• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Cumhurbaşkanı 2019 yılını değerlendirdi

17 Ocak 2020 Cuma 12:00
12
14
16
18

Cumhurbaşkanı 2019 yılını değerlendirdi

   ► Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

           HABER MERKEZİ     
     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Sağlıktan eğitime, ulaşımdan ticarete, sanayi ve teknolojiden dış politikaya, adaletten terörle mücadele ve yatırımlara ilişkin detaylı rakamlar veren Erdoğan, gelecek dönem hedeflerinden bahsetti.

21 yurt daha hizmete açılacak
     17 yılda eğitim-öğretimde, öncelikle altyapıyla ilgili eksikleri gidermenin gayreti içinde olduklarını belirten Erdoğan, “Öğrencilerimizin barınma sorununu çözmek için yurtlardaki yatak sayısını 182 binden 670 bine ulaştırdık. Bu yılın ilk yarısında 13 bin 750 yatak kapasiteli 21 adet yurdu daha hizmete açıyoruz” dedi.
     Sağlık sektöründe büyük reformların gerçekleştirildiğini söyleyen Erdoğan, “Bu yıl Konya Karatay, İstanbul İkitelli, Tekirdağ, Kocaeli ve İzmir Bayraklı Şehir Hastanelerinin açılışlarını yapacağız” diye konuştu.
     Hakim ve savcı sayısını 20 bin 829’a çıkardıklarını belirten Erdoğan, “İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketini birkaç hafta içinde Meclis gündemine gelecek” dedi.

“Örgüte katılım durma noktasına geldi”
     Geçen yıl PKK’ya yönelik operasyonlarda 1250 teröristin etkisiz hale getirilerek pek çok eylem engellendiğini dile getiren Erdoğan, “Örgüte katılım durma noktasına geldi. 911 kilometrelik Suriye sınırımıza güvenlik duvarı inşa ettik” diye konuştu.
     17 yılda 250 milyar lira üzerinde ulaşım yatırımı yaptıklarını ifade eden Erdoğan, “Yol projelerinde dikimi yapılan ağaç sayısı 68 milyonu aştı” dedi.  Erdoğan, Kanal İstanbul projesini çok yakında başlatacaklarını söyledi. 
     Havacılık sektörünün hacmini 25 milyar dolara yükselttiklerini vurgulayan Erdoğan, “İstanbul Havalimanı’nın ilk etabının ikinci fazını haziran ayında hizmete sokmayı planlıyoruz. İlk yerli haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6A’yı bu yıl tamamlayacak ve 2021 yılında uzaya fırlatacağız” dedi.
     100 bini İstanbul’da olmak üzere, her yıl 300 bin konutun dönüşümünü sağlamayı amaçladıklarını belirten Erdoğan, “TOKİ vasıtasıyla 4 milyona yakın vatandaşımızın yaşadığı 725 bin konutu tamamlayıp sahiplerine teslim ettik” diye konuştu.
     Sıfır atık projesiyle 4 milyon tonun üzerinde atık toplayıp geri dönüşüme kazandırdıklarını söyleyen Erdoğan, plastik poşet kullanımında yüzde 78 azalma olduğunu ifade etti.

2022’de et ithalatının sıfırlanması hedefleniyor
     Bu yıl 6,6 milyar lira hayvancılık desteği vereceklerini belirten Erdoğan, et ithalatını daha da azaltacaklarını ve 2022’de tamamen sıfırlamayı hedeflediklerini söyledi.
     Döviz kurunu nispeten istikrarlı bir çizgiye oturttuklarını dile getiren Erdoğan, “Faizin kademeli olarak aşağıya inmesi için adımları attık. ‘İnmesi gerekir’ dedik ve indi, iniyor” diye konuştu.
     Bu yıl yüzde 5 büyüme oranına ulaşarak yüzde 3,4 oranındaki küresel büyüme beklentisinin üstüne çıkmayı hedeflediklerini söyleyen Erdoğan, “Türkiye’nin kredi risk puanı iyileşmeye başladı. Dış ticaret açığımız yüzde 44,9 azaldı” dedi.
     Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobilini milletimizin takdirine sunduk” diyen Erdoğan, “Gemlik ilçemizde ilk etapta 1 milyon metrekarelik alana kurulacak fabrikayla üretim orada yapılacak” dedi. Milli Uzay Programı’nı bu yılın ilk yarısında ilan edeceklerini söyleyen Erdoğan, “Geçici bilim üssümüzü Antartika’ya kurduk, bilim seferlerini bu yılın ilk yarısında gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

“Yerlilik oranını %70’e çıkardık”
     Savunmada ülkeyi dışa bağımlılıktan kurtarmak için yerlilik oranını % 20’lerden % 70’lere çıkardıklarını belirten Erdoğan, “Milli gemisavar füzemiz Atmaca’yı da korvetimize yerleştirdik. Bayraktar SİHA’mızın ihracatına başladık. Korkut Hava Savunma Sistemi’nin teslimatına başlandı” dedi.
     Suriye meselesinin en hayati dış politika olarak gündemdeki yerini koruduğunu sile getiren Erdoğan, “Soçi mutabakatıyla büyük bir insani trajedinin önüne geçtik. Suriye sınırımızda 145 kilometre genişliğinde bir alanı terörden arındırdık. DEAŞ balonunu söndürdük” ifadelerinde bulundu.
     Libya ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılması mutabakatını imzaladıklarını açıklayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her iki ülkenin onayı olmadan bölgede arama sondaj yapılması veya boru hattı geçirilmesi artık mümkün değil. 2020’de bu alanları ruhsatlandırıp arama faaliyetlerine başlıyoruz.”


+ Benzer Haberler
» Gmail hesapları, kredi kartı verilerinden pahalı
» Bucalı öğrencilerin sağlığı için 100 tonluk hijyen desteği
» Karşıyaka’dan Destek Kampanyası: “Sen de destek ol, uzakta kalmasınlar”
» Heykel Çalıştayı’nda üretilen eserler Halk Park’ı süslüyor
» Güneşle dans
» Yıldız Holding’in dijital projelerine IDC CIO’dan iki ödül
» Artık türküsü de var!
» Okullara yönelik siber saldırılar 3 kat arttı
» İzmir “En Sevilen Kent” olma yolunda
» SiPay’den kredi kartı güvenliği için tavsiyeler


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
  Ticaret 22.09.2020
  Ticaret 21.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni