• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Çelik üretimini en fazla artıran ülke: Türkiye

08 Mart 2018 Perşembe 17:00
12
14
16
18

Çelik üretimini en fazla artıran ülke: Türkiye

           HABER MERKEZİ     
     Dünya Çelik Derneği (worldsteel) tarafından açıklanan 2018 yılı Ocak ayı verilerine göre en büyük 10 çelik üreticisi arasında yer alan Türkiye yılın ilk ayında yüzde 7,6 oranında bir artışla 3.2 milyon ton üretim gerçekleştirerek, üretimini en fazla artıran ülke oldu.
     Türkiye Çelik Üreticileri Derneği verilerine göre ise çelik üretimi yılın ilk ayında Türkiye’nin toplam ham çelik üretimi yüzde 7,6 oranında büyüme gösterirken nihai mamul çelik tüketimi de 2017 yılı Ocak ayındaki 2.9 seviyesi olan 2.9 milyon ton olarak gerçekleşti.

     2018 yılı Ocak ayı dış ticaret verilerine göre aylık çelik ihracatı ise miktar yönünden yüzde 12,4 artarak 1 milyon 653 bin ton, değer yönünden ise yüzde 34,9 oranında artış göstererek 1 milyar 282 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. İthalat ise miktar yönünden yüzde 3,3 oranında azalarak 1 milyon 394 bin ton, değer yönünden ise yüzde 28,5 oranında artışla 1 milyar 148 milyon dolar oldu. Çelik ürünleri dış ticareti 2018 yılı Ocak ayında, 138.7 milyon dolar fazla verdi. Buna bağlı olarak, 2017 yılının Ocak ayındaki, yüzde 106 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, bu yılın aynı ayında yüzde 112 seviyesine yükseldi.

Türkiye üretimini en fazla artıran ülke
     Dünya Çelik Derneği (worldsteel) tarafından açıklanan 2018 yılı Ocak ayı verilerine göre, Dünya ham çelik üretimi, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla, yüzde 0,8 oranında artışla 139.4 milyon tona ulaştı. Ocak ayında, Çin’in ham çelik üretimi, yüzde 20,9 oranında bir azalışla 67 milyon ton seviyesinde gerçekleşirken, diğer önemli çelik üreticilerinden, Japonya’nın üretimi yüzde0,3 oranında artarken, yakın takipçisi Hindistan ise üretimini yüzde 2,5 artırdı. En büyük 10 çelik üreticisi arasında yer alan Türkiye ise yılın ilk ayında yüzde 7,6 oranında bir artışla 3.2 milyon ton üretim gerçekleştirerek, üretimini en fazla artıran ülke oldu. Söz konusu dönemde,  yakın takipçimiz Brezilya ise yüzde 1,3 üretim artışıyla 2.7 milyon ton ham çelik üretimi gerçekleştirdi.

Türk çelik üreticileri hak etmedikleri bir engelle karşı karşıya
     ABD Başkanı Trump’ın çelik ithalatına yüzde 25 vergi getirilmesine ilişkin kararını yönelik Türkiye Çelik Üreticileri Derneği tarafından yazılı açıklama yapıldı. Henüz ABD resmi kaynaklarında yayımlanmamış fakat medyada yer alan Trump’ın çelik ithalatına yüzde 25 vergi getirilmesine ilişkin kararının değerlendirildiği açıklamada ABD Başkanı’nın, Section 232 kapsamında alması söz konusu korumacı tedbirlerin küresel ticaret sapmalarına ve haksız rekabetin artmasına yol açacağı kaydedildi.

     İki ülke arasındaki ticaretin, Ülkemiz aleyhine geliştiği bir dönemde, yeni bir engelle karşılaşma ihtimalinin, Türk çelik ihracatı bakımından tahrip edici sonuçları olacağının vurgulandığı açıklamada “Küresel çelik sektöründe kapasite fazlalığı ve bazı ülkelerin dampingli ihracat politikaları ile küresel ölçekte rekabeti bozan uygulamalarına karşı tedbir almak varken, toptancı bir yaklaşımla yüksek oranlı genel koruma tedbirlerine başvurma yaklaşımı, Türk çelik üreticilerinin hak etmedikleri bir engelle karşı karşıya kalmalarına sebep olacaktır. ABD’nin alacağı ithalat vergisi kararının, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına da aykırı olacağından dünya çelik ihracatçısı ülkelerin DTÖ nezdinde girişimlerde bulunması söz konusu olacaktır” denildi.

 


+ Benzer Haberler
» KOSGEB’ten yüksek teknolojili ürüne 5 milyon TL destek
» Merkez Bankası kârından Hazine’ye 33.7 milyar TL aktardı
» “Pazar potansiyelimiz, yetkinliğimiz var”
» “İzmir’i kalkındırmaya devam edeceğiz”
» Yerli zırh çeliği “Hançer” geliyor
» Selçuk: EYT, şu anda gündemimizde yok
» İzmir’in deri fuarına yabancı alıcı akını
» Menemenli üreticilere kooperatif müjdesi
» Akbank’ın 3 milyar TL bedelli sermaye artışına katılım %99,9 oldu
» Tarım Gençlerle Yükseliyor Yarışmasının kazananları belli oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.01.2019
  Ticaret 18.01.2019
  Ticaret 17.01.2019
  Ticaret 16.01.2019
  Ticaret 15.01.2019
  Ticaret 14.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni