• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Çanlar ilaç için çalmaya başladı

11 Ağustos 2018 Cumartesi 09:00
12
14
16
18

Çanlar ilaç için çalmaya başladı

   ► Devlet piyasada satılan ilaçların yüzde 60’ını oluşturan ithal ilaçlarda Euro kurunu 2.69 TL de sabit bırakınca...

           NURETTİN BAKİ     
     Artan döviz kuruna rağmen Şubat ayına kadar devletin ilaç firmalarına 2,69 üzerinden ödeme yapacak olması, Türkiye’de çok yakın bir zamanda ilaçta yokluk dönemi başlatacağını ve ilaçta krizin ortaya çıkabileceğini belirten İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncal Sayılkan, “Türkiye’de satılan ilaçların yarısından fazlası ithal. Geçtiğimiz günlerde Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonun verdiği rapora göre Türkiye’deki ilaç pazarının yüzde 60’ı ithal. Devlet de ilaçta firmalara sabit kur üzerinden ödeme yapıyor. Bu yılın şubat ayında güncellenen sabit kur rakamına göre 1 Euro=2,69 TL. Gel gör ki Euro 7,35 TL’yi aştı. Böyle giderse ilaçta yokluk dönemi fiilen başlamış olacak” dedi.

“Firmalar bazı ilaçları getirmemeye başladı”
     Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonun verdiği raporun sonucunu paylaşan Sayılkan, rapora göre Türkiye’deki ilaç pazarının yüzde 60’ının ithal edildiğinin altını çizdi. İlaç ithal eden firmaların artık bazı ilaçları ülkeye getiremediklerini söyleyen Sayılkan, “Yüzde 60’ı ithal olan ve insan sağlığını ilgilendiren bir üründen bahsederken, bunun fiyatlarını belirleyen Euro kurunu 2,69’da sabitleyip “Bir yıl bu şekilde iş yapılacak” dediğinizde burada arıza çıkar. Burada iş yapamazsınız. İlaçları ithal eden firmaların çoğu artık bazı ilaçları getirmemeye ya da az getirmeye başladı. Bu zaten dönem dönem yaşadığımız bir sıkıntıydı. Ancak burada tehlikenin altını çizmemiz gerekiyor. Burada ilaç fiyatları uygulamasında yine “Şubat ayını bekleyin” denilirse, başta kanser ilaçları, aşılar ve diğer ilaçların piyasadan kaybolacağını söylemek için uzman olmaya gerek yok. Azıcık hesap kitap yapan herkes biliyor. Döviz kurun artar ama sen buna rağmen ilaçları getiren firmalara koyduğun kuru 2,69 ‘da Şubat’a kadar tutarsan bu iş olmaz. Bu şekilde devam ederse insanlar aradıkları ilaçları piyasada görmeyecektir” şeklinde konuştu. 

“Sektör bir türlü istediği zammı almadı”
     İlaç sektörünün ilaç fiyatlarıyla ilgili yıllardır beklediği zam talebinin olduğunu ancak bunun bir türlü istedikleri gibi şekillenmediğini anlatan Sayılkan, döviz karşısında ilaç sektörünün önleminin ancak ilaç fiyatına yapılacak bir zamdan geçtiğini söyledi. Sayılkan “Döviz karşısında ilaç fiyatlarına zam yapılmalı. Ancak ilaç sektörü; son 15 yıldır bir türlü umduğu ve beklediği zammı alamadı. İlaç firmaları tam yüzde 25-27 aralığında bir zam beklerken, Bakanlar Kurulu “Yüzde 15 üstünde herhangi bir şekilde zam yapılamaz” diye son dakikada bir kararname çıkardı. O zaman zaten sıkıntı başlamıştı. Daha sonra dövizdeki artışla beraber bu sıkıntı artmaya, bunun bir sonucu olarak da her gün bir grup ilaç daha piyasadan kaybolmaya başladı. Hala daha yol yakınken Şubat ayını beklemeden döviz kurunda bir güncelleme ile sorun çözülebilir” ifadelerini kullandı.

“Şubat ayı beklenmemeli”
     Sayılkan son olarak, “Şubat’ı beklemeden Ağustos Eylül’de bir düzenleme yapılabilir. 6 TL’nin üstüne aldığı ürünü kimse sana 2,69’a vermez böyle bir dünya yok. Burada yapılması gereken orta bir yolun bulunması. Biz Sağlık Bakanlığına üst birimlerimize ilaçların ithali konusun da krizin kapıda olduğunu dile getiriyoruz. Şubat’ın beklenmemesi gerekiyor. Daha Ağustos ayındayız ve her gün başka bir ilaç kalemi piyasadan kaybolmaya başlıyor. Büyük kriz gelemeden bu önlemin alınması gerekiyor” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Elma üreticisinin yeni umudu; ‘Tanzim’
» Yaşlı zeytin ağaçları budama ile gençleşecek
» Fransa’da Türk modası rüzgârı esti
» Kayıt dışı istihdam teşvikle azalıyor
» Habip Aydoğdu, “76/76... ile sanatseverlerle buluştu
» Palandöken, “Kısa vadede SGK pirim oranları düşürülmeli”
» İçimdeki Hazine ile otizmli çocuklar engel tanımıyor
» Corendon Airlines’dan Germania’nın yarattığı boşluğa ilave kapasite kararı
» “Her şeye rağmen üretime, ihracata devam”
» İş dünyası üretim ve istihdam kaybından endişeli


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni