• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

COVİD-19 salgınında ruh sağlığı da korunmalı

23 Mart 2020 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

COVİD-19 salgınında ruh sağlığı da korunmalı

           KÜBRA TOPAL     
     Koronavirüs salgını nedeniyle günlük işlerimiz, çalışma ortamlarımız, hobilerimiz hatta yaşantımız belli noktalarda kısıtlanmış durumda. Özellikle virüse karşı alınan önlemler, günlük hayatımızı çok fazla etki altına aldı ve durum başta çocuklar olmak üzere pek insanı psikolojik olarak çok fazla etkiledi. Konu ile ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Uzman Klinik Psikolog M. Berk Karaoğlu, koronavirüs sürecinin çocuklar ve yetişkinler üzerindeki etkilerini ve neler yapılması gerektiğini anlattı.

“Ölüm korkusu insanları çok fazla etkisi altına aldı”
     Hem toplum hem de dünyaca çok önemli ve çok sancılı bir sürece girdiğimizi vurgulayan Karaoğlu, aslında bir değişim sürecine girildiğini belirtti. Özellikle engellenme, kısıtlanma ve yönlendirme yaşandığını söyleyen Karaoğlu, “Şu anki yaşanan süreçteki bu kısıtlamalar insan doğasına aykırı ve insanlara zor gelen yönelimler. Bu süreçte öncelikle ‘evde kal’ stratejisiyle evlere kapanıyoruz, bu bizim doğamıza uygun bir durum değil ve ölüm korkusu da insanları çok fazla etkisi altına almış durumda. Zaten ölüm korkusu insanın varoluşçu bir kaygısı ve bu süreçte de çok fazla tetiklenmiş oldu” diye konuştu. Tüm bu kısıtlama ve kaygıların dışında belirsiz bir dönemin içerisinde olduğumuzu ifade eden Karaoğlu, “Belirsizlik durumu insanlarda korkuyu ve endişeyi arttırır böylece psikolojik olarak kaygıya yani anksiyete bozukluklarına yol açabilir. Bu anksiyete bozuklukların arasında panik, obsesif kompülsif (takıntı) bozukluğu gibi bir çok kaygı ile ilgili psikolojik rahatsızlıklar yer alır. Ve bu rahatsızlıklarda insanların depresyona girmesine neden olur” dedi.

“Çocuklarda yaş gruplarına göre süreci açıklamalıyız”
     Özellikle bu süreçte insanlarda belli başlı psikolojik belirtilerin ortaya çıktığını belirten Karaoğlu, “Öncelikle elimizden geldiği kadarı ile yapabileceklerimizin dışına çıkmamaya özen göstermeliyiz. Yani bu süreçte kaygı yaşıyoruz ve bu kaygı bir ölçüde gerekli ama aşırıya kaçmamak şartıyla. Yapmamız ve almamız gereken önlemler var zaten bu önlemleri bakanlıklar açıklıyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 14 tane kural var, bu kurallar haricinde yapabileceklerimizi yapmalı, yapamayacaklarımız noktasında kaygılanmamaya dikkat etmeliyiz. Çünkü yapamayacaklarımız noktasında boşu boşuna kaygılanmış olmak, psikopatolojilere yani psikolojik rahatsızlıklara davetiye çıkarmaya neden olur” diye konuştu.

     Psikolojik olarak bu durumun her yaş grubunu etkisi altına alabileceğini ama özellikle çocukların daha fazla etkilendiğini dile getiren Karaoğlu, “Çünkü çocuklar için sorunlar dev boyutta gerçekleşiyor. Şu an yetişkinlerin bile çözemediği sorunlar karşımızda, bu durum çocuklar için daha da soyut kavramlar halinde karşımıza çıkıyor. Burada dikkat etmemiz gereken yaş gruplarına göre olayı açıklamak. Örneğin; çocuklarımız 11 yaşın altındaysa bu yaş grubuna yaşadığımız bu süreci anlatmak daha zor bir durum. Çünkü bu yaş grubu daha soyut düşünüyor ve bu durumda çocuklara olayı daha somut ve net ifade etmek gerekebilir. Yaş grubu 11 yaşın üstünde ise biraz daha yetişkine anlatır gibi anlatmak gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu. Yaşanılan süreçte özellikle yaşlılarda ölüm oranının yüksek olmasıyla ölüm korkusunun daha çok görüldüğünü söyleyen Karaoğlu, daha genç kişilerde ise bu durumun suçluluk psikolojisi şeklinde yani başka kişilere bulaştırma kaygısı ile karşımıza çıkabileceğine değindi.

“Bu süreçte sosyal medyadan biraz daha uzak durmalıyız”
     Bu süreci daha verimli ve psikolojik olarak daha rahat geçirmemiz gerektiğini vurgulayan Karaoğlu, “Daha çok evde kaldığımız bu dönemde, daha önce vakit bulamayarak yapamadığımız işleri, hobileri yapmalıyız. Örneğin; kitap okumak, oyunlar oynamak, kendimize vakit ayırmak gibi. Sosyal medya konusunda ise bu süreçte biraz daha uzak durmamız gerektiğini düşünüyorum. Özellikle haber kaynaklarına belli bir ölçüde bakılmalı, daha fazlası sıkıntılı bir süreç yaşamamıza neden olabilir. En önemlisi evde bulunduğumuz için hava alma isteğimiz, bunu özellikle balkonlara çıkarak yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

     Hiçbir sürecin sonsuza kadar sürmediğini söyleyen Karaoğlu, “Zor bir sürece girdik ama bu sorunu tek bir kişi ya da tek bir ülke yaşamıyor. Bu hepimizin ortak sorunu yani toplumsal bir sorun böyle bu düşünce bizi biraz daha rahatlatıyor. Bu süreçte el ele vermeli, uyulması gereken kuralları uymamız, en azından bulaştırma ve suçluluk korkusunu üzerimizden atmalıyız. Bunların yanında olumlu noktalara odaklanmalı, daha önce yapamadıklarımızı yapmalı ve ruh sağlımızı gerçekten korumalıyız. Çünkü bu virüsün etkileri elbet bir gün bitecek ama ruhen etkileri çok daha uzun sürecek. O yüzden bu sürece çok dikkat etmeli, evdeysek ruh sağlımızı ve kendimizi geliştirecek materyallere başvurmalıyız. Eğer çalışmak zorundaysak, kendimizi unutmamalı bu süreçte ne yapmamız gerektiğini ve ne yaptığımızı kendimize sormalıyız diye düşünüyorum” dedi.


+ Benzer Haberler
» Bit pazarı sakinleri zor durumda
» “Satışlar durma noktasına geldi”
» Girişimcilikte yeni dönem ‘sosyal medya’
» Sayılkan: Meslektaşlarımız için maske dağıtımına başladık
» Evde hareket et, suyu ihmal etme!
» Koronavirüse karşı araçlarda ozon gazı ile dezenfekte
» “Sektör paydaşları birlik olursa başarı artar”
» Akciğer tomografisi talebi patladı
» “2023’te 3 milyon ton kargo taşımayı hedefliyoruz”
» Bal talebi propolisin gerisinde kaldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.04.2020
  Ticaret 09.04.2020
  Ticaret 08.04.2020
  Ticaret 07.04.2020
  Ticaret 06.04.2020
  Ticaret 03.04.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni