• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ceza, eleştiri ya da oluruna bırakma yeni sorunlara yol açar

09 Haziran 2018 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

Ceza, eleştiri ya da oluruna bırakma yeni sorunlara yol açar

           HABER MERKEZİ     
     Klinik Psikolog Meral Avcı, öğretim yılı sona ererken çocukları beklentilerinin dışında karne getirecek anne babaları “yaz tatilinde önlem alma” konusunda uyardı. Çocuğun karnesinde düşük notlar olduğunda bunun bir geribildirim olarak algılanması gerektiğini belirten Avcı, “Sonuca bakıp, çocuğu suçlamak yapılacak en büyük hatadır. Veliler bu sonuca hangi sorunların neden olduğunu saptamalı ve yaz tatilini fırsat bilip sorunları çözmeli. Çocuğun mevcut sorunlarını çözmeye başlayarak gelecekte oluşabilecek daha büyük sorunların önüne geçmiş oluruz. Okul başarısızlığına bağlı olarak çocuklarda sıklıkla benlik değerinin düştüğünü ve özgüven eksikliğinin oluştuğunu görüyoruz,  bu asla unutulmamalı” dedi.

     2017-2018 öğretim yılı Cuma günü sora eriyor. Milyonlarca öğrenci, heyecanla karne gününün gelmesini bekliyor. Gerek öğrenciler, gerekse veliler emek ve çabalarının sonuçlarını en iyi şekilde görmek istiyorlar. Ancak karne sonuçları beklentileri karşılamadığında öğrencilerin büyük sorunlar yaşayabildiklerini belirten İzmir Kent Hastanesi Klinik Psikoloğu Avcı, yaşamın iniş çıkışları olan bir süreç olduğunu hatırlattı. Yaşam başarısı denildiğinde hangi kıstaslara göre tanımlanacağı, neyin başarı, neyin başarısızlık olduğunun net olmadığını kaydeden Avcı, “Hayat başarısı; kişiye, çevreye, ülkeye hatta kişilerin duygudurumuna göre değişebilen bir kavramdır. Kişinin bakış açısına, beklentilerine, hedeflerine göre değişebilir” diyerek, anne babalara önemli mesajlar verdi. Çocukların okul dönemlerinin büyüme ve gelişme dönemine de karşılık gelmesi bakımından güçlüklerin yaşandığı bir dönem olduğunu,  sosyalleşme, akranlarla ilişkilerin çocukların öncelikli konuları olduğunu belirten Psikolog Avcı şöyle konuştu:

Ceza, eleştiri ya da oluruna bırakma yeni sorunlara yol açar
     “Karne notu, karmaşık bir süreçten geçmiş olan çocuğun performans sonucudur. Düşük notlar olduğunda bunu bir geribildirim olarak algılamak gerekir. Sonuca bakıp, çocuğu suçlamak yapılacak en büyük hatadır. Süreçte çocuğun, ne yaşadığını araştırmak gerekir. Bir öğretim döneminde hangi kıstaslara bağlı olarak bu sonuçların ortaya çıkmış olduğununun üzerinde durulmalıdır. Bu şekilde yaklaştığımızda, bu sonuca hangi sorunların neden olduğunu saptayabiliriz.

     Çocuğun mevcut sorunlarını çözmeye başlayarak gelecekte oluşabilecek daha büyük sorunların önüne geçmiş oluruz. Okul başarısızlığı algılama kapasitesiyle, özgül öğrenme bozukluklarıyla, işitme güçlüğüyle, göz kusurlarıyla, vitamin-mineral eksikliğiyle, duygusal sorunlarla, akran zorbalığıyla, aileden kaynaklanan sorunlarla, dikkat eksikliğiyle, öğretmen reddiyle, motivasyon eksikliğiyle ve bunun gibi daha pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir. Çok geniş bir düzlemde ele alınıp, ayrıntılı değerlendirilmesi gerekir. Cezalandırmak, eleştirmek ya da oluruna bırakmak yeni sorunlara yol açacaktır. Çözüm odaklı davranarak bu süreci yönetmek, çocuğumuzun eğitim yaşamıyla ilgili birçok kazanımı da birlikte getirecektir.“

Çocuğunuzun dersleri başarısızsa onunla özel olarak ilgilenin
     Çocukları ders başarısızlığı yaşayan anne babalara yaz döneminde çocuklarıyla özel olarak ilgilenmeleri uyarısında bulunan Avcı sözlerini şöyle sürdürdü:
“Başarısızlığın nedenlerinin belirlenmesi ve uygun desteğin sağlanması oldukça önemlidir. Bunun yanında önemli olan bir kaç husus daha bulunmaktadır. Okul başarısızlığına bağlı olarak çocuklarda benlik değerinin düştüğü ve özgüven eksikliğinin oluştuğu sıklıkla görülmektedir. Bu durumu gidermeye yönelik çocuğu farklı etkinliklere yönlendirerek farklı alanlarda başarı göstermesine zemin hazırlayabiliriz. Sportif etkinlikler bu durumlarda öncelikli önerdiğimiz faaliyetlerdendir.  Tüm yıl kapalı alanlarda ve hareketsiz kalan çocuklarımız hem kas gelişimlerini destekleyecek, hem de kendilerini farklı bir alanda denemiş olacaklardır.

     Yaz döneminde çocuklar bol bol sevdikleri sportif faaliyetleri sürdürmelidirler. Arkadaş grupları içinde zaman geçirmek de bu dönemde çok yararlıdır. Bunun yanı sıra sevebilecekleri ve kendi seçimleri olan kitapları okuma konusunda da desteklenmeleri önemlidir. Ders çalışma, kitap okuma, test çözme konusunda çocuğu zorlamak, onun adına çalışma programı hazırlayarak uymasını istemek çocuğun motivasyonu açısından sakıncalıdır. Ders çalışmayla ilgili olumsuz duygular oluşturabilir veya olan duyguları pekiştirebilir. Kendisine güvenilen çocuk, bir süre sonra kendi programını yapar. Kendini geliştirmeye yönelik çalışmalara yönelir. Anne ve babaların bu konuda çok sabırlı olmaları ve çocuklara güvenmeleri gereklidir.”

 


+ Benzer Haberler
» Zincir Marketlerde kayıplar azalsın, operasyonel hız ve satışlar artsın
» 23 Nisan’da çifte bayram
» Otizmli bireyler eğitimde nerede?
» Pınar Çocuk Tiyatrosu 23 Nisan’da çocuklarla...
» Makine sektörünün istihdama katkısı artıyor
» SpotMini robotu satışa çıkıyor
» Çin’in ağaç mevcudu 13 milyar metrekübü aştı
» “Esnaf ve sanatkârımıza emeklilik yolu açılmalı”
» Türkiye’nin yüzde 28’i çocuk
» Gaziemir’de Bedia Akartürk coşkusu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni