• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Çeşme, geleceğin 50 yılının turizm merkezi olacak

19 Eylül 2020 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Çeşme, geleceğin 50 yılının turizm merkezi olacak

   ► Bakan Ersoy, Ege Turizm Merkezi - Çeşme Projesi’nin 10 aylık süre içinde proje planları tamamlanacağını belirtt

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2023 yılında hayata geçirilmesi planlanan ‘Ege Turizm Merkezi – Çeşme Projesi’ ile ilgili İzmir Ticaret Odası (İZTO)’da basın toplantısı gerçekleştirildi. Sivil Toplum Kuruluşları (STK)’lar, Çeşme Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB), odalar ile birlikte proje konseptinde geleceğin 50 yılının turizm merkezini oluşturmak için mutabakat sağladıklarını ifade eden T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, “Hafta imzaları tamamlayıp çalışmayı başlatıyoruz. Yaklaşık 10 aylık çalışma süremiz var. 10 aylık süre içinde proje planları tamamlanacak, plan askı aşamasına gelecek” dedi.

“Geleceğin 50 yılını turizm merkezini oluşturmak için*
     Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesinin yaklaşık 8-9 aydır gündemlerinde olduğunu vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, “Proje başladığı zaman başlangıçta bilgi kirliliği ve yanlış algılar oluşmuştu. Bakanlık olarak bu projenin çok şeffaf katılımcı ve paylaşımcı yürütüleceği konusunda söz vermiştim. Bu söz kapsamında ilerlemeye devam ediyoruz. Bugünden itibaren bu hafta projenin planlarını hazırlayacak proje ekibini oluşturduk. Bugüne kadar STK’lar, Çeşme Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB), odalar ile birlikte proje konseptinde geleceğin 50 yılının turizm merkezini oluşturmak için tartıştık mutabakat sağladık. Bundan sonra proje çalışma grubu belirlediğimiz konseptlerin doğaya çevreye saygılı şekilde çevre dostu proje halinde konseptlerin araziye yerleştirilmesi konusunda çalışma yapacak. Bunu da paylaşımcı şekilde yapacak” dedi.

“Hafta imzaları tamamlayıp çalışmayı başlatıyoruz”
     Proje ekibinin merkezinin Çeşme’de oluşturulduğunu belirten Bakan Ersoy, “Şeffaflık politikamız gereği düzenli olarak ziyaret eden herkese bilgilendirme yapacağız. 10 aylık süreçte projeler planlar hazırlanıp çalışma aşamasına geçeceğiz. Proje grubunu İZTO önerisi ve İBB Çeşme Belediye başkanlığının mutabakatı ile oluşturduk. Proje grubunun önerileri neler diyorsanız 100 bin çevre ölçekli çevre düzeni planını hazırlayacaklar, 25 bin ölçekli nazım imar planını, 5 bin ölçekli nazım imar planı ve bin ölçekli uygulama imar planını hazırlayacaklar. Ekolojik yaşam planını hazırlayacaklar. Stratejik çevresel değerlendirme raporunu hazırlayacaklar. Mikro bölgelerin etüt raporunu, ekolojik araştırma ve değerlendirme raporu hazırlanacak. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi tarafından hazırlanacak 3 adet etüt raporu hazırlanacak. Deniz suyundan içme kullanım suyu temini fizibilite raporu da oluşturuluyor. Ağırlıklı olarak İstanbul ve İzmir Bölgesinden mimarlık ödülü almış mimarların oluştuğu proje grubu oluşturuldu. Akademisyen danışmanlarımız var. İBB ve İZTO’dan danışmanlarımız da yer alıyor. Hafta imzaları tamamlayıp çalışmayı başlatıyoruz. Yaklaşık 10 aylık çalışma süremiz var. 10 aylık süre içinde proje planları tamamlanacak, plan askı aşamasına gelecek. Her ay bu toplantıları yapmaya devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

“Ege’nin Türkiye’deki turizm payının %10’dan %20’ye çıkartılması hedefleniyor”
     Şeffaf ve katılımcı yönetim anlayışı nedeniyle bakanımıza teşekkür ederek konuşmasına başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu çaptaki projelerin paydaşları da etkilenenleri çok oluyor ve herkesin öncelikleri de farklı oluyor. Ortak hareket etme iradesi bir kent ittifakı yaratma iradesi her şeyden daha önemliydi. Bakanımızın buna öncelik göstermesi çok değerli. Bundan sonraki 10 aylık süreçte birçok alanda çalışma yapılacak. Bu süre içinde bu ittifak birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü bütün mesele bir mutabakat halinde bu ölçekteki projeyi hayata geçirmektir. Doğaya saygılı, çevre önceliklerini koruyan doğayla uyumu öne çıkartan bir gelişim, büyüme hedefimiz var. Ege’nin Türkiye’deki turizm payı yüzde 10 civarında bunu yüzde 20’ye çıkartmayı hedefleyen bir yaklaşım var. Kısacası ilkeleri içeriği konusunda büyük bir mutabakat var bizde bu mutabakat çerçevesinde üzerimize düşen ne ise İzmirlinin önceliklerini gözeterek, projenin doğayla uyumunu yarımadanın doğal zenginliklerinin korunmasını önceliklerini koruyarak birlikte çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Projeyle 60 ile 90 gün arasına sıkışmış sezonun tüm yıla yayılacak”
     Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, “Ortak akıl ile Çeşmenin ve bölgemizin doğasını ve değerlerini koruyarak 60 ile 90 gün arasına sıkışmış sezonumuzun tüm yıla yayılması ile ilgili bir Türkiye Projesi’nde mutabık kaldık. Bugüne kadar konuştuğumuz her şeyin altına hem Büyükşehir Belediye Başkanımız hem de ben imza atacak durumdayız. İnşallah bundan sonra da bu proje grubu ortak akılla Türkiye için Ege için İzmir için Çeşme için çok güzel şeyler yapacak” dedi.

“Çeşme Projesi İzmir’in geleceğinde önemli rol oynayacak”
     Projenin İzmir’in geleceğinde önemli rol oynayacağına inandığını ifade eden İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Kazandıracağı değerlerle sadece İzmir’e Ege bölgesine değil ülkemizde büyük faydalar sağlayacağına inandığım projeyle ilgili aktif rolü için şeffaf ve paylaşımcı projeyi yürüttüğü için sayın bakanıma teşekkür etmek istiyorum. İZTO olarak bu projeyle ilgili olumlu görüşlerimizi kamuoyuyla zaman zaman paylaştık. Baya mesafe kaydedildi” diye konuştu.

“Geleceğin 50 yılını turizme örnek göstereceği konseptleri belirledik”
     Bakan Ersoy ve İBB Başkanı Soyer, açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlandı. Türkiye Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği’nin (TMMOB) kamuoyuna sunduğu Çeşme Projesi Raporu’nda projenin kamu yararı taşımadığı ve doğaya zarar vereceği yönündeki ifadelerin hatırlatılması üzerine konuşan Bakan Ersoy, “Proje grubunu biz belirlemedik. İzmir Ticaret Odası, Çeşme Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi belirledi. Biz geleceğin 50 yılını turizme örnek göstereceği gerekli konseptleri belirledik. Bundan sonrası için bunların ne kadarı projeye yerleştirilebilir proje grubu belirleyecek. Hiçbir şey olmazsa olmaz değil. Her şeye evet demek de her şeye hayır demek de iyi bir şey değil. Amacımız bölgenin menfaatlerini gözeterek en doğru sonucun elde edilmesi” dedi.
     İBB Soyer de kendisine yöneltilen, “Son açıklamanızda kafanızda projeyle ilgili soru işaretleri olduğunu söylemiştiniz. Bu soru işaretleri giderildi mi?’ sorusuna şu yanıtı verdi: “Bu çaptaki projelerin sorusu hiç bitmez. Tüm mesele soruların cevaplarının bulunma sürecinde nasıl bir yol izleniyor buna bakmak. Ne kadar bilimsel bir yol izleniyor, ne kadar doğaya saygılı bir yol izleniyor, ne kadar mutabakat içinde bir yol izleniyor buna bakmak lazım. Sorularımız tabi ki var, çünkü ortada bitmiş bir proje yok daha. Biz sadece ilkelerde ve yöntemde mutabıkız, gelecek konusunda ortaya konmuş bu irade ve perspektif konusunda mutabıkız. Ama bunun içinin nasıl doldurulacağı meselesinde tabi ki daha çok şey konuşulacak, tartışılacak. Ama güzel olan şey Sayın Bakanımız yolu açıyor ve diyor ki; ‘Siz İzmir olarak takip etmeye devam edeceksiniz.’ Biz de onun açtığı bu yoldan devam edeceğiz.”


+ Benzer Haberler
» İşler: Tesislerimiz İzmir Valiliği’nin emrinde
» Asrın projesi Marmaray 7 yaşında
» Koçtaş hizmet ağını genişletmeyi sürdürüyor
» Türkiye Finans ülke ekonomisine 60,5 milyar lira katkı sağladı
» Vestel İngiliz Hostess ve White Knight markalarını satın aldı
» Efes Selçuk Belediyesi vatandaşların yanında
» “Deprem değil bina öldürüyor”
» Aktif hasta sayısı 40 bini aştı
» İzmir’de 6,6 büyüklüğünde deprem
» Nestle’den Bursa’ya 250 milyon liralık yatırım


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni