• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Çimentoda kota müteahhitlerin eylemini nötrledi

22 Eylül 2021 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkan Yardımcısı Barış Öncü, dar gelirli insanların konut edinmesinin imkansız hale geldiğini ifade etti

Çimentoda kota müteahhitlerin eylemini nötrledi


   ► Çimento fiyatlarının bir yılda yüzde 200 ve üzerinde arttığını dile getiren Öncü, geçen sene 135 TL olan çimentonun bu yıl 500 TL olduğuınu dile getirdi

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Çimento başta olmak üzere inşaat girdilerinde yaşanan fiyat artışları, inşaat sektörünü durma noktasına getirdi. Çimento fiyatları  bir yılda yüzde 200 ve üzerinde arttı. Bu duruma tepki gösteren İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu çatısı altındaki müteahhitler 9 Eylül’de başlattıkları eylem kararına hala devam ediyor. Çimentonun inşaatta ana bileşen olduğunu ve bu nedenle girdi fiyatlarındaki artışlardan ilk olarak    çimento fiyatlarına tepki gösterdiklerini dile getiren Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkan Yardımcısı Barış Öncü “Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş ile inşaat girdilerinde yaşanan maliyet artışları ile ilgili özel bir görüşme gerçekleştirildi. Geçen sene çimento tonunu  135 TL’ye alırken bu sene 500 TL’ye alındığı faturalar ile gösterildi.  Böylece Bakan Muş’un talimatı ile  çimento ithalatına ve ihracatına kota getirildi.  Bu yaklaşıma karşılık  MÜFED olarak bekleme taraftarı olduk. Bu nedenle yapılan eyleme isteyen paydaşlarımız katılabilir ancak biz katılım konusunda bir destek göstermiyoruz” dedi.

“KONUT EDİNMEK İMKANSIZ HALE GELİYOR”
     Çimento kullanımı miktarının yapının büyüklüğüne, sınıfına ve cinsine göre değişiklik gösterdiğini ifade eden Öncü, “Bir yapıda çimeto payı yüzde 3 ile 10 arasında değişiyor. Nitelikli yüksek yapılarda  50-60 metre kazık çakılır ve burada çimento payı yüzde 10 çıkar. Ayrıca çimentoya sadece binanın kabasında kullandığımız bir malzeme olarak bakmamak lazım. Lavobo, cam, laminat, seramik ve fayans gibi ürünlerin üretimleri de betondan ve çimentodan yapılıyor.  Çimentonun dokunmadığı nokta yok, birbirilerini zincirleme etkiliyor. Ama şu an çimento üreticileri,  dünyada çimento fiyatlarının 150 euro ile 145 dolar oranlarındayken, Türkiye’de ucuz satıldığını gerekçe gösteriyorlar. Ancak Avrupa’da ortalama kişi başına milli gelir 30 bin doların altında değil. Ancak Türkiye’de milli gelir 6 bin doların altında. Bu maliyetler arttıkça vatandaşın konut edinmesi zorlaşıyor. Bizim feryadımızda bu, dar gelirli insanlar konut edinemeyecek. Konut edinmek imkansız hale geliyor” diye konuştu.

“MALİYETLERDEKİ ARTIŞ RİSKLİ KONUTLARIN DÖNÜŞÜMÜNE ENGEL”
     Maliyetlerin bu şekilde artması riskli konutların dönüşümünde büyük bir engel olduğunu söyleyen Öncü, “Depremden 4-5 ay önce, ortalama 120 metrekare bir konuta sektördeki paydaşlarımın verdiği dönüşüm teklifi 300-350 bin  TL aralığındaydı. Şu anda 600 bin TL civarına çıktı ve bu fiyatlarda da mütahitin karı minumum. Deprem öncesi, 300- 350 bin TL ile çok iyi karlar elde ederken, bugün 600 bin TL ile bile para kazanamıyoruz. Bu nedenle dönüşüm tıkandı ve iş almak istemiyoruz. Çünkü fiyatların nereye gideceğinide kestiremiyoruz.  İzmir’de mevcut konutların yüzde 70’i riskli konut. Depremden 2-3 ay önce müteahhit 300-350 bin TL’ye anlaşarak projesini hazırlattı.  Ancak şimdi fiyat farkı orataya çıkıyor. Bu farkı alamayınca da inşaata başlayamıyor. Bu şekilde muallakta kalan onlarca proje var” sözlerine yer verdi.

“İNŞAAT SEKTÖRÜ DARALIYOR”
     İnşaat sektörünün her geçen gün daraldığını ifade eden Öncü, “Karlarımız minimum oldu ve pazarımız daraldı. Eskiden senede 100 tane konut satarken, artık 50 tane satabiliyorum. Maliyet hesabı yapamıyoruz ve kaça mal ettiğimizi bilmiyoruz. Paydaşlarımın birçoğunun maliyetinin kaç para olduğunu bildiğini sanmıyorum çünkü fiyatlar günlük değişir oldu.  Şimdi eskisi gibi metrekareyi ne kadara mal ettiğimizi söylemek çok zor. Zamlanmayan hiçbir kalemimiz kalmadı. Zam neredeyse yüzde 400’e yakın oldu. Demir  fiyatı  6 bin 700 TL. Benzer zamlar  laminat ve camda da geçerli.Hepsinden muzdaribiz. Ama çimentonun kısıtlamasının işe yaramasını ümit ediyoruz” ifadesinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Mobilya tasarımına ‘Kemeraltı’ modeli
» Konut sektörü destek bekliyor
» “Güzellik sektöründe belirsizlik hakim”
» Hasarlı bina yıkımları kat maliklerine takıldı
» Motosikletli kuryeler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor
» Madenciler pandemide yurt içine yöneldi
» Hibrit çalışma çalışan bağlılığını düşürüyor
» Borsa İstanbul’un çanı Efeler Çiftliği için çalacak
» Sağlıkçılarımızı Almanya’ya kaptırıyoruz!
» UPK: Pamukta risk gelecek Mart’a kadar sürecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.10.2021
  Ticaret 26.10.2021
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni