• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Çin halısı, Türk halısını bitiriyor

23 Nisan 2019 Salı 15:00
12
14
16
18

   ► Halıcı Şehmuz Buz günümüzde el halısı dokuyanların çok azaldığını, bunu fırsat bilen Çinliler’in sahte Türk halısı ürettiğin vurguladı.

     İzmir Kızlarağası Hanı’nda el dokuması halı ve kilim ticareti yapan Hitit Halı ve Kilim dükkânının sahibi Şehmuz Buz, günümüzde el halısı dokuyan olmadığını bu yüzden de Çinlilerin Türk halısı üreterek halıcılığı bitirdiğini vurguladı. Eskiden halı dokumalarının çok güzel olduğunu belirten Buz, “Eskiden köylülerin hepsi el dokuma halılar yapardı ama şuan köyde yaşayanlar, artık dokuma yapmıyor bu yüzden de Çin ve Pakistan halıları işin içine girdi, böylece Türk halısının da işi bitti” dedi.

“Çin’den gelen halı el değil makine halısı”
     Türkiye’de artık el dokuma halısı kalmadığını, herkesin makine ile halı yaptığını dile getiren Buz, “Çin’den gelen halıların görünüşü çok güzel fakat el dokuması değil, makine dokuması. Türkiye’de gerçek dokuma halılar çift düğüm oluyorken, Çin’den gelenler tek düğümdür. Bazen halıların arasına parlak ipek yapıyorlar ama onlar ipek değil, suniler. Ben 50 yıldır bu işi yapıyorum, bu şekilde yaparak işimizi öldürdüler” şeklinde konuştu. Eskiden halının zevk için dokunduğunu belirten Buz, şimdi el halısı dokuyan olmadığı için, Çin ve Pakistan’ın da bu işin içine girmesiyle İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde Çin halılarının satılmaya başlandığını dile getirdi.

     Çin halıların gösterişi güzel olabilir ama kullanışının sıfır olduğunu söyleyen Buz, “Bizim halılarda, eskiden köylüler dağa çıkıp kök boya bulurdu, ceviz kabuğu, soğan, sumaktan halı yaparlardı. Artık kök boya diye bir şey kalmadı, Türk halısının değeri kalmadı. Bizim burada Hitit Galeri de, birkaç yerde daha kök boya ile yapılan el dokuma var başka kimsede yok. Hep yabancı mal satıyorlar, Alsancak’ta satılan halılar hep tek düğümlü, fiyatlarda çok yüksek, 7, 8 bin civarında. Ama 1, 2 ay kullanımdan sonra halılar atılıyor” ifadelerini kullandı.

“Dokuma halılarını en çok Amerikalılar tercih ediyor”
     El dokuma halılarını en çok Amerikalı vatandaşların tercih ettiğini belirten Buz, “Amerikalı vatandaş halıdan anlıyor, Türkler de ise bilgisi olan, el dokuma halısı alıyor. Şimdi ‘Patchwork’ dediğimiz halılar var, boyayıp parçaları birbirine ekliyorlar, renkli renkli, kare desenli, ‘Isparta halısı’ onlar. Artık bu tarz halılar satılıyor oysa el halısı daha kullanışlı” dedi. Türk halısının değerinin eskidikçe yükseldiğini dile getiren Buz, el halılarının antika oldukça para yaptığını, fakat artık dokuyan ve kök boya yapanın olmadığını belirtti.

     Bundan 30, 40 sene önce kamyonlarla mal alıp Avrupa’ya sattıklarını vurgulayan Buz sözlerini şöyle sürdürdü: “Çin halısının üretilmesinden ve Türkiye’nin de ekonomik sıkıntı çekmesinden dolayı el dokuma halısı satışlarında azalma var. Devletin, Türk halıcılarına destek vermesi gerekiyor, ama halıcılarla ilgilenen yok. Bu yüzden halı kültürümüz yavaş yavaş yok oluyor.”


+ Benzer Haberler
» “Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor
» Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni