• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Corona virüsünü deniz ticaretini olumsuz etkiliyor”

26 Şubat 2020 Çarşamba 13:00
12
14
16
18

“Corona virüsünü deniz ticaretini olumsuz etkiliyor”

   ► İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi şubat ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi şubat ayı olağan meclis toplantısı meclis başkanı Kenan Yalavaç idaresinde gerçekleştirildi. Toplantıda yeni tip corona virüsünün deniz ticaretine olumsuz etkileri olduğunu söyleyen DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, “Çin neredeyse oyun kurucu noktada. Hem boş konteynerin dünyaya dağılması noktasında sıkıntılar var hem de Çin’e hammadde getiren gemilerin limanlarda kalmış olması hatta üzerinde yük olan ama tahliye edilemeyen gemiler söz konusu” diye konuştu.

“Baltık endeksi ve konteyner endeksi geriledi”
     Corona virüsünün ticarete olumlu ve olumsuz etkileri olduğunu söyleyen Öztürk, “Deniz turizmiyle ilgili birtakım avantajlar söz konusu gibi gözüküyor. Bir taraftan da genel turizme baktığınızda Nevruz kutlamaları için Kuşadası’na çok fazla İranlı geliyordu, bunun bir ilaç etkisi vardı sezon başında İranlıların gelmiş olması, sezonun bitiminde yapılan tadilatlar borçlanmalar olumsuz şekilde etkilenecek gibi duruyor” dedi.
     Çin’in Türkiye için önemli bir Pazar olduğunu belirten Öztürk, “Çeşme’de Alaçatı’da kışın ortasında yağmurda dolaşan Çinliler oluyordu. Bu maalesef sıkıntılı bir halde olacak. Bunun da deniz ticaretine, konteyner gemileri ve dökme gemileri açısından olumsuz etkisi var. Çin neredeyse oyun kurucu noktada.

     Hem boş konteynerin dünyaya dağılması noktasında sıkıntılar var hem de Çin’e hammadde getiren gemilerin limanlarda kalmış olması hatta üzerinde yük olan ama tahliye edilemeyen gemiler söz konusu. Örneğin konteynerde 20 bin TEU’unun üzerine çıkan gemiler var. 20 bin TEU bir geminin 2 bin TEU ile Şangay’dan hareket ettiği haberini aldık. Ne olacak bilmiyorum ama şu bir gerçek Baltık endeksi ve konteyner endeksi geriledi. Armatörlerin yeni bir boş konteyner pozisyonlama üzerinde çalıştığını biliyorum. Bu boş konteyner pozisyonu hem de genel navlun artışıyla ilgili bu da bizim ihracatımızı kötü etkileyecek gibi gözüküyor” açıklamalarında bulundu.

“Otoyolla limanlar birbirine kavuştu”
     Geçtiğimiz hafta devreye giren Menemen-Aliağa-Çandarlı otoyolunun bölge açısından önemli bir yatırım olduğunu ifade eden Öztürk, “Aliağa limanı ve İzmir limanları artık birbirine çok daha rahat kavuştu. Demir yollarıyla da lojistik merkezlerinin birleşmesi lojistik gücümüzü, rekabet şansımızı daha da artıracak. Lojistik performans endeksimizin 47’nci sıradan daha üst sıralara çıkmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.

“İzmir önemli bir turizm merkezine dönüşecek”
     Kültür ve Turizm Bakanlığının açıkladığı Çeşme projesiyle İzmir’in Antalya’dan sonra önemli bir merkez haline dönüşeceğini dile getiren Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Antalya neredeyse 15-16 milyon turisti ağırlıyor ama İzmir maalesef 1 milyon turistle idare ediyor. Çeşme’deki yatırımlarla önünün açık olduğunu değerlendiriyoruz. Bir şeyleri de unutmamız gerekiyor ekolojik denge bu bölge için çok önemli. İzmir’in geleceği için turizm açısından atılacak tüm adımlar bizi sevindirir, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”


+ Benzer Haberler
» Karaburun’da göz yaşartan dayanışma: Erkekler erzağa, kadınlar maske dikimine
» Güzelbahçe’de Covid-19 ile mücadeleye devam
» Şubat’ta ihracat %2,3, ithalat %9,8 arttı
» “Covid-19 salgını süresince işten çıkarmalar yasaklanmalı”
» Yılın ikinci yarısında EİB’in ajandası yoğun
» İzmir’de ki eczanelerin çalışma saatleri değişti
» Merkez Bankası, koronavirüsle ilgili ilave tedbirler aldı
» KOSBİ-KESİAD işbirliği devam edecek
» Konak Belediyesi’nden sosyal destek adımları
» Kemalpaşa’da sokak ve caddeler dezenfekte ediliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.04.2020
  Ticaret 31.03.2020
  Ticaret 30.03.2020
  Ticaret 28.03.2020
  Ticaret 27.03.2020
  Ticaret 26.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni