• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Çiğ sütte maliyet düşürülmeli”

01 Haziran 2021 Salı 15:00
12
14
16
18

“Çiğ sütte maliyet düşürülmeli”

   ► ZMO İzmir Şubesi tarafından yapılan açıklamada, 2 yıl önce işlenen süt miktarı üretilen çiğ sütün yüzde 55 iken bu rakamın yüzde 45’e düştüğü belirtildi

           HABER MERKEZİ      
     TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İzmir Şube Yönetim Kurulu, 1 Haziran Dünya Süt Günü ile ilgili basın açıklamasında bulundu. İki yıl öncesine kadar işlenmeye giden süt miktarı üretilen çiğ sütün yüzde 55 iken bu rakamın yüzde 45’e düştüğü belirtilen açıklamada, “Açıkta satılan sütlerin çoğaldığı bu dönemde bunların hangi koşullarda sağıldığı, nasıl muhafaza edildiği ve evlerde yeterince kaynatılıp kaynatılmadığı belli değildir. Çiğ süt fiyatlarına bakılacak olursa, son bir yılda süt maliyetinin yüzde 70’ini oluşturan hayvan yemlerine ardı ardına yapılan zamlar üreticiyi zora sokmuştur. Ayni dönemde çiğ süte yapılan zamlar yemler ve diğer girdi maliyetleri karşısında yetersiz kalmıştır.  Çiğ süt maliyetlerinin yüksek olmasının yanı sıra yükselen karkas et fiyatları nedeniyle ineklerin kesilmesi söz konusu olacaktır. Bu da tıpkı 2008-2009 yıllarında olduğu gibi bir süt-et krizine neden olabilecektir. Böyle bir kriz süt hayvancılığına ve dolayısıyla da sektöre büyük darbe vuracaktır. Bu nedenle çiğ süt maliyetlerinin düşürülmesi yönünde politikalar uygulanmalıdır” denildi.

“2050’de küresel süt tüketiminin yüzde 58 artacağı öngörülüyor”
     Sütün beslenme uzmanları tarafından temel gıda maddesi olarak kabul edildiğinin vurgulandığı açıklamada, “Birleşmiş Milletlere göre; dünya nüfusunun 2050’li yıllarda 10 milyara ulaşacağı, gelişen ülkelerde kişi başına hayvansal protein tüketim miktarında artışı olacağı, gelecek 20 yılda hayvansal ürün talebinin 2 kat artacağı ve 2050’de küresel süt tüketiminin yüzde 58 artacağı öngörülmektedir. Dünyada kişi başına tüketilen proteinin 8,2 gramı yani yüzde 26,62’si, Avrupa Birliği’nde 20,47 gramı yani yüzde 34,9’u, Türkiye’de ise 18,19 gramı yani yüzde 50’si sütten gelmektedir. Süt, Türkiye’de tarımsal üretim değerinin yüzde 9’unu, hayvansal üretim değerinin yüzde 15,6’sını karşılarken, dünyada tarımsal üretim değerinin yüzde 8’ini, hayvansal üretim değerinin yüzde 25’ini karşılamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

“Tarım politikaları uzun vadeli bir stratejiyle yürütülmeli”
     Süt ve süt ürünleri sektörü ile ilgili önerilerin sıralandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Süt üretimini de içerisinde olduğu tarım politikaları uzun vadeli bir stratejiye uygun olarak yürütülmelidir. Çiftçiye üretimde güven ve destek sağlanması üretimde artış sağlayacaktır. Çiftçi ithalat politikaları ile üretimden koparılmamalıdır. Bilinmelidir ki güvenilir ve yeterli gıdaya ulaşmanın tek yolu yerli üretimi artırmaktır. Artan nüfusun süt ve kırmızı et kaynaklı hayvansal protein ihtiyacını karşılayabilmesi için hayvan sayısının artırılması, dolayısıyla da süt/kırmızı et hayvancılığına yatırım yapılması gerekmektedir. Et ve süt maliyetlerini yükselten temel etken yem maliyetleridir. Yem hammaddesinde dışa bağımlı olunması, kur artışındaki artışlarla birlikle maliyetleri yükseltmektedir. Ayçiçeği, kanola ve soya küspesi besin içerikleri nedeniyle yem sanayinde yaygın bir şekilde kullanılan küspe türleridir. Yağlı tohum üretiminin arttırılması, yem hammaddesi ihtiyacında dışa bağımlılığı en aza indirecektir. Çiftliklerin küçük ölçekli olması nedeniyle çiftlik başına üretilen süt miktarı düşüktür. Ayrıca süt maliyetlerinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle çiftçiler küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde süt üretimi yerine besiciliğe yönelmektedirler. Küçükbaşhayvan yetiştiricilerinin üretim ekonomisinde kalmaları için örgütlenmeleri gerekmektedir ve örneğin destekleme avantajları gibi çeşitli politikalarla kooperatifleşmeleri sağlanmalıdır” denildi.

“Günübirlik üretim politikaları süt sektörünü olumsuz etkilemeye devam edecek”
     Yapılan açıklamada, “Süt toplama merkezlerin yetersiz olması, buralarda yeterli stok bulunmaması, nakliye sorunları, kooperatifleşme-örgütlenme ağının zayıf olması, süt toplamada yetki kargaşasının bulunması, dönemsel olarak geçici önlemlerle piyasaya müdahale edilmesi, kaynak aktarımının yetersizliği dolayısıyla üreticilerin yalnız bırakılması fiyat istikrarsızlığına yol açmakta ve ülke içi arz-talep dengesizliğine neden olmaktadır. Bu durumda tüketici daha ucuz olan kayıt dışı ürünlere yönelmektedir. Sağlıklı gıdaya ulaşmak için kayıt dışılık engellenmeli, sektör ile ilgili üretici örgütleri ve kooperatifler desteklenmelidir. Katma değer oluşturan ve istihdam yaratma potansiyeli bulunan süt sektöründeki mevcut üretim, iç piyasa gereksinimini karşılamaktan uzaktır. Süt fiyatlarından ne üretici ne de tüketici memnundur. Yüksek girdi maliyetlerinden dolayı üretici kâr edemediği gibi, sütün iç piyasa fiyatı da tüketici beklentisinin üzerindedir. Maliyet unsurlarına etki eden bir diğer husus da yerel üret-yerel tüket mantığının dışına çıkılarak, çiğ sütün kilometrelerce öteden toplanıp işlenmesi ve toplandığı yere ürün olarak geri dönmesidir. Bu durum yakıt maliyetini arttırmakla kalmayıp, küresel iklim değişikliğine de olumsuz katkılar yapmaktadır. Hâlbuki bu mantık hayata geçirilirse üretici kâr edecek, tüketici de ucuza süt temin edecek ve süt tüketim alışkanlığı artacaktır. Sonuçta oluşacak talep artışı süt arzının daha yüksek seviyelerde gerçekleşmesine neden olacaktır. Türkiye halen süt ve süt ürünleri dış ticaretine açılamamış durumdadır. Çözüm odaklı olmayan günübirlik üretim politikaları süt sektörünü olumsuz etkilemeye devam edecek, tarımın diğer sektörlerinde olduğu gibi üretici-sanayici-tüketici yanlış politikaların altında kalacaktır” diye belirtildi.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı 5 bine doğru gerilemeye devam ediyor
» Günlük vak’a ve iyileşmede azalma devam ediyor. Aktif vak’a yükselişte
» Çeyiz alışverişi ham maddeye takıldı
» OSB’deki ilk atık su arıtma tesisi İzmir’de
» Salgında ‘Mavi Yolculuk’la denizde ev similasyonu
» E-skuter, artık PTT dağıtım hizmetlerinde kullanılacak
» ÇKS kaydı için son gün 30 Haziran 2021
» AmCham Türkiye Başkanlığına Tankut Turnaoğlu seçildi
» Tüpraş’ta, emniyetli çalışma için robotlar iş başında
» Foça’ya İZDENİZ ile yaz seferleri başladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
  Ticaret 16.06.2021
  Ticaret 15.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni