• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Büyükşehir hizmetleriyle İzmir’i kuşatıyor

10 Mayıs 2017 Çarşamba 09:00
12
14
16
18

Büyükşehir hizmetleriyle İzmir’i kuşatıyor

   ► Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka ve Konak tramvayı, Buca Metrosu ve Türkiye’nin ilk full elektrikli otobüs filosu gibi yatırımlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmirlilere daha çağdaş bir kent yaratmak için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmir’de gerçekleştirilen projeler çeşitli kentlere örnek olurken aynı zamanda İzmir’de hayata geçen örnek projelerde merkezi hükümetler tarafından ülke geneline yayılıyor.
     Merkeze uzak semtlerde oturan dar gelirli ve sabit gelirli vatandaşların en ekonomik fiyatla işlerine, okullarına gitmelerini sağlayan ulaşımda 90 dakikalık aktarma sistemini hayata geçirerek toplu taşımada adeta bir devrim yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent içi ulaşım yatırımlarına devam ediyor. Son dönemde ise Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka ve Konak tramvayı, Buca Metrosu ve Türkiye’nin ilk full elektrikli otobüs filosu gibi yatırımlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Toplu ulaşımdan, kentsel dönüşüme, yüzülebilir körfez projesinden, mesleki eğitimlere kadar hizmetleriyle İzmir’i kuşatan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ekibi İzmir’de ilklere de adını yazdırıyor.

     Karşıyaka’da “tramvaylı” günler başladı
     Yaklaşık 450 milyon liralık Karşıyaka ve Konak tramvay projesiyle toplu ulaşımda yeni bir dönemin daha kapılarını açan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentteki karbon salımını azaltacak çevreci, hızlı ve konforlu ulaşım modelini tramvayla daha da güçlendirdi. Yılbaşında başlayan test sürüşlerinin yapıldığı Karşıyaka hattında ön işletme seferleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katılımıyla başladı.  
     Çevreyolu Du rağı’ndan tramvayla yola çıkan Başkan Aziz Kocaoğlu,  Alaybey’e kadar vatandaşlarla birlikte seyahat etti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte tramvaya binen Karşıyakalılar ise büyük bir heyecan ve mutluluk yaşadı. Karşıyaka tramvayının ilk yolcuları Atakent Ortaokulu'na giden öğrenciler oldu. Büyük bir heyecan ve merakla tramvaya binen öğrenciler, Başkan Kocaoğlu'nu karşılarında görünce ayrı bir sevinç yaşadı. Öğrenciler ve yolcular, Başkan Kocaoğlu ile birlikte fotoğraf çektirerek bu tarihi güne not düştü. Kadın makinist Sabiha Şen'in kullandığı tramvayda yolculuk keyfini yaşayan Karşıyakalılar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu alkışlayarak, “Başkanım sizinle gurur duyuyoruz. Bu proje İzmir'in gurur projesi. Karşıyaka'ya çok yakıştı” dedi.  Vatandaşların sevincine ortak olan Başkan Aziz Kocaoğlu, tramvayın Haziran’a kadar ücretsiz olacağını söyledi.

     Karşıyaka’ya gerdanlık
     14 durak olarak hizmet verecek 8.8 kilometrelik Karşıyaka tramvay hattında ray döşeme çalışmaları Nisan 2015'te başlamış, 2017 yılı Ocak ayında ise test sürüşlerine geçilmişti. Karşıyaka Tramvayı, Alaybey’den başlayıp Karşıyaka sahilinden gidiş ve geliş olmak üzere sahil boyunca devam ederek Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu'na kadar olan kesimde deniz tarafından çift hat olarak çalışıyor. Buradan sonra deniz ve kara tarafında 2 ayrı hat olarak devam eden tramvay, Bostanlı Deresi Köprü bölgesinde birleşerek Cengiz Topel ve Selçuk Yaşar caddelerinden Cahar Dudayev Bulvarı’na çıkıp güzergahını Mavişehir İZBAN Deposu bitimindeki Ataşehir İstasyonu’nda tamamlıyor. Güzergahta 17 adet tramvay aracı çalışıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, gelen yolcu taleplerini değerlendirerek Karşıyaka tramvay hattının Çiğli İZBAN İstasyonu, Katip Çelebi Üniversitesi ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne uzatılması için ön projeye onay aldı. Projenin yapımına ise bu yıl içinde başlanacak.

     Konak tramvayında yoğun tempo
     İzmir Büyükşehir Belediyesi, F.Altay Meydanı-Konak- Halkapınar arasında 12.8 kilometre uzunluğunda ve 20 durakla hizmet verecek Konak Tramvayı’nı da Sonbahar’da hizmete almayı planlıyor. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda kara ve deniz tarafı olmak üzere iki ayrı hat olarak ilerleyecek tramvay hattı, Konak Meydanı’ndan Gazi Bulvarı’nı takip ederek Şair Eşref Bulvarı, Ali Çetinkaya Bulvarı ve Ziya Gökalp Bulvarı üzerinden Alsancak Garı’na bağlanacak. Alsancak Garı’ndan Şehitler Caddesi’ne gidiş, Liman Caddesi dönüş olmak üzere Halkapınar Köprüsü geçişi ile Halkapınar ESHOT Garajı’nda sona erecek. Konak Tramvayı, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nın kara ve deniz tarafında yola 4. şerit olacak şekilde, çim zemin üzerinde “yeşil kesitli” olarak ilerleyecek. Sinyalizasyon altyapısı da Akıllı Trafik Sistemi kapsamında yenilenerek güvenli ve sürdürülebilir bir erişim olanağı sağlanacak. Konak Tramvayı çalışmaları kapsamında Karatay-Konak arasında çift hat imalatları ile Şair Eşref Bulvarı’nda hattın ikinci etap çalışmaları devam ediyor.

   Tramvayın ilk yolcuları ne dedi?

     Hüseyin Tokmak-Gökhan Tokmak:
     “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu'na çok teşekkür ediyoruz. Emekliyiz ve artık çok rahat bir şekilde seyahat edeceğiz. Çok güzel bir yatırım.”
     Mustafa Önal:
     “Ben Antalya'da yaşıyorum. Bostanlı'dan Karşıkaya'ya nasıl gideceğim diye sorduğumda tramvayın bugün hizmete gireceğini söylediler. Çok güzel bir yatırım. Çok beğendim. İzmir'e hayırlı uğurlu olsun.”
     Haldun Kasnakoğlu:
     “Ben doğma büyüme Karşıyakalıyım. Tramvay gelecek dediklerinde  çok şaşırmıştık. Bugün bu gerçek oldu. Karşıyaka'ya bir gerdanlık çok yakıştı. Çok yerinde çok güzel bir hizmet. Başkanımıza çok teşekkür ederiz.”
     Gülay Basa:
     “Kışın çok dolu olduğu için taksi dolmuşla Karşıyaka'ya gidemiyorduk. Bu projeyi eleştirenler utansın. Bugün hizmete gireceğini duyar duymaz koştum. Çok güzel. Allah Başkanımıza ve İzmir'e yaptığı yatırımlara nazar değirmesin. Bu yatırımı belediyenin bütçesi ile yaptı. İnşallah Konak tramvay hattı da kısa sürede hizmete girer ve onu eleştirenler de mahcup olur.”

 

 


+ Benzer Haberler
» “Ekonomide seferberlik devam ediyor”
» İzmir’e 3 milyarlık “fuar dopingi”
» “Yerli ilaç sanayinin babayiğitleri de çıkacaktı”
» İşverenler, milyarlarca liralarını SGK’da unutuyor
» Bankaların gayrimenkul sektörüne duyduğu güven azaldı
» “Seçimler öncesi emeklilerin maaşlarına düzenleme şart”
» “İzmir fuarları ile dünyaya açılıyoruz”
» Çimentaş Grup’ta Yönetim Kurulu Başkanlığına Taha Aksoy getirildi
» Aşkın, “İzmir, Avrupa’dan daha güvenli”
» Hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatçılarında Terci dönemi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.04.2018
  Ticaret 26.04.2018
  Ticaret 25.04.2018
  Ticaret 24.04.2018
  Ticaret 23.04.2018
  Ticaret 21.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni