• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bu kış balık herkesi doyuracak

24 Eylül 2020 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Bu kış balık herkesi doyuracak

   ► Ege’nin sardalyası ve Karadeniz’in palamutu Ekim’de bollaşacak, düşen fiyatlarıyla pandemi döneminde besleyici gıdalara yönelen tüketicinin de balıkçıların da yüzünü güldürecek

           DUYGU GÖKSU / ÖZEL     
     Av yasağının olduğu dönemde balıklar azalmış ve fiyatları artmıştı. Balık tüketimini teşvik etmek ve çiftliklerdeki stoku eritmek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı, “Evde Hayat, Sofrada Balık” kampanyası gerçekleştirerek, çipura ve levreğin kilogramının en fazla 23-25 TL’den satılmasını sağlamıştı.
     Av yasağının kalkmasıyla birlikte bu sezon da balıklar tezgahlarda yerini aldı. Havalar soğuyor, balıklar büyüyor ve bollaşıyor. Balıkçılar, Ege Bölgesi’nde sardalya ve Karadeniz Bölgesi’nde palamutun önümüzdeki günlerde daha da bollaşarak düşen fiyatlarıyla hem tüketicinin hem de balıkçıların yüzünü güldüreceğini ifade etti.

“Fiyatlar Ekim’de daha da düşecek”
     Yaklaşık olarak 20 yıldır balık marketi işleten Özbek Balıkçılık sahibi Mustafa Bilgiç, av sezonunun açıldığı ilk iki hafta çok verimli olmasa da şu anda tezgahların palamut ve sardalya ile dolup taştığını söyledi.  Bilgiç, “Yazın balık azalıyor, tatil bölgelerindeki restoranlardan talep gelmeye başlıyor. Fiyatlar da o dönemde yüksek oluyor. Bu nedenlerle beş aydır balık fiyatları çok yüksekti. En ucuz sardalya o dönemde 40 TL civarında satılıyordu, şu anda 10-15 TL arasında satılıyor. Yaklaşık bir ay öncesine göre tezgahlarımızda bolluk ve ucuzluk var. Karadenizde palmut bolluğu var. Yaklaşık 700 gramlık palamutları şu anda 20 TL civarında satıyoruz. Fırtına olmadığı sürece bu kış balık herkesi doyuracak. Balık bol olduğunda fiyatlar da düşecek. Bu sene Karadeniz’de palamut, Ege’de sardalyadan umutluyuz balığımız daha da bol olacak” diye konuştu.

“Denetimler artırılsın balık çeşitlerimiz azalmasın”
     Balıkçılık sektörünün oldukça bereketli olduğunu ve birçok ailenin geçimini sağlayan bir sektör olduğunu dile getiren Bilgiç, avcılıkta denetimlerin artırılmaması durumunda balık çeşitlerinin giderek azalacağına dikkat çekti. Bilgiç, “Avcılık konusunda bazı sıkıntılar var, daha bilinçli avcılık yapılırsa doğal kaynaklarımızı da korumuş oluruz. Denizdeki teknelerin kontrollerinin sıklaştırıması, avlanılacak bölgelerin daha iyi belirlemeleri çok önemli. Balıkların üremesine izin vermeliyiz, balık çeşitlerimiz azalmasın. Her yıl balık sayılarında azalma yaşanıyor” dedi. Haftada en az iki defa balık tüketiminin önemine değinen Bilgiç, “Şu anda en doğal besinler içerisinde balık bulunuyor. Pandemi nedeniyle önceki yıllara göre aynı dönemde daha fazla satış yaptık. Balığı bolken mevsiminde yemek çok önemli. Şu anda; sardalya, 15-20 TL, hamsi 20-25 TL, uskumru 50 TL, palamut tane 20 TL, tekir barbunu 40-50 TL, kaya barbunu 70-100 TL’den satılıyor. İki haftada balık fiyatları yüzde 50 oranında düştü. Önümüzdeki dönemde denizlerde büyük bir fırtına olmadığı sürece daha da bollaşacak” ifadelerini kullandı.

“Uygun fiyatlı bol çeşitli bir sezon bizi bekliyor”
     Yeni balık sezonunda bol miktarda palamut olduğunu bu nedenle palamutun beslendiği hamsinin az olacağını ve fiyatlarının yüksek seyredebileceğini belirten Mavi İnci Balık Market yetkilisi Hakan Danışman; “Palamut bol olduğu için hamsiden beslenerek hamsinin azalmasına neden oluyor, şu anda hamsi fiyatları 30 TL civarında seyrediyor. Bu dönemde normal fiyatları 10 TL ile 15 TL arasında oluyordu. Bu sezon iki kat fiyat farkı var. Bu dönemde 600 gram civarında olan palamutun tanesi 15-20 TL civarında satılıyor. Ekim ayında balıklar 800 gram ile 1 kilogram arasında olacak ve havalar soğumuş balıklar yağlanmış olacak. Bu şekilde giderse uygun fiyatlı bol çeşitli bir sezon geçireceğiz. Fiyatlar giderek düşüyor, çiftlik üretimi çupranın kilogram fiyatı 40 TL civarında seyrederken, deniz balığı 20 TL’ye satılıyor” diye konuştu.

“Tüketimin artmasına destek verdik”
     Tarım ve Orman Bakanlığının balık tüketimini artırmak için güzel çalışmalar yaptığını ve projeye destek vererek maliyet fiyatıyla satış yaptıklarını aktaran Danışman, “Tüketicilerde balık konusunda son yıllarda önemli ölçüde bilinç oluştu. Özellikle perakende satışlarımızda ciddi artışlar var. Çiftlik balığına karşı olan önyargılar da yıkılıyor. Çiftlik balığı deniz balığından daha sağlıklı olabiliyor, denizden belli mil uzakta yetiştiriliyor, temiz sularda, düzenli besleme ile yetiştirilen balıklar kesinlikle sağlıklıdır.  Bazen deniz balığında körfeze giren çıkan balıklar olabiliyor. Tekir, çamurda yetişebiliyor. Bu gibi özellikleri tespit edebilmeniz çok zor. Kültür balığında düzenli analizler yapılıyor ve çok daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum” dedi.


+ Benzer Haberler
» Suudi Arabistan’ın alternatifi Afrika
» “Altın fiyatlarındaki yükseliş sürecek”
» Türkiye’nin ticaretinde 100. yıla doğru
» Türkiye’nin kalkınmasında itici güç sanayi oldu
» Cumhuriyetle gelen tarımsal gelişme hedefi terk edildi
» Cumhuriyet’in ilanı sanatı özgür kıldı
» Türkiye’nin balığı izmir’den gidiyor
» Kemeraltı esnafında kira zammı korkusu
» İthalat çiftçiyi vuracak
» “Seyahat acenteleri yoğun entübe halinde”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni