• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Çelik üreticisi ABD’den ithalata koruma istiyor

15 Ekim 2019 Salı 16:00
12
14
16
18

Çelik üreticisi ABD’den ithalata koruma istiyor

   ► Sektör önümüzdeki günlerde bu konuda Ticaret Bakanlığı ile özel bir toplantı yapacak.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin “Barış Pınarı Harekatı” kapsamında Suriye’ye yönelik operasyonu sonrasında, sosyal medya üzerinden Türkiye’den ithal edilen çelik alımının yeniden yüzde 50 oranında vergilendirileceğini ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması görüşmelerinin dondurulacağını açıkladı. Bu açıklama sonrasında gözler demir çelik sektörüne çevrildi.

     Geçtiğimiz günlerde Türkiye’den ithal edilen çelik alımının yüzde 50’den yüzde 25’e düşürülme kararı sonrasında nefes alan sektörde, yeni kararın yansımaları değerlendiriliyor.  Çelik üreticileri önümüzdeki günlerde Ticaret Bakanlığı ile ortak bir toplantı yapacak. Çelik üreticileri, Türkiye’nin de bu alanda kendi üreticisini korumak için ithalat konusunda ülke ve ürün bazında koruma tedbirleri almasını istiyor. Türkiye’nin bu yıl ABD’ye 2016 yılında 2,3 milyon ton olan çelik ihracatı, 2017 yılında 1,8, 2018 yılında 1,2 milyon ton olmuştu. 2019 yılının ilk 8 ayı itibariyle ise ABD’ye yaptığımız çelik ürünleri ihracatı 208 bin ton ve 190 milyon dolar seviyesine gerilemiş bulunuyor.

     ABD’nin kararı sonrasında TİCARET Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulunan Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Dr. Veysel Yayan, ABD’nin Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı hareket ettiğine dikkat çekti. Yayan, “Bu hukuki bir yaklaşım değil. Böyle bir koruma tedbiri siyaseten uygulanıyor.  
Bu da Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı. Bu yaşananlar ticari eylem ve işlemlerin tümüyle siyasi gerekçelerle yönlendirildiğini göstermesi açısından son derece kötü bir örnektir. Çelik sektörü geçmişte yüzde 50 iken ne ise ona göre gereken tedbiri alma gayreti içinde olacak. Zaten sahada yüzde 25’e çekilmiş olsa bile daha yüzde 50’nin etkisinden kurtulmuş değildik. Yüzde 50 olursa ABD’yi yok sayacağız. Diğer ülkelere yönelik olarak meseleyi değerlendireceğiz.  AB karşı bir tavır belirlemeye çalışırken,  ABD’nin bu tavrı işi daha da problemli bir hale getirdi. Yeniden sıkıntılı bir sürece girdik” diye konuştu.

İthalat için tedbir zamanı
     Türkiye olarak, kendi iç piyasamızı ve çelik sektörümüzün üretimine tahsis edecek arayışlar içinde olunması gerektiğine vurgu yapan Yayan, “Burada dünyadaki diğer ülkeler Türkiye için karşı tedbirler alırken, bizim sessiz kalmamız ve karşı eylem yapmamamız, 2019 yılının ilk 8 ayı itibariyle 10 milyon ton civarında ithalat yapmamız, çelik sektörümüzü zorluyor. Biz de ithalat konusunda gerekli tedbirleri almak için, geç bile kaldık. ABD’nin bu tavrı bizim için çok net bir ikaz anlamı taşıyor. Bu ikazın içerdiği mesajı artık daha fazla gecikmeden en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor. Tabii bu yaşananlardan tedirgin olmamak mümkün değil. Ama her hal ve şartta yolumuza devam edeceğiz. Alternatifleri arayacağız. Hem iç pazarı daha fazla değerlendireceğiz. Hem de farklı ülkelere yöneleceğiz. Sektör bütün tedirginliğine rağmen asla teslim olmayacak. Bir şekilde yeni çözümlerle yoluna devam edecek.

Çelik üretiminde ‘bölgesel sıkışma’ uyarısı
     Sektör önümüzdeki günlerde bu konuda Bakanlık ile özel bir toplantı yapacak. Burada önemli olan husus;  ABD ve AB’nin aldığı koruma tedbirleri, Dünya çelik sektörünü küresellikten bölgeselliğe yönlendiriyor. Bölgesel alanlarda sıkışma var bunu iyi okumamız ve buna göre tedbirlerimizi almamız lazım. Atıl kapasitemiz çok yok. Serbest bir şekilde yapılan ithalatın getirdiği dengesizlik bir an evvel giderilmeli. Öncelikle kendi ülkemizin ihtiyaçlarımızı cevap verecek yaklaşımlar içinde olmamız lazım. İkincisi, varsa bizim üretmediğimiz ürünleri bir an üretebiliyor duruma gelmemiz lazım. Ondan sonra da, ihracat pazarlarını düşünmemiz gerekiyor. Bu krizi fırsata çevirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Önemli bir pazar ama bizim için hayatın sonu değil…
     Çelik İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Mustafa Çıkrıkçıoğlu da ABD’nin Türkiye’den ithal edilen çelik alımına yeniden yüzde 50 oranında vergilendirilmesi yönündeki açıklamalarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:
     “ABD’nin bu tarz yaklaşımlarına her zaman hazırız. Çok da sürpriz olmadı. Biz yıllardır onlarla bu tarz sorunları yaşıyoruz. Yine bunlar günlük popülist açıklamalardır. Temeli olan bir şey yok. Son yıllarda ABD ile demir çelikte sürtüşme halindeyiz. Sektör alıştı artık… Geçtiğimiz günlerde 50’den 25’e düşürdüler. Sonra yeniden yüzde 50’ye yükseltiyoruz deniliyor. Ben bu işin böyle devam edip gideceğini tahmin etmiyorum. Siyasi ortamın gerginliği ile söylenen sözler. Dikkat ederseniz yaptırım ismi adı altında çok fazla bir şey yok. Tamamen haksız bir politika uygulanıyor. Türk demir çelik sektörü bir yere bağımlılığı yok. Pazar çeşitliliğimiz var. Dünyada girmediğimiz Pazar hemen hemen kalmadı. Yeni pazarlar keşfediyoruz. Afrika, Latin Amerika pazarında iyi konumdayız. Bu yaptırım kararını almasa iyi olur. Böyle bir karar alırsa da önemli bir Pazar ama bu hayatın sonu değil bizim için…”


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı 15 binin altına indi
» İzmir’de ekmeğe zam geldi
» Cerrahi tulum ve maske ihracatında hibe şartı kaldırılsın çağrısı
» Türk teknoloji startupları, 5 yılda 20 milyar Dolar yabancı sermaye çekebilir
» Avrupa Şampiyonası Efes Selçuk Pamucak sahili’nde
» 6 ayda 583 üretim tesisi
» Türkiye’nin en kapsamlı girişimcilik programı University4Society dünyaya açıldı
» Türkiye’nin en değerli tatil yerleri açıklandı
» Yemek kartlarına ortalama 417 TL yükleniyor, kart bakiyesi ayın sonunu getiremiyor
» İngiliz turistler 1 Ağustos’ta geliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni