• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

BTA, Adnan Menderes Havalimanı’nda aldığı üstün hijyen önlemleriyle yeni döneme hazır

29 Haziran 2020 Pazartesi 11:00
12
14
16
18

BTA, Adnan Menderes Havalimanı’nda aldığı üstün hijyen önlemleriyle yeni döneme hazır

           HABER MERKEZİ     
     TAV iştiraki olan BTA, uluslararası tecrübesi ve hijyene verdiği üst düzey önemler ile yeni döneme hazır. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda çeşitli operasyonlar yürüten BTA, sadece restoranlarında değil operasyonların her aşamasında detaylı tedbirler alıyor. Tedarik zinciri, mal kabul, fabrika, üretim alanları, depo, mutfak gibi operasyonlarının tüm aşamalarında önlem alan BTA, çalışanlarının ve misafirlerinin sağlığını önemsemeye devam ediyor.
     TAV iştiraki olan BTA, restoranlarında var olan yüksek hijyen standartlarını korona virüs kapsamında daha da geliştirerek hem çalışanlarının hem de misafirlerinin sağlığını öncelikli olarak korumaya devam ediyor. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda yiyecek içecek işletmeciliği yapan BTA, detaylı ve titizlikle alınan önlemleriyle yeni döneme hazır.

Menülere QR kodla ulaşılacak
     BTA restoranlarında günlük olarak temizlik ve dezenfeksiyon yapılırken masa, sandalye gibi sık dokunulan noktalar her misafirden sonra dezenfekte edilecek. Masa ve sandalyelerin arası gerekli mesafe kurallarına uygun olarak yeniden planlandı. Hijyen önlemleri nedeniyle masada servisler artık hazır bulundurulmazken tuz, baharat ve soslar artık misafirlere tek kullanımlık olarak sunulacak. Tabakta sunulan yiyecekler masaya üzeri kapalı şekilde taşınacak. Menüler de geri dönüştürülebilir ve tek kullanımlık hazırlanırken, dileyen misafirler telefonlarından QR kod okutarak menü içeriğini görebilecek ve siparişini verip ödemesini yapabilecek.

Restoran akışı sosyal mesafe kuralına uygun olarak planlandı
     BTA çalışanların sağlığı günlük olarak takip edilirken ürünler her zamanki gibi hijyenik koşullarda ve sosyal mesafe kuralına uygun olarak üretiliyor. Restoranların ve birimlerin girişinden itibaren bilgi panosu ve dezenfektan noktası ile başlayıp, ürün seçme, servis ve ödeme noktalarında da hijyen önlemleri alan BTA, tüm alanlarında ve servis uygulamalarında Covid-19 tedbirlerine yönelik uygulamalar hayata geçirdi. Yüz yüze temas azaltıldı, kasiyer ve misafir arasındaki mesafeyi gözetebilmek için şeffaf separatörler ile temas engellendi, birim içlerine sensörlü dezenfektanlar eklendi, servis personelini koruyucu ekipmanla donatıldı, temassız ödeme seçeneklerini artırıldı. Her bir aşamada bilgilendirme ve yönlendirme uyarıları hazırlandı. POS cihazları, servis alanları gibi sık kullanılan noktaların temizlik sıklığını artıran BTA, sipariş verme ve ödeme noktalarında oluşan sıralar için sosyal mesafeye uygun olarak zeminde işaretleme yaptı. Ayrıca tüm operasyonlarında sosyal mesafeye uyulması hususunda görsel öğelerle bilgilendirme yapan BTA, restoranlarda akışın rahatlaması için her birim özelinde sosyal mesafeye uygun akış planlaması yaptı.

Operasyonun her aşamasında önlem
     Sadece restoranlarda değil operasyonun her aşamasında önlem alındığını vurgulayan İzmir Adnan Menderes Havalimanı BTA Yiyecek İçecek Müdürü Bülent Tetik, “BTA olarak hijyen konusunda pek çok tedbir aldık. Yiyecek içecek sektöründe faaliyet gösteren bir şirket olarak zaten üst düzey hijyen önlemlerimiz bulunuyordu. Şimdi bunların seviyesini artırarak hem çalışanlarımızın hem de misafirlerimizin sağlığını koruyoruz. Sadece restoranlarda değil, tedarik zinciri, mal kabul, fabrika, üretim alanları, depo, mutfak gibi operasyonlarımızın tamamında aldığımız önlemlerle yeni döneme hazırız. Ayrıca gururla belirtmek isteriz ki Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı çerçevesinde yayımlanan “Yeme Içme Tesislerinde Pandemi Süresince Uygulanacak COVID-19 ve Hijyen Uygulamaları Değerlendirme Kriterleri” kapsamında istenen koşulları yerine getirdiği için birimlerimiz Güvenli Turizm Sertifikası almaya hak kazandı. Bu sertifikanın verdiği güvenle, çok sevdiğimiz misafirlerimize kapılarımızı tekrar açmaktan ve güler yüzümüzle, sıcak karşılamamızla tekrar hizmet vermekten büyük heyecan ve mutluluk duyuyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» 1.016 yeni vak’a ya karşı 1.334 iyileşme
» İnşaat malzemeleri ihracatında miktar arttı değer düştü
» Çin-Avrupa yük trenlerinin taşıdığı mallarda artış
» Fintek şirketleri, finansal sistemdeki sorunları çözmeye aday
» Gençlere ve Kadınlara pozitif ayrımcılık
» Siber güvenliğin geleceği Türk Telekom’a emanet
» Uzay Kampı Türkiye, yaz kamplarına 20. yılına özel programla başlıyor
» Akkol: Şirketler arasında paylaşımlı ortak ofis dönemi başlıyor
» İzmir Büyükşehir Belediyesi “Girişimcilik Merkezi” kuruyor
» E-Ticaret sitelerine 5 dakikada siber güvenlik taraması


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.07.2020
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni