• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Caner Çelik ►TİM’den SESLER
12
14
16
18
11/01/2021 06:13
Şirketler Bilançolarını Nasıl Yönetmeli

TİM DANIŞMANLIK
danismanlik@tim.com.tr
www.tim.com.tr

     Bir şirketin kar edebilmesi uygun maliyetli kaynak bularak bunları karlı yerlere yatırması ile mümkündür. İşte bir şirketin uygun kaynak bulup bulmadığını bunu karlı yerlere yatırıp yatırmadığını bilançoya bakarak anlamaya çalışırız.

     Şirketler başlıca dört yerden kaynak bulurlar, bunların birincisi sermayedir. Şirket ortağının iş yapıp kar elde edbilmek için şirkete aktardığı tutardır. En maliyetli kaynakların başında gelir. Çünkü şirket ortağı şirket kurmak yerine parasını banka mevduatına yatırsa zaten garantili bir getiri elde etme imkânı vardır hâlbuki onun yerine risk alıp şirkete koyup iş kurmuştur. Dolayısı ile şirket ortağının kar beklenti oranı her zaman banka mevduat faizinin üzerinde olmalıdır. Ne kadar üzerinde olmalıdır diye sorarsanız banka mevduat faiz oranının en az iki katı kadar olması risk beklenti getirisi açısından makuldur. Kazanılıp kazanılamayacağı ise farklı bir konudur.

     İkinci kaynak mali borçlanmadır. Şirket ortağının yeterince sermayesi yok ise bir işi bankalar ya da benzeri kuruluşlardan borçlanarak da yapabilir. Borçlanarak mal alıp satmanın borçlanarak ev ya da araba alımından hiç farkı yoktur. Burada dikkat edilecek husus banka borçlanmasına bir maliyet ödeneceğidir. Banka kredi faiz oranları genelde sermaye maliyetinden daha ucuzdur.

     Üçüncü kaynak mal aldığımız işletmelere borçlanmaktır. Bunlara satıcı borçlanması adı verilir ve anlaşılan vadede ödemek koşuluyla mal bedeli haricinde ilave maliyeti yoktur. Gerçi peşin alımlarda bir iskonto söz konusu olabilmektedir. Dolayısı ile vadeli mal alım fiyatının peşin alıma göre daha pahalı olduğu söylenebilir.

     Dördüncü grup kaynak ise diğer kaynaklar olarak nitelendirdiğimiz örneğin personele borçlanma vergi dairesine borçlanma vb gibi borçlanmalardır.

     Satış fiyatına yansıttığımız takdirde maliyetli borçlanmanın herhangi bir mahsuru olmamaktadır. Ancak unutulmamamalıdır ki maliyet ne kadar düşük ve uygun olursa işletmenin karlılığı o kadar olumlu yönde etkilenecektir.

     İşte bilançonun kaynak yapısında işletmenin hangi kaynaklardan hangi maliyet ile borçlandığını ve bunları ne zaman ödeyeceğini öğreniriz. İşletmenin kaynak eğiliminin ucuz ve zamanında ödeyebileceği kaynaklardan olup olmadığı önemlidir.

     Kaynaklar anında varlıklara dönüşür. Tabii verimli varlıklara dönüşmesi gerekir. Yani kaynak maliyeti artı işletme giderleri artı amortisman artı kurumlar vergisini kazanma potansiyeli olan varlıklara dönüşmesi gerekir.

     Kasa da duran miktar hiç bir getiri elde etmez. Banka da duran mevduat, kredi faizi söz konusu ise daha fazla getirmesi özel durumlar hariç mümkün değildir. Ticari alacaklarımız vadeli satışlarımızdan doğan varlıklarımızdır. Satış fiyatı, prensip olarak içinde tüm maliyetler artı karı kapsadığı için ticari alacaklarımız içinde karı barındıran önemli bir kalemdir ancak sorunlu alacağa dönüşmemesi gerekir.
     Stokları elde tutmanın kaynak maliyeti olmasının yanı sıra depo, sigorta, güvenlik, indir bindir gibi maliyetleri de vardır. Ayrıca satılmayan stok kar getirmez. Dolayısı ile ne kadar fazla stoğumuz var ise o kadar sorunumuz var demektir. Optimum stok tutmak önemlidir çünkü müşteriye hayır demeyecek kadar stoğumuzun olması gerekir. Ama stokculuk özel durumlar hariç kardan çok zarar getirir.

     Bir işletme fabrika arsası ve binasına yatırım yapabilir. Bu ikisinin toplam tutarı oldukça yüksek olduğu için anında satış fiyatımıza yansıtamayız. Ayrıca yüksek kaynak maliyetide söz konusu olabilir. Bu unsurlar işletmenin satış fiyatını belirlemesinde rekabet ortamında zorlanmasına sebep olur. Arsa alıp üzerine bina yapmak oldukça külfetli bir durumdur onun yerine kira alternatifi düşünülebilir. Genel prensip zorunlu olmadıktan sonra arsa ve bina yatırımı yapmamak onun yerine kiralamaya gitmektir. Arsa ve bina yatırımı yapmanın koşulu mecburiyet olmalıdır. Örneğin Tüpraşı yapıp size kiralayacak bir yatırımcı bulamazsınız ama migrosun marketlerini açabilecek bir sürü alternatif yer bulunabilir. Bu hususlar mal üretmek için gerekli olan makina parkı ve taşıt araçları içinde geçerlidir.

     Kiralama satın almaya göre finanse edilecek tutarı oldukça düşürdüğü için işletmenin kaynak maliyeti o derece azalacaktır. Kiralama ile satın alma için dikkat edilecek husus satın almanın kaynak maliyeti kira artı kiranın kaynak maliyetinden düşük ise satın alım yüksek ise kiralama tercih edilmelidir. Satın almanın bir unsuruda demin bahsettiğimiz gibi mecburiyettir.

     Dolayısı ile işletmenin varlıklarında az ama gerekli ve zorunlu duran varlıkları görmek isterken daha çok dönen varlık bunun içinde de ağırlıklı olarak satışdan doğan nakit tahsilatlar ile vadeli satıştan doğan ticari alacak görmek isteriz. Stoklarımızın fazla olmaması gerekir. Ayrıca varlıkların bir yıl içinde nakde dönme becerisi olan dönen varlıklarımızın bir yıl içinde vadesi gelecek borçlarımızı karşılayıp karşılamadığınada ayrıca dikkat ederiz. Borç ödeme meselesi işletmelerin itibar göstergesi açısından çok önemlidir.

     Özetlersek, bilançoda, öz kaynakların faaliyetlerden elde edilen karlardan arttığı, toplam borçlanmanın azalma eğiliminde olduğu bir kaynak yapısı ile duran varlıkların çalışıp eskimekten dolayı azaldığı onun yerine işletme sermayesi de adı verilen dönen varlıkların artış eğilimde oldu bir varlık yapısı görülmesi gerekir.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Çin’in doğal gaz üretimi 188 milyar metreküpe ulaştı

  Sabancı Vakfı 14 yılda 173 projeye 28 milyon TL’yi aşkın hibe desteği verdi

  Batur: Uçaktan bakanlar modern bir Konak görecek

  İzmirliler, yazılım ve bilişimde kümelenmenin merkezi olmak için dernek kurdu

  Gürer: Doğamız, maden arayışlarına kurban ediliyor

  İç mimarlık ve çevre tasarımında saygın üyelik

  Meclis gündemi İzmirlilerin oylarına sunulacak

  Aralık ayında araç satışı yarı yarıya düştü

  Dijital fonlama 2020’de vites büyüttü

  Mobil, 2020’de hedeflerinin üzerinde büyüdü

  Serter: Herkes üzerine düşeni yapmalı

  Bandırma Belediyesi çocuk gündüz bakım evi yaptıracak

  Gürer: Optisyen, odyolog ve odyometri teknikerlerinin ataması yapılacak mı?

  Yerli İHA’larda yeni bir çağ açılıyor

  Keskin’den vergi erteleme tebliği listesine tepki; “Esnafın durumunu bilmiyorlar”

  Efes Selçuk’ta bozulan yollar yeniden asfaltlanıyor

  Ödüllü “Rube Goldberg Zincir Reaksiyon” yarışması başladı

  Belediye gelirleri giderleri geçti

  Shenzhen’deki ultra fütürist kule 300 bin kişiye ev sahipliği yapacak

  Bergama UNESCO çalışmaları için anket yapıldı

  CHP Konak İlçe Gençlik Kolları yeni bir sosyal projeye daha imza attı

  İBB Satınalma Dairesi Başkanlığı kırtasiye malzemesi satın alacak

  Minik öğrencilerden Egeli sağlık çalışanlarına mektup

  Bornova’da budama yapılan dallar geri dönüşümle tekrar kazandırılıyor

  Gönüllü Yaşam Sevinci Birimi katkılarınızı bekliyor

  Bayraklı yaya köprüsüne uluslararası tasarım ödülü

  Selçuk Belediyesi süt ürünleri satın alacak

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM MALZEMELERİ SATIN ALINACAKTIR

  İLANEN TEBLİGAT

  İLANEN TEBLİGAT

  İhale Özetleri

  27 Ocak 2021 Tarihli ve 31377 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Yeni vak’a sayısında ciddi artış

  Dijitalleşme kalkınmanın lokomotifi olacak

  “Türkiye’nin birinci önceliği fiyat istikrarı olmalı”

  Pakdemirli: Lisanslı depo şirketi sayısı 126’ya ulaştı

  Güney demiryolu koridoru hareketleniyor

  DB’den ‘organize’lere sürdürülebilirlik desteği

  Döviz / Altın

  Petkim, kimya sektöründe Ege’nin ihracat şampiyonu

  Acil durum çantaları dağıtıldı

  Çeşme Belediyesi sokak hayvanlarını koruyor ve tedavi ediyor

  Bölgenin uluslararası buluşması, süs bitkileri sektörünü 2021 hedeflerine taşıyacak

  İzmir’in turizm stratejisi sanalda tanıtılıyor

  “Çinli yatırımcıya İzmir’i anlatmalıyız”

  Kira ve gelir kaybı desteklerine yeniden başvuru imkanı

  Otomotiv satışında 2020’de Avrupa 6’ncısıyız

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.01.2021
  Ticaret 26.01.2021
  Ticaret 25.01.2021
  Ticaret 23.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni