• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs ile ilgili yeni tedbirleri açıkladı

28 Mart 2020 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs ile ilgili yeni tedbirleri açıkladı

           HABER MERKEZİ     
     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgınını önlemek amacıyla Bilim Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda alınan 7 maddelik yeni tedbir paketini kamuoyuna açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, Türkiye’de tespit edilen 5 bin 698 vaka olduğunu ve 92 vatandaşın ise hayatını kaybettiğini dile getirdi.

“100 milyar liranın üstünde bir ekonomik destek programı hazırladık”
     Birlik ve beraberliğin güçlü tutulduğu takdirde bu süreçten daha güçlü çıkılabileceğini belirten Erdoğan, “Her bir vatandaşımız bu hastalığın sonuçlarını bilmelidir. Devlet ve vatandaş herkes tedbirini alacak. İlk etapta 100 milyar liranın üstünde bir ekonomik destek programı açıkladık. İşsizlik fonunu güçlendirdik. Kredi Garanti Fonu’nu güçlendirdik, esnafımızı destekliyoruz. Emekli maaşımızı bin 500 liraya çıkardık” ifadelerini kullandı.
     Üretim ve ihracatın devamının Türkiye’nin öncelikleri arasında olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üretim ve ihracatın devamı önceliklerimiz arasında. Bunun için önemli tedbirler aldık. Bu ülkede hiç kimsenin mağduriyetine izin vermeyiz. Yaşlılarımızı korumak için tedbirlerimizi aldık, onlara gözümüz gibi bakacağız. Hastalık zincirinin biran önce kırılmasını sağlamaya çalışıyoruz. En kısa sürede bu meselenin üstesinden geleceğiz yeter ki kurallara uyalım” diye konuştu.

“Testler kesinlikle ücretsizdir”
     Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Maske, eldiven, test kiti gibi ürünleri kendimiz ürettiğimiz için sıkıntı yaşamıyoruz. Bunlarla ilgili stokçuluk yapanlar var merak etmeyin tüm tedbirleri aldık. Dünyanın nüfusuna göre en çok yoğun bakım ünitesi olan ülkesiyiz. Yurt dışından gelen hızlı test kitleriyle test sayımızı artırdık. Testler kesinlikle ücretsizdir. Tedaviyle ilgili ilaçlar elimize ulaştı kullanmaya başladık. Vatandaşlarımızın günlük hayatlarını devam ettirebilmesi için tüm kurumlarımız çalışıyor. Kabine toplantımızı her hafta telekonferans ile pazartesi günleri gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

     Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda aldıkları yeni tedbir paketini hayata geçirmeyi kararlaştırdıklarını ve hepsinin milletin huzuru için hazırlandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, tedbirleri maddeler halinde şöyle sıraladı:
     “Şehirlerarası seyahatler bundan böyle valilik iznine bağlanmıştır.
     Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışma sistemine geçilecektir.
     Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni uygulanacaktır.
     Piknik alanları, ormanlar, ören yerleri gibi alanlar hafta sonları kapalı olacak, hafta içi de buralarda hiçbir şekilde toplu olarak bir arada bulunulamayacaktır.
Askerlerimiz 14 gün karantina kuralına uygun şekilde kontrollü olarak celp ve terhis uygulamasına tabi tutulacaktır.
     Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir.
     Tüm illerimizde valilerimizin başkanlığında pandemi kurulu oluşturularak alınan tedbirlerin takibi yapılacak, gerektiğinde o şehre mahsus ilave tedbirler de yine burada kararlaştırılacaktır.”

     Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Asıl önemli olan yeri geliyorum. İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere 30 büyükşehrimizde bu tedbirler titizlikle uygulanacaktır. Toplu taşıma araçları az kullanılmalı, temizliğe özen gösterilmeli, ihtiyaç dışında sokağa çıkılmamalıdır. Gönüllü olarak bunlar yerine getirilmezse ek tedbirler alınacaktır. Bu kurallara uymamız lazım bakın ABD’deki durum ortada. Bu süreci en kısa sürede ve en az hasarla atlattığımızda Türkiye’nin önü açıktır. Rehavete ve paniğe kapılmamalıyız. Kendimiz ve geleceğimiz için lütfen evde kalalım. Bilim insanlarımızın tavsiyelerine kulak verelim” dedi.


+ Benzer Haberler
» Hem vaka, hem de iyileşen sayısı arttı
» Hem vaka
» Türkiye’den DTÖ ve AB’ye ‘karşı tedbir’ bildirimi
» MB’nin rezerv varlıklarında % 6,3 azalma
» Türkiye’nin yeni nesil haber ajansı, Hibya 1 yaşında
» Ulaşım modlarında normalleşmeye kademeli geçiş; ticari yatlar faaliyetlerine başlıyor
» Çevrimiçi Hazine Avı’nın sonuçları belli oldu
» Ekonomik güven endeksi 61,7 oldu
» Karantina günlerinde altınlar Loomis ile garanti altında
» Gürer sordu, Bakan yanıtladı; Gıda işletmelerine virüs denetimi yapıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni