• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Çobanlar ormanın tabi koruyucusudur”

03 Ağustos 2021 Salı 11:00
12
14
16
18

“Çobanlar ormanın tabi koruyucusudur”


           HABER MERKEZİ      
     Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, orman yangınlarının önüne geçmek için yaz aylarında ve özellikle kurban bayramı sonrasında mangal yakanların uyarılmasını, gerekli durumlarda engellenmesini, yangına sebebiyet verenlerin de en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. Çelik, ayrıca çobanların ormanın tabi koruyucusu olduğunu belirtti.  
     Ülkemizi derinden etkileyen orman yangınlarında Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli başta olmak üzere tüm ekibinin can siperane mücadele verdiklerini ifade eden TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli ve ekibinin canla başla gece gündüz demeden, uyku uyumadan yangın bölgelerinde büyük fedakarlık göstererek, tahmin edemeyeceğimiz kadar vatanperver ve milletseverlikle yaptığı çalışmalar milletimize gurur verirken  afetzedelerin de yaralarına merhem olmaktadır. Sayın Bakanımızın yangınla pençeleşen afetzedeler ile itfaiye ekiplerinin yanlarından ayrılmayarak süreci yönetmesi, kendisinin ne kadar başarılı ve milletsever olduğunun ifadesidir.Yüreğimizi yakan yangınlarda hayatını kaybeden itfaiye erlerine ve vatandaşlarımıza da Allah’tan rahmet,  kederli ailelerine ve ülkemize sabırlar diliyoruz. İnşallah bu acılar bir daha yaşanmaz” dedi.

DEVLETİMİZ GÜÇLÜDÜR
     Çıkan yangınların kontrol altına alınmasında devletimizin gücünü tüm dünyaya gösterdiğini ifade eden Çelik, “Yurdumuzun bir çok yerinde çıkan ve devletimizin güçlü gayreti ve milletimizin dayanışması ile çoğu kontrol altına alınan orman yangınları bizi derinden üzmüştür. Bu yangınlara devletimiz hızla müdahale ederek gücünü bir kez daha dünyaya göstermiştir. Yaralar sarılacak, ormanlarımız yeniden yemyeşil olacaktır. Devletimiz güçlüdür, dış mihrakların oyununu bozacak güçtedir. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli başta olmak üzere Bakanlığımızın en  üst bürokratından bütün itfaiye erlerine kadar emeği geçen tüm büyüklerimize kamuoyu önünde bir kez daha teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

MANGAL UYARISI
     Ormanlara mangal yakmak için gidenlerin uyarılmasını tavsiye eden Çelik, “İnsanlarımıza sesleniyorum; küresel ısınma ve sıcaklıkların ciddi manada artmasıyla her yıl yaz aylarında ve özellikle Kurban Bayramından sonra insanların  mangal ve etlerini alarak orman alanlarına akın etmesi her zaman bizi endişelendirmektedir. Bundan sonraki süreçte orman yangınlarının önüne geçilmesi için bu akımın engellenmesi, tersine çevrilmesi beklentimizdir.  Bu yangınları kısmen engelleyecektir. Bu nedenle ormanlara mangal yakmak için gidenlerin uyarılmasını tavsiye ediyoruz. Önce biz tedbirimizi alalım” şeklinde konuştu.

ÇOBANLAR ORMANI TEMİZLER, KORUR
     Ormanların korunmasında çobanların da büyük rolü olduğunu hatırlatan Genel Başkan Nihat Çelik, “Bu hadiseden çıkarmamız ve dikkat etmemiz gereken husus, orman-çoban ilişkisidir. Çobanlar sürüye bakarken aynı zamanda ormanı da temizlemektedir. Keçiler de ormanın dostudur. Ormanda otlayan keçiler, ağaçların altındaki otları tüketerek olası yangın riskini de azaltıyorlar. Çıkabilecek herhangi bir yangının hızlı büyümesinin önüne geçmiş oluyorlar. Çobanlar ve sürüleri ormanın tabi koruyucularıdır” diye konuştu.  

ONLAR BİZİM KAHRAMANLARIMIZ
     Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli başta olmak üzere bu yangını söndürme çalışmalarında görev alan pilotlardan itfaiye erlerine kadar canla başla mücadele edenlere teşekkür etmekle emeklerinin ödenemeyeceğini ifade eden Çelik, şöyle devam etti: “Bu insanların her biri bizim için kahramandır. Dışarıda durarak, sosyal medya üzerinden ucuz kahramanlıkla, gerçekleştirilen onca hizmetlere rağmen bilgi kirliliğine sebebiyet veren menfi ve nefsani davranarak yapılan çirkin davranışlar, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin bizatihi sevk ve idaresinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarının çalışanlarına, yangınla yüzyüze mücadele eden bütün personele  doğrudan bir saygısızlıktır. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin  canla başla gece gündüz demeden, uyku uyumadan yangın bölgelerinde büyük fedakarlık göstererek tahmin edemeyeceğimiz kadar vatanperver ve milletseverlikle yaptığı çalışmalar tüm vatandaşlarımızı mutlu etmektedir” diye konuştu.
     TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Öte yandan orman yangınları ve sel felaketinden zarar gören çiftçi ve yetiştiricilerimizin tüm zararlarının karşılanacağı açıklamasını yapan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye her zaman şükran borçluyuz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı iki gündür artıyor
» Çelik üreticisi karbon vergisine tedbir istiyor
» Rüzgârda hedefimiz 20 bin megavat kurulu güç
» İzmir Moda Endüstrisi 1,5 milyar $ ihracat hedefine yaklaştı
» İzmir’e ‘mobilya OSB’ müjdesi
» Kurulan şirket sayısı yüzde 30,7 arttı
» Bakan Pakdemirli: Herkesin sağlıklı gıdaya erişimi için çalışıyoruz
» “Metal fiyatına delta varyantı riski”
» Kırtasiye ürünlerinin satışı yüzde 51 arttı
» TOBB ve Visa’dan 1,5 milyon KOBİ’ye Akıllı KOBİ ile dijital dönüşüm daveti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
  Ticaret 16.09.2021
  Ticaret 15.09.2021
  Ticaret 14.09.2021
  Ticaret 13.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni