• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Buğday katma değerli olarak ihraç ediliyor

03 Nisan 2020 Cuma 11:00
12
14
16
18

Buğday katma değerli olarak ihraç ediliyor

   ► Buğday raporunda, 2019’da buğdayın işlenerek başta Orta Doğu ve Afrika olmak üzere 165 ülkeye; un, makarna, bulgur, irmik ve bisküvi olarak gönderildiği belirtildi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarım Havzaları Daire Başkanlığı tarafından mart ayı buğday raporu yayınladı. 2019 yılı ocak ayında 680 bin ton karşılığı 172 milyon dolarlık buğday ithalatı yapıldığı açıklanan buğday raporunda, 2020 yılının aynı döneminde 900 bin ton buğday için 230 milyon dolar ödenerek 245 milyon dolar değerinde 650 bin ton buğday ve mamul madde karşılığı ihracat yapıldığı belirtildi. Raporda, 237 dolar/ton değerindeki ithalat ile ülkemize getirilen buğday işlenerek %60’lık bir katma değer artışı ile 383 dolar/tona, başta Orta Doğu ve Afrika olmak üzere 165 ülkeye un, makarna, bulgur, irmik ve bisküvi olarak gönderildiği belirtildi.

“2019’da buğday stoku artarak 1,5 milyon ton oldu”
     Raporda, mamul madde ihracatındaki artış, buna bağlı sanayicinin ham madde ihtiyacının artması, sezona stokların boş girilmesi, DİR kapsamındaki ithalat rejiminin değiştirilmesi, sektörün elinde bulundurduğu eski DİR belgelerini sezon başında uygun fiyatlardan faydalanarak kullanmaları, ithalatın artış sebepleri olduğu belirtildi. Ayrıca ülke stoklarında geçen yıla oranla 1,5 milyon tona yakın bir artış olduğu ifade edildi. 
     2019 yılı ocak ayında 680 bin ton karşılığı 172 milyon dolarlık buğday ithalatı yapıldığı açıklanan raporda, 2020 yılının aynı döneminde ise 900 bin ton buğday için 230 milyon dolar ödenerek 245 milyon dolar değerinde 650 bin ton buğday ve mamul madde karşılığı ihracat yapıldığı belirtildi.
     2019 yılında mamul madde ihracatının buğday karşılığı 7,5 milyon ton olup 2,9 milyar dolarlık bir değere sahiptir. 237 dolar/ton değerindeki ithalat ile ülkemize getirilen Buğday işlenerek %60’lık bir katma değer artışı ile 383 dolar/tona, başta Ortadoğu ve Afrika olmak üzere 165 ülkeye un, makarna, bulgur, irmik ve bisküvi olarak gönderilmiştir. 2019 Ocak ayında 622 bin ton mamul madde ihracatı karşılığı 235 milyon dolar, 2020 Ocak ayında ise 640 bin ton mamul madde ihracatı karşılığı 240 milyon dolar gelir elde edilmiştir.

“2019’da 68,5 buğday ekildi”
     2019 yılı TÜİK resmi istatistiklerinde, buğday ekilişinin 68,5 milyon dekar olduğu, bunun 57,5 milyon dekarı ekmeklik, 11 milyon dekarı da makarnalık buğday alanı olduğu belirtildi. Genellikle kuru tarım alanlarında üretimi yapılan ekmeklik buğdaydan arpa ve baklagillere, sulu tarım alanlarında üretimi yapılan makarnalık buğdaydan ise mısır ve pamuğa yönelim olduğu ifade edildi.
     2020 yılı için ilk değerlendirmelere göre, ekiliş alanlarında Güneydoğu Bölgesinde makarnalık buğdayda artış, Doğu Anadolu Bölgesinde ekmeklik buğdaydan arpaya yönelme, İç Anadolu Bölgesinde makarnalık buğdayda artış, Marmara Bölgesinde ise herhangi bir değişim yaşanmayacağının tahmin edildiği belirtildi. 

“Hububat desteği 2019’da %100 arttı”
     Yurtiçi buğday fiyatlarının geçmiş aylarla paralellik gösterdiği ifade edilen raporda, “Yerli ekmeklik buğday mart ayı başı itibariyle 1.600 TL/ton (260 dolar/ton) civarında işlem görmektedir. En çok ithalat gerçekleştirdiğimiz ülke olan Rusya’da ekmeklik buğday fiyatları aşağı yönlü seyretmektedir. Yurt içi ile Rus ekmeklik buğday fiyat farkı 60 dolar/ton civarındadır” denildi.
     Raporda, 2019 hasat sezonu için; havza bazlı fark ödemesi hububat desteğinde 5 krş/kg’dan 10 krş/kg’a ve gübre desteği 4 TL/da’dan 8 TL/da’a çıkartılarak %100’lük artışa gidildiği belirtildi.

“Trakya ve Konya Havzasında üretim arttı”
     Raporda, hububat üretimimin yoğun olduğu ve kendi bulunduğu bölgeyi temsil eden Şanlıurfa, Tekirdağ ve Kırklareli; Ankara, Aksaray ve Konya; Diyarbakır ve Mardin’e gerçekleştirilen saha ziyaretlerinde yapılan değerlendirmeler paylaşıldı. Tekirdağ ve Kırklareli için, “Geçen sezon Trakya Bölgesi yüksek verimle ciddi üretim artışı yaşamıştır. Ortalama verim 500600 kg/da arasındadır. Trakya bölgesinde hububat ekiliş alanlarının geçmiş yıllar ekilişi ile aynı oranda olduğu değerlendirilmektedir” denildi.
     Ankara, Aksaray ve Konya için ise, “Konya Kapalı Havzasında hububat ekiliş alanlarında geçmiş yıllara göre; makarnalık buğdayda %5-10 arası artış, ekmeklik buğday geçen sene ile aynı, kanola ve nohuttan arpaya %5-10’a yakın yönelim, sulu alanlarda makarnalık buğdaya yönelim olduğu görülmektedir. Kuru alanlarda ise nohut, ayçiçeği ve kanoladan, arpa ve ekmeklik buğdaya yönelim olduğu değerlendirilmektedir. Bölgede Buğdayda yaşanan alan artışı sulu alanlarda olduğu için verimde ve üretimde daha fazla artış olacağı tahmin edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.
     Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin için, “Buğday ekiliş alanlarının önemli oranda artış gösterdiği değerlendirilmektedir. Üreticilerin ilaçlama ve ikinci gübreleme yaptığı, sulama imkânı olanların yağmurlama sulama yaptığı görülmüştür. Mardin ilinin gelişiminin diğer illere göre daha ileride olduğu gözlemlenmiştir.  Üreticilerin desteklemelerden yararlanmak için 2020 yılında zorunlu kılınan münavebe uygulaması ile ürün desenlerini değiştirerek pamuk ve mısır sonrası yem bitkileri ve hububata yöneldiği görülmektedir” denildi.


+ Benzer Haberler
» ‘Altın’da vergi artışı kayıt dışını tetikleyebilir
» “Düğünler bayram olsun”
» “Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor
» Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni