• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Cangı: Denetimleri öğretmenler değil kolluk kuvvetleri yapmalı

06 Mart 2021 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Cangı: Denetimleri öğretmenler değil kolluk kuvvetleri yapmalı

   ► Öğretmenlerin Mahalle Denetim Ekipleri’nde görevlendirilmek istendiğini söyleyen Cangı, “Biz, eğitimcilerin kendi iş kolunda görevini yapmasından yanayız” dedi

           KÜBRA TOPAL      
     Kaymakamlıklar, Covid-19 Mahalle Denetim Ekipleri’nde öğretmenlerin de bulunması adına karar gönderdi. Ekiplerde okullardaki sayıya göre 6 ila 10 gönüllü öğretmenin yer alması istenirken sahada olmak istemeyen öğretmenlere işlem yapılacağı belirtildi. Denetimlerin sağlık için yapılması gerektiğini söyleyen Eğitim İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Cangı, “Ama bunu yapacak kişiler kolluk kuvvetleri olmalıdır. Denetim yapmak eğitimcinin işi değildir, bunu kesinlikle reddediyoruz ve üyelerimizi de yapmamaları konusunda uyarıyoruz” dedi.

     Mahalle Denetim Ekipleri’nde öğretmenlerin de görevlendirilmek istendiğini belirten Cangı, “Aslında ortada bu denetime dair resmi bir yazı yok fakat İçişleri Bakanlığı’nın bir genelgesi varmış, ona dayanarak valilik ve kaymakamlık harekete geçiyor. Okullardaki öğretmen sayısına göre 6 ila 10 arasında gönüllü isteniyor. Fakat gönüllü yoksa belirlenen sayı kadar öğretmeni zorunlu yazmaları isteniyor. Yani adı gönüllü ama sonuç olarak gönüllü olsa da olmasa da kişilerin belirlenmesi gerekiyor. Aldığımız bilgilere göre okul müdürleri, personel bulamadığı zaman kendilerine yakın olan veya nazı geçtiği kişileri yanlarına alarak esnaf denetimlerine çıkıyorlarmış. Eğitim öğretimin aksamaması adına sabahçı öğretmenler için öğleden sonra, öğlenci öğretmenler için sabahtan görevlendirme yazmışlar. Daha çok ilkokul öğretmenleri için görevlendirme var. Çünkü ortaokul ve liselerde uzaktan eğitim devam ettiği için öğretmenlerin hem sabah hem öğleden sonra dersleri var o yüzden onlara çok fazla dokunamıyorlar” diye konuştu.

“Üyelerimizi zorunlu olarak herhangi bir şey yapmamaları için uyarıyoruz”
     Daha önce 65 yaş üstü kişilere hijyen paketi dağıtılması noktasında da sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Cangı, “Bu paketleri dağıtma noktasında birkaç okul müdürü, öğretmenlere saat vererek dağıtıma çıkmaları konusunda emir vermeye kalktı. Sendika olarak hemen olaya müdahale edip İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile iletişime geçtik ve resmi yazıda gönüllülük esasına göre yapılması gerektiğine yer verildiği için bu olaya çözüm bulunmasını istedik. İzmir’de hijyen paketlerini dağıttıracak kişi bulamadıkları için bunu da öğretmenlere yaptırmaya kalktılar ama bu olayı itirazlarımızla çözmüştük. Şu anda yine öğretmenlere yaptırmak isteniyor fakat biz kolluk kuvveti değiliz, biz eğitimciyiz ve uzman olmadığımız konularda görevimiz olmayan bir işi yapmak istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

     Denetleme konusunda ayrıca bir sıkıntı yaşandığını söyleyen Cangı, “Zaten esnaf yaklaşık 1 yıldır kan ağlıyor. Esnaf dün iş yerini açıyor ve hemen maske, mesafe diye öğretmenleri denetime çıkarıyorlar. Bir de işin garip tarafı denetimi yaptığınıza dair fotoğraf istemeleri. Fotoğraf mevzusunda şöyle bir olay yaşanmış; Pınarbaşı’nda bir okul müdürü ekip oluşturmuş ve esnaf gezisi yaparken fotoğraf çekmeye kalkmış, esnafta siz nasıl habersiz fotoğraf çekersiniz diye üstlerine yürümeye çalışmış. Esnafta haklı zaten bu süreçte ekonomik olarak çöktükleri için psikolojileri bozuldu. Daha yeni dükkan açıyorlar ama ertesi gün aniden birileri kontrole geliyor. Bu da esnafın zaten bozuk olan psikolojisini daha da bozup saldırgan hale getirebiliyor. Bu durumda eğer böyle bir kontrol yapılacaksa evet sağlık için yapılmalı ama bunu yapacak kişiler kolluk kuvvetleri olmalıdır. Denetim yapmak eğitimcinin işi değildir bunu kesinlikle reddediyoruz ve üyelerimizi de yapmamaları konusunda uyarıyoruz” diye konuştu.

“Eğitim emekçisinin her türlü yanındayız”
     Cangı sözlerini şöyle sürdürdü: “Devlet Memurları Kanunu’nda da “Hiç kimse kendi hizmet alanı dışında çalıştırılamaz” denmekteyken bu uygulama açıkça hukuka aykırıdır. Biz üyelerimize açık açık eylem kararımızın olduğunu bu konuda çekinmeyin ve denetimlere gitmeyin diye söyledik. Bu konuda herhangi bir ceza almazsınız ama alırsanız da sonuna kadar her türlü desteği vereceğimizi belirttik. Biz her zaman eğitim emekçisinin kendi iş kolunda görev ve sorumluluğunu yapmasından yanayız. Görev ve sorumluluğunu yaparken de eğitim emekçilerinin sağlıklı koşullarda çalışmasını istiyoruz.”


+ Benzer Haberler
» Gayrimenkulde faiz indirimi talebi
» Kitapçılar internetten satışı sevdi
» Kemeraltı esnafı Ramazan alışverişine bekliyor
» Çiftçi toprağına yabancılaştı
» “Kuyumcular, ana sermayesini harcamaya başladı”
» Kantinlerin açılması maliyet yükü getirdi
» Esnafta kısıtlama endişesi
» “Düğün salonları yarı kapasiteyle çalışmalı”
» Kahverengi kokarcaya karşı ‘Samuray arıcığı’
» “Bakanlığın görevi kiralamak değil korumak”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2021
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
  Ticaret 16.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni