• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

CHP’den çocuk tacizlerine karşı proje

12 Eylül 2018 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

CHP’den çocuk tacizlerine karşı proje

   ► CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Çocuk tacizleri ve kadın cinayetlerini önlemede caydırıcı cezaların olmadığını belirtti.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İzmir İl Örgütü’nün Karabağlar’dan başlatıp tüm İzmir’e yaymak üzere hazırladığı, “Çocuk Tacizinin Önlenmesi” hakkındaki projenin basın toplantısı gerçekleştirildi. İl Başkanlığında gerçekleşen basın toplantısına Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’nin yanı sıra Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İzmir İl Başkanı Nurşen Balcı, İzmir İl Sekreteri Birgül Değirmenci ve partililer katıldı. Basın toplantısında konuşan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, çocuk istismarına dikkat çekmek amacıyla hazırlanan projenin Karabağlar’dan başlayarak tüm İzmir’e yayılacağını söyledi.

     Çocuk tacizleri ve kadın cinayetlerine yönelik yasaların caydırıcılıktan uzak olduğunu, getirilmek istenen idam gibi göstermelik yasa tekliflerinin ise göstermelik olduğunu dile getiren Köse, “Ne acı ki çocuk ve istismar kelimelerini bir arada kullanmak zorunda kaldığımız bir ortamdan geçiyoruz. Gönül isterdi ki çocuk ve taciz bir arada kullanılmasın. Çocuk tacizleri yaşanmasın. Bu ülkenin kanayan yarası; çocuk tacizleri ve kadın cinayetleri. Bunu önlemek için mevcut iktidarın hazırdaki yasaları uygulamayışı, cezaları hafifletiyoruz gibi yasa tekliflerinin getirilmesi söz konusu. İdam isteği göstermelik. Kökten çözüm gerekiyor. Caydırıcı cezalar yok. Yürürlükteki yasaların ivedilikle harekete geçirilmesi gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

“Ülkeyi karanlıktan kurtarmak için çalışmalıyız”
     Kadına ve çocuklara yönelik şiddet, taciz ve istismarın son 15 yılda giderek arttığını dile getiren Köse, “Son 15 yılda artarak devam eden ve iççimiz i karartan tacizler ülkemizde artık normal ve olağan durumlar oldu. Ağustos’ta 41, Temmuz ayında 31 kadın öldürüldü. Görmediğimiz ve bilmediğimiz birçok olay ve kayıp var. Bizlere kadın örgütlerine ve CHP kadın örgütlerine büyük sorumluluk düşüyor. Bulunduğumuz her ortamda bu ülkeyi bu karanlıktan kurtarmak için çalışmalıyız” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’de çare artık CHP”
     Toplantıda konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ise “Kız çocuklarına tacize karşı bir duruş gerçekleştirmeliyiz.  Kadın ve çocukların okumasından kaygılanan bir yönetim var. Görüntüde kadın var. Kadın sorununun çözülmesi için kadınların hayatın her alanda eşit olması ve görünür kılması gerekiyor. Birbiriyle normal ilişki kuramayan kız ve erkek çocukları, ileride birbirlerine normal gözlerle bakmayı, birlikte çalışmayı ve üretmeyi düşünemez. Türkiye’de çare artık CHP. Kadın ve erkeklerin yeniden eşit olduğu bir Türkiye’yi inşa etmeliyiz. Her alanda, her yerde eşitçe çalışması, temsil edilmesi, kız çocuklarının da karma okullarda okumasını sağlamalıyız. Kadınlar görünür olmazsa şiddet ve tacize uğrar. Kadınları hayatın her alanında görünür olmasını sağlamak, iş sahibi olmasını sağlamak zorundayız” şeklinde konuştu.

Proje tüm İzmir’e yayılacak
     “Çocuklar Geleceğimizdir” başlıklı projeyi tanıttan CHP İzmir İl Başkanı Nurşen Balcı’da “Kız çocuklarına yönelik taciz ve istismarın önlenmesi için yapacakları projenin Karabağlar’dan başlayacağını açıklayarak, projeyi tüm İzmir’e yayacaklarını kaydetti.
     Çocuklara yönelik taciz ve istismara yönelik cezaların caydırıcılıktan uzak olduğunu belirten Balcı, “Tespit edildikten sonra hukuki ve sosyal destek ağı yetersiz. Devletin koruma, suçluları cezalandırma, rehabilitasyon çalışması yapıyor ancak yeterli değil. Suçu işleyen için en ağır cezalar uygulanmalı. Çocuk Bakanlığı kurulmalı” dedi.

“Çocuk istismarına dur diyelim”
     Projenin ayrıntıları hakkında bilgi veren Balcı, “Çocuk ve anneler için bilgilendirme çalışmaları yapacağız. Psikolog, sosyolog ve hukukçularla yürüteceğiz. Amacımız sadece aileleri bilgilendirmek değil kadınlara da ulaşmaktır. Fatma Köse’nin desteğiyle başlatacağız. Diğer ilçelerimize de yayacağız. Çocuklarımızı istismardan korumak hepimizin görevi. Çocuk istismarına dur diyelim” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» İzmir, e-ihracatta da öne çıkmak istiyor
» 8. Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı
» Üreticilere 1 milyar 432 milyon TL ödenecek
» İhracat hedefi Ortadoğu pazarının kapılarını araladı
» Türkiye dünyanın en mutlu 79’uncu ülkesi
» 10. Alaçatı Ot Festivali yine dopdolu geçecek
» Garanti Bankası’ndan 103 milyon 220 liralık ihraç
» BİST, ATPET hisselerini kottan çıkardı
» Dagi Yatırım Holding brüt takasa alındı
» Emlak Konut bir projesini tasfiye etti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni