• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Ciddi bir işsiz stoku var ve kayıt dışı istihdamda artış yaşanıyor”

14 Ocak 2020 Salı 15:00
12
14
16
18

“Ciddi bir işsiz stoku var ve kayıt dışı istihdamda artış yaşanıyor”

           SEDA GÖK / ANKARA     
     HAK-İŞ Başkanlar Kurulu Toplantısı, Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın katılımıyla HAK-İŞ Genel Merkezinde gerçekleştirildi.
     İşsizlik konusunda hala ciddi bir işsiz stoğunun bulunduğunu ve kayıt dışı istihdamda artış yaşandığını dile getiren Arslan, “İşsizlik sigortasındaki dengeler ilk kez 2019 yılında gelir-gider yönünde bozulmuştur ve bu durum hepimizi ciddi şekilde endişeye sevk etmektedir. Özellikle ücretli çalışanların hem ihtiyaç kredisi hem de kredi kartı borçlarındaki artışlar dikkati çekmekte ve yaptığımız araştırmaya göre yaklaşık 3 milyon 900 bin çalışanın icra takibi sonucunda hacizlerle karşı karşıya kaldığını görmekteyiz. HAK-İŞ olarak bu sorunun çözümü konusunda çaba sarf edeceğiz” dedi.

“Kadro Kapsamı Dışında Kalan KİT’ler Gündemimizde”
     Arslan, 2020 yılının ilk Başkanlar Kurulu Toplantısının gerçekleştirildiğini belirterek, “2020 yılında HAK-İŞ’in birinci gündeminde 696 sayılı KHK konusundaki gelişmeler var. 2017 yılında kamuda çalışan 1 milyona yakın taşeron şirketlerdeki arkadaşlarımız kadrolarına kavuşmuştur. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük reformlarından birisidir. Ancak 696 sayılı KHK kapsamı dışında kalan KİT’lerde çalışan arkadaşlarımız kadro alamamıştır. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak kadro alamayan arkadaşlarımızın kadrolarına kavuşmaları için her fırsatta bu konuyu gündemimizden eksik etmedik. Kapsam dışı kalan arkadaşlarımızın kadrolarının verilmesi konusunda ciddi bir çalışma ortaya koyduk” dedi.

“Kapsam Dışı Kalanlar İçin Mücadelemiz Devam Ediyor”
     696 sayılı KHK’ya HAK-İŞ’e verilen taahhütlerin dışında bir madde eklenerek, çalışma hayıtında çeşitli sıkıntılar yaratacak bir düzenleme yapıldığını belirten Arslan, “Bu durumu her fırsatta hükümetimize ve ilgililere iletmemize rağmen bu konuda ne yazık ki herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Sendikalarımızın büyük bir mücadele ile örgütlediği üyelerimiz, kanun maddesindeki bir değişiklikle sendikalarından kanun zoruyla başka sendikaların üyesi yapılmaya itilmişlerdir. Bu sorunun ortadan kaldırılması konusundaki çabalarımız bundan sonra da hız kesmeden devam edecektir” şeklinde konuştu.
     HAK-İŞ Konfederasyonu’nun 2019 yılında vergi konusunda ciddi bir çalışma yaparak, vergi alanında uzmanlarla, HAK-İŞ ve HAK-İŞ’e bağlı sendikalarımızın uzmanlarıyla bir vergi reformu raporu hazırladığını açıklayan Arslan, “Vergi konusundaki özet raporumuz başta hükümet kanadı olmak üzere, AK Parti Grup Başkan Vekillerine, Maliye Bakanlığı’na ve diğer bakanlıklara ulaştırılmıştır. Siyasi partilerden, Grup Başkan Vekillerine ve basın yayın kuruluşları aracılığıyla HAK-İŞ’in vergi konusundaki talepleri kamuoyuyla paylaşılmıştır” dedi.

“Belediyelerde 6 bin 327 Arkadaşımız İşten Çıkarıldı”
     Konfederasyona bağlı sendikalara bağlı 109 işyerinde çalışan 29 bin 272 HAK-İŞ üyesinin baskı, tehdit, korkutmalar ve bir kısım engellemelerle sendikalardan istifa ettirildiğini söyleyen Arslan, “6 bin 327 arkadaşımız çeşitli sebeplerle belediyelerde işten çıkarıldı. Çıkarılan arkadaşlarımızın büyük bir bölümünün tazminat ve temel hakları ödenmeden işten çıkarıldılar. 350 HAK-İŞ üyesi arkadaşımız işyerlerinden istifa ettirilmek için uzak bölgelere sürgün edildi” dedi.

“Vergi Konusunda Ciddi Bir Çalışma Yaptık”
     HAK-İŞ Konfederasyonu’nun 2019 yılında vergi konusunda ciddi bir çalışma yaparak, vergi alanında uzmanlarla, HAK-İŞ ve HAK-İŞ’e bağlı sendikalarımızın uzmanlarıyla bir vergi reformu raporu hazırladığını açıklayan Arslan, “Vergi konusundaki özet raporumuz başta hükümet kanadı olmak üzere, AK Parti Grup Başkan Vekillerine, Maliye Bakanlığı’na ve diğer bakanlıklara ulaştırılmıştır. Siyasi partilerden, Grup Başkan Vekillerine ve basın yayın kuruluşları aracılığıyla HAK-İŞ’in vergi konusundaki talepleri kamuoyuyla paylaşılmıştır” dedi.

“Ücretlilerin Vergi Yükünün Fazlalığına Dikkat Çektik”
     HAK-İŞ olarak vergi konusundaki raporda özellikle ücretliler üzerindeki vergi yükünün fazlalığına dikkat çektiklerini dile getiren Arslan, “Vergilendirmede çalışanların medeni durumu, çocuk sahibi olup olmadığı, evli olup olmadığı ve birden fazla kişinin muhatabı olarak çalışmalarının dikkate alınıp alınmadığı, ilk dilim verginin ne kadarının vergi dışı bırakılması gerektiği gibi çeşitli temel yaklaşımları ortaya koyduk. AB ülkelerini kıyasladık, karşılaştırdık. Hem AB ülkelerindeki hem de ülkemizdeki vergi düzenlemeleri konusundaki bizim açımızdan olumsuz hususların altını çizerek, yeniden gözden geçirilip bir düzenleme yapılması talebimizi yeniledik” sözlerine yer verdi.

“Konfederasyonlar Olarak Ortak Bir Çalışma Yaptık”
     HAK-İŞ’in vergi konusundaki çalışmalarının yanı sıra üç konfederasyonun ortak çalışma yaptığını anımsatan Arslan, “Bu çalışmalarda da Konfederasyonumuzun kendi çalıştığı çerçevede ve bazı bir kısım ilavelerle 3 Konfederasyon olarak vergi konusundaki taleplerimizi kamuoyuyla paylaştık. Bizim taleplerimize rağmen dijital vergi düzenlemesi ne yazık ki parlamentodan geçti ama biz vergi konusundaki çalışanların uğradığı haksızlıkların ve adaletsizliklerin giderilmesi konusundaki kararlılığımızı her fırsatta kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a 30 bini geçti
» Merkez Bankası, politika faizini 10,25’e yükseltti
» Eylül’de Reel Kesim Güven Endeksi’nde 0,9 puan azalış
» Vergi ve sigorta borçlarının yeniden yapılandırma geliyor
» Plajda heyecan yeniden başladı
» Türkiye’nin kadın ihracatçıları ilk sanal ticaret heyeti başladı
» Batur’dan gazilere vefa ziyareti
» Annelere doğum yardımı sürüyor
» Turkcell Wi-Fi 6 ile evlerde yeni internet dönemini başlattı
» Ek ithalat vergileri yıl sonuna uzatıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
  Ticaret 22.09.2020
  Ticaret 21.09.2020
  Ticaret 19.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni