• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

CC-Link IE TSN yeni endüstriyel haberleşme teknolojisi

17 Temmuz 2019 Çarşamba 11:00
12
14
16
18

CC-Link IE TSN yeni endüstriyel haberleşme teknolojisi

   ► CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, CC-Link haberleşme teknolojilerinin Sanayi 4.0 dünyasındaki kritik rolünü anlattı.

           HABER MERKEZİ     
     Yeni endüstri evresinde büyük verinin toplanması, paylaşılması ve işlenmesinin çok daha önemli hale geldiğini hatırlatan CLPA (CC-Link Partner Association) Türkiye Müdürü Tolga Bizel, dijital dönüşümün olmazsa olmazı yüksek hızlı ve kesintisiz endüstriyel haberleşme konusuna dikkat çekti. Günümüzde bilgiye birden çok cihaz tarafından ve birden çok noktadan gerçek zamanlı olarak ulaşılmasının önem kazandığının altını çizen Bizel, iletişim ve kontrol teknolojisi CC-Link’in Sanayi 4.0 dünyasındaki kritik rolünü anlattı. Dünyanın ilk ve tek gigabit hızında çalışan haberleşme platformu CC-Link’in kapsamının genişletildiğine dikkat çeken Bizel, endüstriyel açık ağ çözümleri sunmak üzere geliştirilen CC-Link IE TSN’de gigabit bant genişliğinin “Zaman Duyarlı Ağ” teknolojisiyle birleştirildiğini belirtti.
     Günümüz tüketicilerinin kişiselleşmiş ürün taleplerine cevap verebilmek için fabrikaların en kısa sürede dijital dönüşüm süreçlerini başlatmaları gerektiğini söyleyen CLPA (CC-Link Partner Association) Türkiye Müdürü Tolga Bizel, bu noktada devreye giren CC-Link teknolojisinin dijitalleşmenin olmazsa olmazı endüstriyel haberleşmeyi yüksek hızlı ve kesintisiz bir şekilde sağladığını belirtti. Sanayi 4.0 sürecinde robotlar dahil üretim hattındaki tüm makine ve sistemlerin birbiriyle çok hızlı bir şekilde haberleşmesi gerektiğini ifade eden Bizel, CC-Link haberleşme teknolojilerinin Sanayi 4.0 dünyasındaki rolünü anlattı.

İletişim verilerinin güvenilir bir şekilde yönetilmesi gerekiyor
     Sanayi 4.0’ın birbirleriyle internet temelli teknolojiler aracılığıyla iletişim kuran mekanik ve yazılım bazlı özellikleri birleştiren sistemleri ifade ettiğini söyleyen Bizel; “Bu yeni endüstri evresinde bilgiye, birden çok cihaz tarafından ve birden çok noktadan gerçek zamanlı olarak ulaşılması önem kazanıyor. Dolayısıyla Sanayi 4.0 sürecinde büyük verinin toplanması, paylaşılması ve işlenmesi oldukça önemli hale geliyor. Makinelerin birbiriyle iletişim kurabildiği akıllı fabrikalarda, iletişim verilerinin güvenilir bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Bu sürecin başarısında ise bant genişliği büyük önem taşıyor” dedi.

Dünyanın ilk ve tek gigabit hızında çalışan endüstriyel haberleşme platformu
     Merkezi Japonya’da bulunan CLPA’nın temel teknolojisi olan CC-Link IE’nin otomasyon alanında dünyanın ilk ve tek gigabit hızında çalışan açık endüstriyel haberleşme platformu olarak Sanayi 4.0 uygulamaları için ideal çözüm sunduğunu belirten Tolga Bizel, şu bilgileri paylaştı; “Bugün dünya genelindeki yüzlerce otomasyon ekipmanı üreticisinin sunduğu 1.400'den fazla sertifikalı CC-Link uyumlu ürün bulunuyor. CC-Link teknolojisi, güvenilir haberleşme için tüm veri bağlantı katmanı ve taşıma katmanını ele alan ve cihazlar arasındaki haberleşmeyi sağlayan bir ASIC kullanımına dayanıyor. CC-Link endüstriyel networkler ile verimli fabrika ve proses otomasyonu sağlamak amacıyla kontrol ve üretim verilerini yüksek hızda iletiyor. Bu yüksek hızlı haberleşme, farklı tedarikçilerden sağlanan çok sayıda otomasyon cihazını tek bir kablo üzerinden birbirine bağlıyor. Geleneksel endüstriyel kontrol ağları ile yalnızca bir üreticiye ya da az sayıda üreticiye ait saha cihazlarının kurulumu yapılabilirken, CC-Link gibi açık ağlarla bu sayı yaklaşık olarak 300’e ulaşabiliyor.”

Uygulamanın fonksiyon ve kapsamı genişletildi
     CC-Link IE’nin ilk 1Gbps Ethernet tabanlı açık endüstriyel ağ olarak 2007 yılında hayata geçirildiğini söyleyen Bizel; sözlerine şöyle devam etti; “CC-Link IE genel giriş/çıkış kontrolü olarak başladıktan sonra CC-Link IE TSN ile birlikte hareket ve emniyet kontrolü de eklenerek uygulamanın fonksiyon ve kapsamı genişletildi. Zaman paylaşımı metoduyla farklı protokolleri birleştiren standart Ethernet’in geliştirilmiş versiyonu olan Zaman Duyarlı Ağ (TSN) teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olan CC-Link IE TSN, üst düzey IT sistemiyle entegre edildiğinde ve diğer açık ağlarla birleştirildiğinde dahi üretim iletişimi katmanında gerçek zamanlı iletişim sağlayan TSN teknolojisini destekliyor. Makine kontrolü ve bilgi iletişimlerinin tek bir Ethernet kablosunda entegrasyonuna imkan tanıyan TSN teknolojisi, standart Ethernet cihazlarıyla esnek sistem konfigürasyonunun gerçekleştirilmesini sağlıyor. TSN gerçek zamanlı kontrol gerektiren kontrol iletişiminde deterministik mesajlaşma sağlarken, genel Ethernet ile bilgi iletişimini gerçekleştirerek büyük çaplı endüstriyel ağ sistemlerini hayata geçiriyor. Genel üretim sisteminin kontrolünü etkilemeden IT sistemiyle iletişime imkan tanıyan TSN, bir üst katmandaki IT sistemiyle sorunsuz iletişim sağlayarak IIoT sistemi ve Edgecross ile işbirliği yapan bir uç nokta bilişim sisteminin kurulmasını destekliyor.”


+ Benzer Haberler
» Armatür sektöründen mesleki eğitime tam destek
» YAYBİR yayıncılık sektörünü uyardı; Rakamlar pozitif ama iyimser olamıyoruz
» VakıfBank’tan alışverişe QR kodlu dokunuş
» Akıllı sürüşün öncüsü Nissan ile %0 faizle heyecan yollarda
» Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, aktiflerini 22 milyar TL’ye yükseltti
» Halk GYO Genel Müdürü Bülent Karan oldu
» Yeniden keşfedilen klasik DesignFloor’dan Balıksırtı parke
» ZES’ten elektrikli otomobillere 100 yeni istasyon
» Vali Köşger, Dikili, Foça ve Urla ilçesindeki muhtarlarımızla bir araya geldi
» Mesafeli satışlarda şikeyetler arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni