• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Çimentoda ihracat kısıtlaması kaynakları atıl bırakıyor”

13 Eylül 2021 Pazartesi 11:00
12
14
16
18

“Çimentoda ihracat kısıtlaması kaynakları atıl bırakıyor”


   ► Çimento sektörünün çatı örgütü TÜRKÇİMENTO, 2020 faaliyet yılının 63’üncü Genel Kurul toplantısını gerçekleştirdi

           HABER MERKEZİ      
     Çimento sektörünün çatı örgütü TÜRKÇİMENTO, 2020 faaliyet yılının 63’üncü Genel Kurul toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay, çimento sektörüne yönelik uygulanan ihracat kota uygulamasını doğru bulmadıklarını belirtti. Sektörün hali hazırda 30-35 milyon ton kapasite fazlasının olduğunu söyleyen Bozay, “Çimento ihracatına kısıt getirilmesini istemek, diğer bir ifadeyle ekonomimize sağlanacak katma değerin gözetilmemesi, ülke kaynaklarının atıl bırakılması anlamına gelmektedir” dedi.

“Cari açığın kapatılmasında çimento ihracatı önem taşıyor”
     Türkiye’nin cari açığının kapatılabilmesi için çimento ihracatının büyük önem taşıdığını dile getiren Bozay, “Bu durum ayrıca ülkemizde ihracat odaklı faaliyet gösteren yabancı sermayeyi de olumsuz etkileyecektir. Diğer taraftan, yıllık ihracat bağlantılarının yapıldığı bir dönemde mevcut tartışmaların gündeme gelmesi ise ulusal ticari menfaatlerimizin korunamaması riskini doğuruyor.  Sektörde istihdam sürekliliğinin ihracat sayesinde sağlanarak yaşanan krizlerin etkisinin bu şekilde bertaraf edilebilir. Çimento fabrikalarımız yerel işgücünü her zaman olduğu gibi desteklemeye devam etmektedir. İstihdamımızın devamı, bizler için en önemli önceliklerimiz arasında yer almaktadır” diye konuştu.

Çimento sektörü 2020’de zor koşullarda çalıştı
     Türk çimento sektörünün 2020’de zorlu koşullar altında faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, “Üst üste daralma yaşadığımız yılların ardından umutla başladığımız yılda, pandeminin etkisiyle yaşanan satış iptalleri, gelir kayıpları, çalışma kısıtlamaları gibi zorluklara, umutların yerini risklerle mücadeleye bıraktı. 2020 yılında Ocak itibariyle rakamlarda artışlar görmeye başlarken, devam eden 4 ayda iç pazarda tekrar daralma yaşadık. 2020 Haziranı’ndan itibaren normal hayata dönüş ve inşaat sektöründe yaşanan canlanma ile satışlarda gördüğümüz artış, yılsonuna kadar olumlu etkilerini gösterdi. İç satış ve üretim rakamlarında artışla 2020 yılını tamamladık” ifadesine yer verdi.

“Çimento üretiminin ilk 6 ayında %26 artış”
     Çimento üretiminin 2021 yılının ilk 6 aylık döneminde, geçen yıla oranla yüzde 26’lık artış ile  37 milyon tona çıktığını söyleyen Yücelik, “İç satışlar yüzde 29 artışla 28,3 milyon tonu buldu. Geçtiğimiz aylarda olduğu gibi tüm bölgelerde iç satışlarda artış görüldü. Yılın ilk 6 ayında üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 80’i iç satışa konu oldu. Ayrıca İhracatçı Birlikleri’nin geçici verilerine göre, 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde de çimento sektörünün toplam ihracatı, değer bazında yüzde 12,3 oranında artarak 836 milyon dolara çıktı. Ancak toplam ihracat miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,9 gerileyerek 20,8 milyon tona indi. Bu yılın ilk 8 ayındaki ihracatın 12,3 milyon tonu çimento; 8,5 milyon tonu ise klinkerden oluştu” açıklmasında bulundu.

“Çimento fiyatları maliyet artışının altında”
     Tüm bu gelişmelere rağmen sektördeki fiyatların, maliyet artışının çok daha altında seyrettiğini dile getiren Yücelik, “2021 yılı Ağustos ayında petrokok fiyatları geçen senenin Ağustos ayına göre yüzde 270 artış gösterirken, elektrik ve ithal kömür fiyatları sırasıyla yüzde 62 ve yüzde 197 artış göstermiştir. Yine 2021 yılı Temmuz ayında Yerli Linyit yüzde 43 oranında artış yaşanmıştır.  2020 Ağustos ayında 7,27 TL olan dolar kuru ise 8,49 TL’ye yükselmiştir. Çimento maliyetlerinin yaklaşık yüzde 80’ini döviz bazlı yakıt, elektrik gibi enerji girdilerinden oluşuyor. Buna karşın artışları tam olarak fiyatlara yansıtmayarak, ülkemizin kuruluşundan bu yana sürdürdüğümüz milli beraberlik anlayışıyla, ülke ekonomisine sunduğumuz katkıdan taviz vermeden çalışmalarımıza devam ediyoruz” sözlerine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» Hitit Üniversitesi bina işleri yaptıracak
» DEÜ, kariyer planlamada lider üniversiteler arasında
» Koç Topluluğu’nun pandemiden önce 97 Bin olan istihdamı bugün 110 binin üzerine çıktı
» Kozmetik sektörü 5 milyar dolara koşuyor
» Balkan rüzgârı devam ediyor
» Çorum İl Sağlık Müdürlüğü patoloji test karşılığı tam otomatik immünohistokimya sistemi satın alacak
» SunExpress’ten kış sezonunda yeni rotalar
» Roman Kültür Merkezi Konak’a ödül getirdi
» Okul sürecinde çocuklar için balın önemi
» Karşıyaka Ayaküstü Lezzetler Festivali’ne geri sayım başladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.09.2021
  Ticaret 27.09.2021
  Ticaret 25.09.2021
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni