlence işletmelerinin üzerindeki maliyet baskısı da artmaya devam ediyor.
     İngiltere’deki tatil ve eğlence şirketleri açısından insan kaynağı en büyük sorun haline gelecek. Bunun sebebi AB vatandaşları için Sterlinin değerinin düşmesi ve insanların geleceklerinden endişe etmeleri.

Türkiye için fırsat
     KPMG Türkiye Brexit Lideri ve Şirket Ortağı Murat Palaoğlu, Brexit etkisiyle kolay vazgeçmek istemedikleri tatil alışkanlıklarını ertelemek durumunda kalan İngiliz turistler için Türkiye’nin ciddi bir seçenek olabileceğini söyledi. Palaoğlu, “Sterlin’in Euro karşısındaki değer kaybı, Avrupa’da en çok konaklayan, en çok harcayan ve en çok kazandıran İngiliz turistlerin Türkiye’ye yönelmesi için bir fırsat. Sektör bunu değerlendirmeli” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» İkinci 100 günde 24 milyar TL’lik 454 eylem
» Merkez Bankası, politika faizini yüzde 24’te sabit tuttu
» Türkiye Uzay Ajansı kuruldu
» Bakan Selçuk: Sözleri tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz
» Markalaşmanın yolu ‘dijitalleşme’
» Arçelik tasarım öyküleri ile ilham verdi
» 1 milyon kullanıcı lifebox’la rehberini yedekledi
» Capatect Isı Yalıtım Sistemi % 50’ye varan enerji tasarrufu sağlıyor
» Toprak ve Çocuk Programı’ndan öğrencilere zeytin hasadı etkinliği
» Gündem, dijital dönüşüm olmalı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.12.2018
  Ticaret 13.12.2018
  Ticaret 12.12.2018
  Ticaret 11.12.2018
  Ticaret 10.12.2018
  Ticaret 08.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni