• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bugün, Ticaret Gazetesi’nin 77’inci yılını geride bırakıyoruz

20 Nisan 2019 Cumartesi 07:00
12
14
16
18

Bugün, Ticaret Gazetesi’nin 77’inci yılını geride bırakıyoruz

     Bugün Ticaret Gazetesi olarak 77 yılı geride bırakıyoruz. İkinci Dünya savaşının zor günlerinde, henüz 20 yaşına bile gelmemiş olan Cumhuriyetimizin ekonomisinin zor şartlar altında gelişmeye çalıştığı bir dönemde, 1942 yılının 20 Nisan’ında, gazeteci Süha Sükûti Tükel, İzmir’in özellikle emtia ticaretinde dünyanın önde gelen şehirlerinden biri olmasının da etkisiyle TİCARET’i yayınlamaya başladı.
     Süha Bey 1931 yılından beri basının içinde idi. Eniştesi Haydar Rüşdü Ekrem’in çıkarmakta olduğu ‘Anadolu’ gazetesinde 1931 yılında çalışmaya başlamış ve bu arada da ‘Asrın Çocuğu’ gibi bir dergiyi de çıkarmıştı.

     İletişimin pek de kolay olmadığı bir dönemde, İzmir’in civar illerle iletişiminin ve ulaşımının saatler, bazen de günler sürdüğü bir devirde, mal ticaretinin büyük bir kısmının takasla yapıldığı günlerde, ticaretin ekonomik katkısı ön plana çıkarken, bu işlemlerin temelini teşkil eden ‘fiyat’ konusundaki bilgi, ulaşılması en zor, ama iş yapabilmek için de bir o kadar önemli bir faktör idi.
     Süha Bey’in vizyonunda bu alandaki boşluğu doldurma olgusu yer almakta idi ve bunu da yapmaya kararlı idi. Gazetenin ilk sayısında bu düşüncesini şu satırlarla ifade ediyordu:
     “Mesleğimizin ne olduğunu gazetemizin ismi açık olarak izah ediyor. Maksadımız değil de gayemiz bu yolda faydalı olmaktan ibarettir. Uzun boylu vaatlerde bulunmaktan çekindiğimiz gibi, yapamayacağımız şeyleri (yapacağız) diye okuyucu oyalamaya da hiç niyet etmedik.“

“Biz gazetemizde günün hadiselerini belirterek vazifemizi yapabilirsek kendimizi mesut addedeceğiz.”
     20 Nisan 1942 Pazartesi günü yayınlanan ilk sayıda yer alan bu ifadeler, aradan geçen bunca yıl içinde bizim için bir düstur mahiyetinde kalarak, tüm çalışanlarımıza yol gösteren ve gelecekte de gösterecek olan bir prensip olmuştur.
     Günümüz şartları artık çok daha farklı ve iletişim de nerede ise ışık hızına erişmiş durumda. Yazılı basının yanı sıra, dijital medyadaki mevcudiyet de, artık bizlerin de size çok daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmamızı sağlıyor.

     Ama tüm bunları yaparken her zaman dikkat ettiğimiz şey, doğru ve tarafsız haber ve bilgi aktarmaya çalışmak, ekonomimizin kalkınmasının ancak özel sektörün gayretleri ile gerçekleşmesi gerektiğine inanan bir anlayış içinde siz okurlarımız ile gerek yazılı ortamda, gerekse de dijital medyada buluşmaya çalışmaktır.
     Bugünlerde yazılı basına kısa ömür biçenler de var, içeriğinin önemi nedeniyle de yaşama şansının yüksek olduğunu savunanlar da. Konu değişimin istikametini doğru belirleyip ona göre davranmakta. Değişime ayak uydurabilirsek yolumuza başarıyla devam edeceğimize inanıyoruz.

     77 yıl içinde TİCARET’in bugünlere gelmesinde emeği geçen, bir kısmı rahmete kavuşmuş arkadaşlarımızı minnetle anıyoruz.
     Bizi bu günlere getiren olurlarımıza da teşekkürü bir borç biliriz.


+ Benzer Haberler
» Günlük vaka sayısı tekrar binin altına düştü
» Açılan ve kapanan şirket sayısı nisanda geriledi
» 22 milyon ev tüketicisi elektrik tedarikçisinden memnun değil
» Moda Gelişim Akademisi eğitimleri girişimcilere rehber oluyor
» Görünmeyen İnciraltı’ndan Turizm Bakanına davet var
» Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinde mutfaklarda silverline teknolojisi
» Konak’ta dayanışma halkasına yenisi eklendi
» Koronavirüs ile birlikte akıllı şehirlere olan talep arttı
» Turkcell Gönüllüleri’nden çocuklara mutlu masallar
» “Ergonomi standartları yüksek önem taşıyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni