• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Çelik üreticisi karbon vergisine tedbir istiyor

18 Eylül 2021 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

Yayan, SKDM’den en az etkilenecek ülkelerin, ulusal düzeyde emisyon fiyatlandırması yapan ülkeler olacağını ifade etti

Çelik üreticisi karbon vergisine
tedbir istiyor


   ► Yayan: AB Emisyon Ticaret Sistemine tamamen entegre olunmasını hedefleyen bir anlaşmanın imzalanması halinde, AB üyesi ülkelere, 2007 yılından beri verilen ücretsiz tahsisatların, Türkiye çelik sektörüne de uygulanması gerekiyor

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Avrupa Birliği (AB), Yeşil Mutabakat kapsamında, iklim değişikliğinin önüne geçmek amacıyla Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması (SKDM) uygulamaya sokacağını açıkladı. Bu uygulamaya göre karbon salımı yüksek olan ürünlere ithalatta yeni vergilendirme düzenlemesi getirilecek. Demir-çelik, gübre, elektrik gibi karbon salımı yüksek olan sektörlerin ise bu uygulamadan daha fazla etkileneceği öngörülüyor. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD), Genel Sekreteri Dr. Mehmet Veysel Yayan, “SKDM’nin uygulamaya konulmasıyla, elektrik üretiminden kaynaklı emisyonların da dahil edilmesi halinde, AB’ye ihracat yapan çelik üreticileri, güncellenen değerleri tutturmakta zorlanacak. Bu durumun ihracat maliyetlerinin artmasına da sebep olabileceğini öngörüyoruz. Bu nedenle AB ile gerekli görüşmeler yapılarak, Türkiye’ye geçiş dönemini de kapsayacak şekilde, karbon vergisi uygulamasından muafiyet sağlanması gerekiyor” dedi.

“TÜRKİYE, KENDİ EMİSYON TİCARET SİSTEMİNİ OLUŞTURMALI”
     Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamındaki SKDM’nin, sadece AB’ye özgü bir gelişme olmaktan çıktığını belirten Yayan, “Amerika Birleşik Devletleri’nin de aralarında bulunduğu pek çok ülke, sınırda karbon vergisini gündemine almaya başladı. Türkiye de bu dönüşümün bir parçası olmalı ve bir yol haritası belirleyerek, ulaşılabilir iklim hedefleri belirlemeli. SKDM’nin 2026 yılında yürürlüğe gireceği değerlendirildiğinde, yeni düzenlemenin sektörümüze ve ekonomiye etkisinin asgari düzeyde olabilmesi için, Türkiye’nin, Paris Anlaşması’nı en uygun şartlarda onaylaması ve kendi Emisyon Ticaret Sistemini oluşturması gerekiyor. Söz konusu düzenlemeden en az ölçüde etkilenecek ülkeler, ulusal düzeyde emisyon fiyatlandırması yapan ülkeler olacak” dedi.

“SEKTÖRDEN YAPILAN KESİNTİLERE SON VERİLMELİ”
     Yeşil Mutabakat kapsamında yapılacak yatırımlara, AB’ de olduğu gibi çok yönlü destek sağlanması gerektiğinin altını çizen Yayan, “Bu kapsamda, sektörden yapılan, Çevre Katkı Payı, YEKDEM, GEKAP gibi kesintilere son verilmesi ya da kesintilerin Yeşil Mutabakat yatırımları için sektör kuruluşlarına tahsis edilmesi gerekiyor. Türkiye ekonomik anlamda AB’nin bir parçası olarak değerlendirilmeli. AB Emisyon Ticaret Sistemine tamamen entegre olunmasını hedefleyen bir anlaşmanın imzalanması halinde, AB üyesi ülkelere, 2007 yılından beri verilen ücretsiz tahsisatların, Türkiye çelik sektörüne de uygulanması gerekiyor. Bu şekilde sektörün zarar görmesi engellenebilir. Ayrıca sektör özelinde yürürlükteki Gümrük Birliği Anlaşması ile Serbest Ticaret Anlaşması’nda karbon vergisine dair herhangi bir hüküm bulunmuyor. Bu da SKDM’den muaf tutulmamız gerektiği iddiamızı kuvvetlendiriyor. Mevcut çalışmalarımız, bu konudaki hukuki belirsizliğin ortadan kaldırılması yönünde ilerliyor” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı 25 binin altına indi
» Günlük vak’a sayısında %7 düşüş.
» TÜSİAD: Ülke risk primini düşürmek için öngörülebilirliği arttırmalıyız
» TAV ilk dokuz ayda 88,1 milyon avro net kar açıkladı
» Ağırdır: Senaryolarla üretim modeline geçin
» Piyasalar istikrar istiyor
» TÜRİB Tarımsal Ürün Endeksleri’ne ödül
» Son Kaynak Tedarik Tarifesi miktarı belirlendi
» Yabancı kartlarla yapılan ödemeler 59 milyar TL’ye ulaştı
» Türk Telekom’un yapay zekâ projesine birincilik ödülü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni